Ana sayfa Blog İtalya’daki Özel Üniversitelerde Tıp Eğitimi

İtalya’daki Özel Üniversitelerde Tıp Eğitimi

1020
0

Türkiye’den İtalya’ya tıp eğitimi için gönderdiğimiz çoğu öğrencimiz devlet üniversitelerini tercih etse de son yıllarda teknik ve pratik yetkinlik açısından öğrencilerimiz özel üniversitelerin tıp bölümlerine de başvurmaya başlamıştır. Geçmiş yıllarda birçok öğrencimizi ayrıca özel üniversitelerin tıp fakültelerine yerleştirdik.

Italya’da tıp eğitimi için tercih edilen özel üniversiteler şunlardır:

  • Humanitas Üniversitesi (Milano)
  • San Raffele Üniversitesi (Milano)
  • Cattolica del Sacro Cuore Üniversitesi (Roma)
  • UniCamillus Üniversitesi (Roma)

Bilindiği gibi Tıp fakültelerinde eğitim görmek için IMAT sınavından başarılı olmak gerekmektedir. Devlet üniversiteleri her yıl aynı gün ve saatte uyguladığı bu sınavı uygulamaktadır. Özel üniversiteler ise devlet üniversitelerinden bağımsız olarak bu sınav kendi belirlediği tarihte yapmaktadır. Devlet Üniversitelerinde bu sınav Eylül ayında yapılmaktayken Humanistas’da 15 Mart 2019’da yapılmaktadır. 130 kişilik kontenjanın 50 yabancı öğrenciden oluşmaktadır. 60 soruluk bu sınavın bitimini sonra iki haftalık süreçte sınav sonuçları açıklanmaktadır

San Raffaele Üniversitesi’nde uygulanan IMAT sınavı 100 sorudan oluşup 28 Mart 2019’da yapılacaktır. Mantıksal Akıl Yürütme, matematik, fizik, kimya, biyoloji ve metin analizi gibi konular sınav yapısını oluşturmaktadır. Öğrencimizin bu sınava Ankara ve İstanbul’da katılması mümkündür. 44 yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin %92’si San Raffele’den aldığı eğitimden çok memnun olduklarını söylemektedir. Yine aynı öğrencilerin %85.7’si üniversitede aldıkları eğitimi pratiğe dökerek iş hayatlarında uygulayabildiklerini söylemektedirler.

Cattolica Üniversitesi IMAT sınavı 27 Şubat 2019’da gerçekleştirilmektedir. 65 sorunun sorulduğu sınavda öğrenci 65 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Cattolica’nın uyguladığı sınavda felsefeden de soru gelmektedir (etico-religioso). En az 15 puan alınması gerekmektedir.

Unicamillus Üniversitesi yeni bir üniversite olup IMAT benzeri bir test sınavının yanında sözel sınav uygulayarak öğrencilerini seçmektedir. Bu sözel sınav herhangi bir tıp bilgisini sorgulamak amacıyla değil öğrencinin problemler karşısındaki tutumunu, yeni bilgileri yorumlama becerisi, grup çalışmasına yatkınlığı ve sosyal becerilerini tahlil etmek için uygulanmaktadır.

Unicamillus Üniversitesinin harçları 18.000 Euro, Cattolica Üniversitesi’nin harçları 15.600 Euro arasında, San Raffaele ve Humanitas’ın harç ücretleri 20.000 Euro civarındadır. PISA Edu olarak İtalya’da tıp okumak isteyen öğrencilerimizi IMAT sınavlarına hazırlıyoruz. Geçtiğimiz sene 30 öğrencimizi İtalyan üniversitelerinin tıp fakültelerine başarıyla yerleştirdik. 2011’den bu yana da toplam 200’den fazla Türk öğrencimizi İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerin tıp fakültesine yerleştirdik.

Detaylı Bilgi İçin;

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here