fbpx

SAT Hazırlık Kursu

Ana Sayfa/Hazırlık Kursları/SAT Hazırlık Kursu
Kurs Yükleniyor
Bu kurs geçti.

Tanım

SAT (Scholastic Aptitude Test), College Board tarafından ilk defa 1926 yılında yapılan uluslararası geçerliliği olan üniversiteye giriş sınavıdır. Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. İlk olarak Amerika’da uygulanmaya başlanan SAT sınavı, ABD üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için geçerliyken günümüzde Kanada, İngiltere ve Türkiyenin de aralarında bulunduğu 50 den fazla ülke ve 3,000’den fazla üniversite SAT Sınav Puanlarını başvuru için kabul etmektedir.

Müfredat

Genellikle sınava lise son sınıf öğrencileri ya da liseden mezun olmuş olan ya da 12. sınıfta eğitim alan ve Amerikan üniversitelerinde ve Avrupa’da eğitim hayatına devam etmek isteyen kişiler katılır. SAT sınavına Upper Intermediate seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

Sınavın yapısı zamanla bir çok kez değişikliğe uğramıştır. En köklü değişimi 2016 yılı itibari ile yaşamıştır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 “Reasoning Test”

3 saat 45 dakika sürer ve adayların sayısal ve sözel yeteneklerini ölçer. SAT 1 (Reasoning Test) “Mathematics” (Matematik – Geometri), “Critical Reading” (İngilizce sözel/eleştirel okuma), “Writing” (Kompozisyon) olmak üzere 3 farklı testten oluşmaktadır. Her testin skoru 200 ile 800 puan arasında değişmektedir. Amerikan üniversitelerine başvurulurda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece “Mathematics” ve “Critical” Reading testlerinin sonuçları dikkate alınır, “Writing” bölümü skoru değerlendirmeye alınmaz.

SAT 2 “Subject Test”

1 saatlik bir testtir. Test soruları çoktan seçmelidir. Öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince’dir.

SSS:

SAT sınavına kimler katılmalı ve İngilizce seviyesi ne olmalıdır?

Genellikle sınava lise son sınıf öğrencileri ya da liseden mezun olmuş olan ya da 12. sınıfta eğitim alan ve Amerikan üniversitelerinde eğitim hayatına devam etmek isteyen kişiler katılır. SAT sınavına B2 İngilizce seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

SAT sınav içeriği nedir?

Adayların, üniversite eğitiminde başarıya ulaşmaları için kompozisyon, okuma-yazma ve matematik-geometri gibi konularda bilgi düzeylerinin ve yorumlama yeteneklerinin ölçülmesini kapsamaktadır.

SAT sınavı ne zaman ve nerede yapılmaktadır?

Akademik yıl boyunca genellikle Ekim-Haziran aylarında 6 defa aşağıda belirtilmiş olan sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Öğrenciler sınava birden fazla kez girebilirler.

Türkiye ‘deki sınav yerleri ve sınav merkezleri;

Sınav YeriAdres
THE AMERICAN COLLEGIATEİZMİR
TED BURSA COLLBURSA
TED ANKARA KOLEJİ HSANKARA
TARSUS AMERICAN SCHTARSUS
ST GEORG AUSTRIAN COLLEGEİSTANBUL
ÖZEL OĞUZKAAN KOLEJİİSTANBUL
HİSAR SCHOOLİSTANBUL
BİLKENT LABORATORY + INTL SCHANKARA
BİLKENT ERZURUM LABORATORY SCHERZURUM

SAT sınav ücreti ne kadardır?

Sınav ücreti ABD dışındaki adaylar için makale olmadan ki fiyatı $90.5 USD iken, ABD dışındaki öğrenciler için isteğe bağlı makale yazılırsa $107.5 USD dır. Güncel fiyatlar için ayrıca bilgi alınız.
SAT sınavının faydaları nelerdir?

Lisans eğitimini ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye’de almak isteyen öğrenciler, iyi bir SAT skoruna sahip olurlarsa kayıt yaptırdıkları üniversiteden burs almak istediklerinde kolaylık yaşayacaklardır.

Duyuru:

SAT sınavını kabul eden başlıca üniversiteler
Harvard ÜniversitesiYale Üniversitesi
MIT ÜniversitesiStanford Üniversitesi
Oxford ÜniversitesiCambridge Üniversitesi
Bologna ÜniversitesiMilano Bocconi Üniversitesi
Roma Luis ÜniversitesiCattolica Üniversitesi
London School of EconomicsCopenhag Business School
Boğaziçi ÜniversitesiOrta Doğu Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik ÜniversitesiMarmara Üniversitesi
İstanbul ÜniversitesiHacettepe Üniversitesi
Yıldız Teknik ÜniversitesiKoç Üniversitesi
Sabancı ÜniversitesiBahçeşehir Üniversitesi

SAT sınavı, Amerika’da yılda 7 defa yapılırken, diğer ülkelerde ise 6 defa yapılmaktadır. Sınav sonuçları 2 yıl geçerliliğini korumakta ve istenirse yenilenebilmektedir. SAT sınavına internet üzerinden başvurulmaktadır. 2019 yılının ilk sınavı 4 Mayıs tarihinde yapılacaktır.

Sınav ücreti ABD dışındaki adaylar için makale olmadan ki fiyatı $90.5 USD iken, ABD dışındaki öğrenciler için isteğe bağlı makale yazılırsa $107.5 USD dır.

Adaylar ofisimizde SAT deneme sınavlarına katılabilir, eksik oldukları konularda alanında uzman eğitmenlerimizden takviye dersler alabilirler.

İncelemeler

  • Denemeler

  • Birebir Özel Ders

  • Grup Dersleri

  • Sömestr Hazırlık Kursu

  • Yaz Hazırlık Kursu

SAT sınavı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için  +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya [email protected] ’a mail atabilirsiniz.

Go to Top