Johns Hopkins Üniversitesi

Tarih, Sanat ve Doğanın Birleşimi: Bologna

Geçmişinde Etrüskler, Galyalılar ve Roma medeniyetinin izlerini bulunduran, 11.yüzyılda dünyanın ilk üniversitesin kurulduğu şehir unvanına sahip, şehir merkezindeki uzun kemer altıları ve orta çağdaki 200 kadar kulesiyle ünlü; binalara rengini veren kırmızı tuğlalarından alan ‘Kızıl Şehir’ lakaplı İtalya’nın ünlü durak noktası: Bologna. Tarihin en eski üniversitesine yuva olan Bologna, orta çağdan kalma kuleleri, kemerli sokakları, Neptün çeşmesi ve ‘yedi kilise’ olarak bilinen Santo Stefano Kompleksi ile adeta açık hava müzesini andırmaktadır. Uluslararası öğrencilerin eğitim almak ve ziyaret etmek için can attıkları şehirde La Piella’da yer alan gizli bir pencere şehre Venedik havası katmakta ve görenleri büyülemektedir. Erasmus öğrencilerinin de tercih ettiği Bologno’da doğa ve kültür turizmi için de seçenekleriniz olacaktır. Tüm bu seçenekler değerlendirildiğinde yurtdışı eğitimde kendinize bir fark yaratmak istediğinizde Bologna tercihleriniz arasında ön sıralarda olacaktır.

Johns Hopkins Universitesi

Neden Johns Hopkins Üniversitesini Tercih Etmelisin?

 • Okul kurulma aşamasında birçok akademisyeni ve alanında uzman profesyonelleri bir araya getirmiş ve müfredatında uluslararası ilişkiler teorisini, uluslararası ekonomiyi ve yabancı dilleri vurgulayan akademik bir programa yer vermiştir.

 • Pratik eğitimi ve deneyimsel öğrenmeyi birleştirip politika ve diğer sektörlerde etki odaklı çalışan okul 1950 yılında Washington’da John Hopkins Üniversitesi’nin bünyesine girerek eğitim hayatına başlamıştır.

 • 1955 yılına gelindiğinde ise İtalya’nın kızıl şehri Bologna’da ‘SAIS Europe’ adıyla bir kampüs kurularak bu eğitim ateşi Avrupa’ya sıçramıştır.

 • Ayrıca John Hopkins bir kampüsünü de Çin Halk Cumhuriyeti’nde Nanjing’de açmıştır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Programlar

SAIS Europe (John Hopkins Uluslararası Yüksek Çalışmalar Okulu)

Tüm Avrupa’da ve dünyada 77 yıldır uluslararası çalışmalar nedir sorusunun tanımını net olarak veren SAIS Europe öğrencilerine profesyonel network ağlarını kurmayı sağlamış ve uygulamalı iş deneyimleri kazandırmıştır. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye yüklenilecek olan uluslararası problem ve sorumluluklarla başa çıkılmak için 1943 yılında Paul H. Nitze ve Christian A. Herter tarafından Johns Hopkins Üniversitesi kurulmuştur.

Günümüzde her geçen gün yükselen teknolojinin ve bilimin ışığında uzman akademik kadroyla öğrencileri heyecan verici kariyerlerle iş dünyasına hazırlayan John Hopkins bu zamana kadar 20.000’den fazla olan mezun ağıyla da özel sektör yöneticilerinden girişimcilere ve sivil toplum kuruluşları liderlerine; büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarından uluslararası şirket yöneticilerine kadar her alanda adından söz ettirmektedir.

Bünyesinde yüksek lisans, doktora ve farklı diploma ve uzmanlık programları sunan John Hopkins Bologna’daki kampüsünde aşağıdaki yüksek lisans derslerini sunmaktadır. Bunun dışında sürdürülebilir enerji ve küresel risk yüksek lisans dereceleri online olarak da verilmektedir. Felsefe ve uluslararası ilişkiler alanında da doktora derecesinde dersler John Hopkins farkıyla alınabilmektedir.

LisansYüksek Lisans
BilgisayarSosyal Bilimler
EkonomiUluslararası İlişkiler
Uluslararası ÇalışmalarUluslararası Kamu Politikası
MatematikAvrupa Kamu Politikası
Siyasal BilimlerKüresel Riskler

İtalya’da aldığınız eğitim sonucunda kazanacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu da Avrupa’da alanınızla ilgili iş kapılarının size açık olduğu anlamına gelmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Kabul Şartları

Johns Hopkins Üniversitesi ‘nde öğrenciler hangi kampüste eğitim alacağına karar verdikten sonra başvuru tarihlerinden önce John Hopkins’in sitesinde belirtilen gerekli belgeleri hazırlamakla sorumludur. Öğrenciler yüksek lisansının 1 senesini Bologna’da ya da her ikisini Washington’da geçirmek istediğinde farklı kabul seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bunun dışında GRE ya da GMAT sınavları ve TOEFL veya IELTS puanları online olarak belirtilmeli ve sonra da orijinal halleri gönderilmelidir. Ayrıca John Hopkins Üniversitesine giriş için genel şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir.

Johns Hopkins Universitesi

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

 • CV

 • Motivasyon Mektubu

 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

 • Referans mektupları

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ücretler

Eğitim Ücreti ve Burslar

Dünyanın uluslararası liderlerini yetiştiren John Hopkins’te eğitimin kalitesinin sağlanması amacıyla öğrencilerden belli bir miktar ücret alınmaktadır. 2020-2021 akademik yılı için belirlenen Eğitim ücretleri aşağıdaki gibidir:

Program (Yüksek Lisans)Eğitim Ücreti (Euro)
Uluslararası İlişkiler39.310
Uluslararası Kamu Politikaları39.310
Avrupa Kamu Politikaları30.000
Küresel Riskler51.408
Sosyal Bilimler39.310

Bu ücretlerin dışında öğrenciler kayıt için tek seferliğe mahsus 459 Euro ve sağlık sigortası içinde 2.215 Euro ücret ödemektedirler.

Eğitim ücretlerini finanse etmek isteyen öğrenciler John Hopkins’in sağlamış olduğu burslardan ve sponsor kuruluşların burslarından faydalanabilmektedirler. SAIS Europe ayrıca üstün performans gösteren öğrencilerini de ödüllendirmektedir. Burs başvuruları öğrenci tarafından şahsen yapılmadır. Avusturya Ulusal Bankası, Josef Krainer-Steirisches Gedenkwerk ve Friedrich-Ebert-Stiftung gibi sponsorların burslarından faydalanmak isteyen öğrenciler detaylı bilgiyi okulun sitesinden ve ekibimizden alabilmektedirler.

Burs olanakları yetersiz olduğunda ise özel bankalar da eğitim masraflarınızın karşılanması adına krediler sunmaktadır. Özel eğitim kredisi programlarını görüntülemek ve karşılaştırmak için Johns Hopkins Üniversitesi  ‘ElmSelect’ web sitesini ziyaret ederek tarafsız verilere ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Yaşamı

Yaşam kalitesi açısından Avrupa’daki en iyi ilk 10 şehir arasında yer alan Bologno İtalya’daki otantik yaşamı deneyimlemek isteyen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bibele Dağlarının bozulmamış doğası, kayak ve snowboard tutkunları için Bolognese Apennines’deki kayak istasyonları; termal merkez sevenler içinse Poretta Terme modern tatil köyleri Bologna’da yapılması gerekenler listesinde iken;  Bologno Lumi di Marzo ve San Martiono festivalleri gibi birçok halk festivallerine eşlik etmekte; tarihinin yanında diğer olağanüstü özelliklerini de göstermektedir.

Ayrıca FICO Eatly World’a boş zamanlarınızda uğrayarak da yeşilin gölgesinde ve büyüleyici parkın atmosferinde dünyaca ünlü İtalyan lezzetlerinin kültürü ve gelenekleri hakkında bir şeyler öğrenin ve bir İtalyan gibi yaşayın.

Yeni kayıt öğrencilerinin yüzde 80’inden fazlası güz dönemine başlamadan bir ay önce Bologna’ya gelerek SAIS Europe’un düzenlediği ‘Dönem Öncesi Hoş Geldiniz Haftası’ programına katılmakta ve üniversite ve şehir hakkında bilgi edinme fırsatı yakalamaktadırlar.

Johns Hopkins Universitesi

Kampüs

Okulun küçük ölçekli kampüsü sayesinde akademisyenler ve öğrenciler arasında ilham veren iş birlik temalı bir ilişki oluşmuştur. Boş zamanlarında akademisyenleriyle çay kahve içip yemek yeme fırsatı bulan John Hopkins’in seçkin öğrencileri hafta sonlarını bile değerli öğretmenleriyle geçirebilmektedirler.

Konaklama

SAIS Europe’daki öğrenciler genellikle arkadaşlarıyla kampüse yakın yerlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Okulun öğrenci işleri ev ya da yurt bulma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Tek yaşamak istediğinizde ortalama kira 400 Euro olurken; paylaşımlı bir evde kalırsanız bu ücret 300 Euro olacaktır.

Ulaşım

Bologna şehri yürünebilir bir şehir olarak ün yapmasının yanında şehirde sunulan bisiklet kiralama şirketleri sayesinde de öğrenciler sağlıklı bir şekilde şehir içinde seyahat etmektedirler. Şehir dışı bir ulaşım söz konusu olduğunda ise hızlı tren sayesinde Bologna’dan Floransa’ya 30 dakikada, Milano’ya 1 saatte ve Roma’ya 2 saatte ulaşmak mümkün olacaktır. Havayolu ulaşımına gelince G. Marconi Uluslararası Havaalanı kampüsten 20 dakika uzaklıktaki İtalya’nın üçüncü büyük havalimanıdır ve er gün düzinelerce düşük maliyetli uçuşlar sunmaktadır.

Yaşam Giderleri

Eğitim ücretleri ve materyallerin dışında konaklama için ayrılan ücret Bologna’da da öğrenciler için giderlerinin büyük bir kısmını oluşturacaktır. Ortalama aylık 300-500 Euro arası bir kira gideri ödeyecek olan öğrenciler market alışverişi ile hazırlayacağı yemekleri için aylık 200 Euro ödeyecektir. Aylık toplu taşıma bileti alan öğrenciler 27 Euro harcama yapacaklardır. Arkadaşlarınızla bir kafede oturup cappuccino ve atıştırmalıklar isterseniz ise 2.5 Euro gibi rakamlar karşınıza çıkacaktır. Eğlence ve diğer masraflar düşünüldüğünde ise ortalama 800-1000 Euro arası bir maliyete Bologno’da bir ay yaşamınıza devam edebilirsiniz.

ABD merkezli bir okulda İtalyan kültürü ile kariyerinize sihirli dokunuşlar yapmak isterseniz John Hopkins sizleri Kızıl şehir Bologna’ya davet etmektedir!

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Bize Başvurun 3,000’den Fazla Öğrencimiz Bizimle Hayallerine Ulaştı

İyi bir gelecek ve kariyeriniz için Pisa Edu ile tanışın.