fbpx

IELTS Hazırlık Kursu

Ana Sayfa/Hazırlık Kursları/IELTS Hazırlık Kursu
Yükleniyor Etkinlikler

Tanım

IELTS (The International English Language Testing System) sınavı, eğitimlerine yurtdışında devam etmek ve İngilizce dilinin kullanıldığı ülkelerde üniversite eğitimi almak isteyenler için ya da çalışmak isteyenler için zorunlu bir yabancı dil aşaması olan bu sınav; ABD ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkede kabul edilen bir yabancı dil tespit sınavıdır. Sadece üniversitelerin istemiş olduğu bir sınav türü olmamakla birlikte; göçmenlik büroları ve profesyonel kurumlar tarafından da istenen bu sınav, dünya çapında 10 bini aşkın kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

İlk defa 1989 yılında IELTS sınavı yapılmıştır. Cambridge Assessment English, British Council ve IDP Education tarafından bu sınav düzenlenmektedir.

Müfredat

Akademik ve genel eğitim olmak üzere iki farklı çeşide sahip olan IELTS sınavında her iki türde de okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri ölçülmektedir. Akademik sınav, İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya çalışmak isteyenler için kullanılırken; genel eğitim sınavı, akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için kullanılmaktadır. Reading ve Writing bölümlerinde akademik yazı ve okuma parçalarının bulunmasıda bir diğer farktır. Eğitim amaçlı IELTS sınavına girecek olan öğrenciler genellikle bu sınav türüne katılmaktadır.

Sınava kağıt tabanlı veya bilgisayar tabanlı girebilirsiniz. Ancak bilgisayar tabanlı sınava Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana’da girebilirsiniz. Her sınav merkezi bilgisayar tabanlı sınavı sunmuyor olabilir, kayıt yaptırmadan önce sınav merkezinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sınavların Listening, Reading ve Writing bölümleri aynı gün içinde tamamlanmaktadır. Ancak Speaking bölümü, diğer testlerden bir hafta önce veya sonra tamamlanabilir. IELTS Sınavı, Listening, Speaking, Reading ve Writing olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

SSS:

IELTS sınavına kimler girebilir?

 • İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde eğitim almak isteyen öğrenciler, akademik kariyer yapmayı planlayan kişiler, yurtdışındaki iş olanaklarından faydalanmak isteyen kişiler, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göçmenlik ve vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyenler, Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşlarda çalışıp bu kuruluştan yabancı dil tazminatı almak isteyen herkes bu sınava girebilmektedir.

Ne kadar sıklıkla TOEFL sınavı yapılmakta ve geçerlilik süresi ne kadardır?

 • TOEFL IBT sınavları yıl içerisinde 50’den fazla düzenlenmektedir. Sınav sonucunun geçerlilik süresi 2 yıldır.

IELTS sınavına nasıl kayıt yaptırabilirim?

 • Türkiye’de sadece British Council ve IDP tarafından IELTS sınavı yapılmaktadır. Online olarak başvurular yapılmaktadır.

IELTS sınavı kaç kere yapılmaktadır ve geçerlilik süresi ne kadardır?

 • Sınav ayda minimum 3 kere yapılmaktadır. IELTS sınavına adaylar birden fazla kez girebilirler. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıl ile sınırlandırılmıştır.

IELTS sonuçları ne zaman açıklanmaktadır?

 • Sınavın yapıldığı tarihten yaklaşık olarak 13 gün sonra online olarak sonuçlar açıklanmaktadır. Ve sınav sonuç belgeniz o gün kargo ile tarafınıza iletilmektedir.

IELTS sınav ücreti nedir?

 • Bilgisayarlı IELTS (CDIELTS) ücreti 1100 TL; kağıt üzerinden yapılan IELTS ücreti 900 TL’dir.

Duyuru:

IELTS sınavı;

Avustralya,
İngiltere,
İtalya,
Almanya,
Kanada,
ABD,
İrlanda,
Yeni Zelanda ve
Güney Afrika’ daki akademik kurumlar tarafından kabul edilmektedir.

IELTS sınavı Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapanlar için zorunludur.

Sınav sonucu 1 ile 9 arasında değişen seviye belirleme üzerine kurulmuştur. Sınav sonucunun geçerliliği 2 yıldır.
İtalyan üniversitelerinde de İngilizce lisans ve ya yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrenciler, IELTS ya da muadili sınavlardan aldıkları sonuçlarla eğitim hayatlarına başlayabilmektedirler.

İncelemeler

 • Denemeler

 • Birebir Özel Ders

 • Grup Dersleri

 • Sömestr Hazırlık Kursu

 • Yaz Hazırlık Kursu

IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için  +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

Go to Top