Salerno Üniversitesi

Sevimli Bir Sahil Kasabası: Salerno

Kökeni çok eski hatta Yunanlılara dayanan, Avrupa’nın en eski üniversitesi olan 8. yüzyılda kurulan Salerno Tıp Okulu’nun kuruluşuna da ev sahipliği yapan İtalya’nın endüstri şehirlerinden: Salerno. Tıpta oldukça üst düzey becerilere sahip olan Benedictine rahipleri tarafından kurulan Tıp Okulu Avrupa’da birçok ünlü akademisyene ev sahipliği yapmakla beraber döneminin en iyi tıp uygulamalarına öncülük etmiştir. İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan Salerno yapılarının mimarisiyle üstatlarına saygı duruşunda bulunacak kadar ince ayrıntılarla ve yaratıcılıklarla doludur.

Küçük, sevimli bir sahil kasabası olan Salerno Orta Çağ kiliseleri, şarap mahzenleri, butikleri, küçük ve gizli geçitleri ile tarihi merkezini iyi korumuş yerleşim birimlerinden birisidir. Amalfi Kıyılarına olan yakınlığı ile bölgedeki turizmin mihenk taşlarından birisi olan Salerno İtalya’da bulunan yüksek hızlı trenler Trenitalia ve Italo için bşe durak noktası olmakla beraber İtalya’nın diğer büyük şehirlerine ulaşımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda Napoli Capodichino Havalimanı’ndan ve de Roma’daki havalimanlarından Salerno’ya ulaşılabilmektedir.

Neden Salerno Üniversitesini Tercih Etmelisin?

 • İtalya’nın Salerno şehrinde 1000 yıldan fazla süredir var olmuş ünlü Salerno Tıp Okulu 11. Yüz yılda Avrupa, Asya ve Afrika’dan öğrencileri kendine çekmiştir.

 • O kadar ün yapmıştır ki 12. yüzyılda, Kutsal Roma İmparatoru, hiçbir doktorun Salerno’da ilk eğitimi almadan Kutsal Roma İmparatorluğu’nda doktorluk yapamayacağını ilan etmişti.

 • 2019’da Greenmetric Dünya Sürdürülebilir Çevreci Üniversiteler Sıralaması’nda dünyada 214.sırada yer alan Salerno Üniversitesi çevreci ve yeşil üniversite olarak bilinmektedir.

 • Aynı zamanda QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda listeye giren Salerno Üniversitesi; The World University Ranking’e göre de dünyada ilk 400 üniversite arasında yer almaktadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Programlar

Salerno’nun ‘Hipokrat Şehri unvanını almasını sağlayan Salerno Tıp Okulu 1811 yılında Joachim Murat hükümranlığı altında kraliyet kararı ile kapatılmıştır. 1944 yılında kral 3. Victor Emmanuel tarafından tekrardan eğitime başlayan kurum 1968 yılında devlete ait olarak Salerno Üniversitesi adıyla resmi olarak çalışmalarına devam etti. O zamandan günümüze bünyesine birçok fakülte eklenerek öğrenci sayısı da hızla artmıştır. 1987’den beri Salerno’ya birkaç kilometre uzaklıktaki orayı merkez yapan ve ulaşımı kolaylaştıran otoyol kavşaklarının birleşme noktasında Irno Vadisi’nin yeşil çevresindeki Fisciano kasabasında bulunan Salerno Üniversitesi aynı zamanda Baronissi’de de kampüse sahiptir. Her geçen gün genişleyen Salerno Üniversitesi 100.000 metrekarelik bu kampüslerinde akademik ve idari binaların dışında öğrenciler ve öğretmenler için konaklama yerlerine; oryantasyon, eğitim-öğretim ve boş zaman aktiviteleri için modern tesislere, müzelere, laboratuvarla, restoranlara ve kafelere kadar birçok olanağa sahiptir.

Şu anda İtalya’dan ve dünyanın geniş coğrafyasından 40.000 öğrencisini ve 2000’den fazla akademik personelini ağırlayan Salerno Üniversitesi lisans ve lisansüstü programlarında İtalyanca ve İngilizce eğitim verirken aynı zamanda dünyanın dört bir yanından üniversitelerle çift diploma programları sunmaktadır. Şimdi bünyesinde bulundurduğu 15 farklı fakültede 33 lisans ve 33 yüksek lisans bölümü sunan Salerno Üniversitesi’nin fakültelerine beraber bakalım:

 • Hukuk Bilimleri Fakültesi
 • Yönetim ve Yenilik Sistemi Fakültesi
 • İktisadi ve İstatistik Bilimleri Fakültesi
 • Siyasal, Sosyal ve İletişim Bilimleri Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Tıp, Cerrahi ve Diş Hekimliği Fakültesi “Scuola Medica Salernitana”
 • Bilgi Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Uygulamalı Matematik Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği Fakültesi
 • Endüstri Mühendisliği Fakültesi
 • Kimya ve Biyoloji Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Matematik Fakültesi
 • Kültürel Miras Fakültesi
 • Felsefe ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Beşeri Bilimler Fakültesi

Lisansüstü Programlar

Listedeki Yüksek lisans bölümlerinin dışında Tıp alanında genel cerrahlıktan, ortopedi ve travmatolojiye, nörolojiden klinik farmakolojiye kadar birçok alanda 4-5 yıl arası süren lisansüstü programlar bulunmaktadır.

LisansYüksek Lisans
Tıp ve CerrahlıkGıda Mühendisliği
Diş Hekimliği ve ProstodontiYenilikçi İş Yaklaşımları ve Bilişim
Bilgisayar BilimleriBilgisayar Bilimleri
İnşaat MühendisliğiBiyoinformatik Mühendisliği
Bilgisayar MühendisliğiModern Filoloji
Elektronik MühendisliğiKüresel Çalışmalar ve AB
Kimya MühendisliğiEkonomi
Fizyoterapiİşletme Yönetimi
HemşirelikMatematik
EbelikElektronik Mühendisliği
Tıbbi Radyoloji TeknikleriKimya Mühendisliği
Ekonomi YönetimiBilgisayar Mühendisliği
FelsefeEczacılık
Kültürel MirasSosyoloji
Görsel SanatlarFelsefe
İşletmeMakine Mühendisliği
Ekonomi ve TicaretMühendislik Yönetimi
HukukFizik
İletişim BilimleriKimya
Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkilerBiyoloji
Eğitim BilimleriYönetim ve Organizasyon Bilimleri
Motor, Spor Faaliyetleri
Yabancı Diller ve Kültürleri
Sınıf Öğretmenliği
İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık
Turizm Yönetimi ve Gelişimi

İtalya’da aldığınız eğitim sonucunda kazanacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu da Avrupa’da alanınızla ilgili iş kapılarının size açık olduğu anlamına gelmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Kabul Şartları

Her bölüm için ayrı kontenjanın olduğu Salerno Üniversitesi’nde programlara kaydolabilmek için üniversitenin yaptığı sınavlara katılmak gerekmektedir. AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için de öğrenciler kendi bulundukları ülkedeki İtalyan diplomatik makamlara başvuru yapılmalıdır. Aynı zamanda eylül başında yapılan İtalyanca sınavına da katılım zorunludur.  421-1835 Euro arasında ekonomik ve akademik duruma göre ödenmesi gereken bir katkı payı ve de devletin aldığı vergi ücretleri bulunan Salerno Üniversitesi’nde öğrencilere yarı zamanlı iş imkanı sunulmakta, yemek ve konaklama gibi harcamalarda ise indirim sağlayan burslar da bulunmaktadır. Salerno Üniversitesine giriş için genel şartları yerine getirmenizde gerekmektedir.

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

 • CV

 • Motivasyon Mektubu

 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

 • Referans mektupları

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ücretler

İtalya’nın en eski ve Erasmus ve uluslararası öğrencilerin popüler tercihleri arasında olduğu üniversitelerden olan Salerno Üniversitesi kampüsü öğrencilerine her imkanı sunmaktadır. Başlı başına bir sahil kasabası olan Salerno etrafında bulundurduğu rüya ve masalların gerçekleştiği Amalfi kasabasına oldukça yakındır. Kendinizi cennette hissettirecek olan Amalfi’de hafta sonunuzu mutlaka değerlendirmelisiniz. Kampüsün bulunduğu Irno vadisi ise zengin bir geçmişe sahip olup tarihi kiliseleri, su kemerleriyle gezilmeye değerdir. Bunun dışında ziyaretçilerine Campania’daki en açık denizle çevrili bir sahil şeridi, plajlar ve karakterize mağaralar sunan Cilento Ulusal Parkı’nıda listenize eklemelisiniz.

Konaklama

2009 yılında beri Fisciano kampüsünde tam donanımlı 780 yataklı rezidanslar spor salonlarından toplantı salonlarına kadar her şeyiyle öğrencilerin hizmetindedir. Tek odalı daireli odaların çoğu ise konaklama bursu alan Salerno dışında ikamet eden öğrencilere ayrılmıştır. Ayrıca Baronissi kampüsünde de yurtlar bulunmaktadır. Üniversite rezindanslarında aylık ücretler 210 ila 260 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin tam huzuru yaşayabilmesi için yemekhane hizmetleri de sunan Salerno Üniversitesi’nin amiral gemisi yemekhaneler iki kampüste de sunulmaktadır. Pazartesiden cumaya hizmet veren yemekhanelerde bir öğün ücreti 3 Euro gibi düşük bir ücrettedir. Ayrıca tıp fakültesi öğrencileri için üniversite hastanesi yemekhanesinde de hizmet sunulmaktadır. Ekstra bilgi için https://pisaedu.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yaşam

Aynı şekilde iki kampüste bulunan spor tesisleri öğrencilere yüzmeden tenise, fitness salonundan jogging için yapılan bir bisiklet şeridine kadar her şeyi sağlamaktadır. Tıp, bilim ve teknoloji ve merkez kütüphanesi olmak üzere 3 ayrı kütüphaneye sahip olan Salerno Üniversitesi ayrıca 300 kişi kapasiteli tiyatro salonu ve “Musicateneo” ve “Seventh Degree” müzik kulüpleri sayesinde sanatsal ve müzik aktivitelerini öğrencileriyle buluşturmaktadır. Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Salerno’da ortalama 400 ile 750 Euro arasında bir yaşam gideriniz olacaktır. Sevimli sahil kasabası Salerno’da yeşil bir üniversite olan Salerno Üniversitesi sizleri dört gözle beklemektedir!

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Bize Başvurun 3,000’den Fazla Öğrencimiz Bizimle Hayallerine Ulaştı

İyi bir gelecek ve kariyeriniz için Pisa Edu ile tanışın.