Ana sayfa Üniversiteler Scuola Normale Superiore di Pisa

Scuola Normale Superiore di Pisa

1227
0

Scuola Normale Superiore di Pisa, 18 Ekim 1810 yılında Napolyon Bonapart tarafından, Paris’te bulunan École Normal Superieure’ün bir şubesi olarak temelleri atılmıştır. Okulun isminde geçen “Normal“ kelimesi, kurumun eğitim misyonuna bir gönderme yaparak ortaokul öğretmeni yetiştirmek, yasalara, normalara ve imparatorluğa uygun olarak eğitim verdiğini anlatmak için kullanılmıştır. Scuola Normale Superiore di Pisa, dünyada en iyi 200 üniversite içerisinde bulunmaktadır.

Scuola Normale Superiore di Pisa
Scuola Normale Superiore di Pisa

Ilk kampüsü San Silvestro’ da kurulmuş olup burada Fransız modeli sıkı ve disiplinli bir eğitim verilmekteydi. Bu modele uygun olarak okul, bir müdür tarafından, müdür yardımcısı ve saymanın da yardımıyla yönetilmekteydi.

1800’lü yılların başında Normal’e liseyi en yüksek puanla bitiren 17-24 yaş arası öğrenciler kabul edilmekteydi. Bu öğrenciler eğitimleri boyunca öğrendiklerini tekrar etmeleri için yetiştirilen öğretme dnler tarafından gözetilmekte ve eğitilmekteydiler. Özel eğitimden geçen bu gençler, mezun olduktan sonra, en az 10 yıl boyunca öğretmen olarak çalışmaktaydılar.

Normale 1800’lü yılların başından bu yana bir çok iktidar değişimi görmüştür. Napolyon dönemi sonrasında, İtalya’nın birleşmesinden önce ve sonraki dönemlerde, Mussolini iktidarında, ikinci dünya savaşı ve sonrasında değişimler geçirerek bu güne gelmiştir. Şu anda elit ve eşitlikçi bir vizyonla eğitim hayatına devam etmektedir. Floransa’da da kampüsü bulunmaktadır.

Scuola Normale Superiore di Pisa’da eğitim görebileceğiniz lisans programları şunlardır:

 • Ancient Histroy and Lmaguages
 • Art History and Archeology
 • Biology
 • Chemistry and Geology
 • History and Paleography
 • Italian Literature and Linguistic
 • Mathematics and Information Sciences
 • Physics

Scuola Normale Superiore di Pisa’da eğitim görebileceğiniz yüksek lisans programları şunlardır:

 • Chemistry
 • Condensed Matter Physics
 • Mathematics
 • Mathematics For Industry/Mathematics for Finance
 • Molecular Biology
 • Neurobiology
 • Physics

Yukarıda yazılı olan bölümlerde eğitim alma hakkını kazanmak için bir giriş sınavı uygulanmaktadır. Hem yazılı hem sözlü uygulanan bu sınavda seçilen bölümle alakalı sorular sorulmaktadır.

Sözel bölümlerde okuyan öğrencilerin eğitim gördükleri bölüm dışında bir ders almaları zorunludur. İlk yıl öğrenci 30 üzerinden en az 27 ortalamaya sahip olmalıdır. Bunun dışında Normale’ de eğitim gören öğrenci, lisans eğitimi boyunca aldığı dersler yanında, okul tarafından düzenlenen kurslarda iki extra yabancı dil (İngilizce, Almanca, Fransızca, çince) öğrenmek zorundadır.

Lisans eğitiminin ikinci ve üçüncü akademik yılının sonlarında komisyon tarafından sınıfı geçme sınavı uygulanmaktadır. Öğrenci, bir üst sınıfa geçmeye hak kazanması için bu sınavda başarılı olmalıdır.

Kısacası Scuola Normale Superiore di Pisa oldukça disiplinli, diğer İtalyan devlet üniversitelerinden bağımsız bir eğitim sistemine sahip bir okuldur.

Pisa Kulesi ile ünlü olan Pisa şehri, İtalya’nın kuzeyinde Toskana bölgesinde bulunmaktadır. Ünlü eğik Pisa Kulesi ile bilinmektedir. Bilim adamı ve Filozof Galileo Galilei’nin doğduğu şehirdir. Floransa’ya komşu bir şehirdir. SNS, Pisa şehir merkezine oldukça yakındır. Pisa ufak bir şehirdir. Ev kiraları 350-400 euro arasında değişmektedir. Ulaşım genellikle bisiklet ve otobüsle sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

Scuola Normale Superiore Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here