QS 2018 akademik üniversite derecelerine göre Avrupa’nın işletme ve ekonomi alanında en iyi üniversitelerinde birisi olan Bocconi Üniversitesi 1902 yılında İtalya’nın en büyün şehirlerinden birisi olam Milano şehrinde kurulmuştur. Burada lisans eğitimi almak isteyen öğrencileri bu test ile belirleyen üniversite özellikle dünyada işletme ve ekonomi alanında 10. sıradadır. Avrupa’nın en büyük ekonomi kütüphanesine sahip olan Bocconi Üniversitesi son yıllarda özellikle Türkiye’den gelen öğrenciler için popülerliğini arttırmaktadır.

Bocconi Test

Bocconi Test 4 farklı alanda 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan ve toplam 75 dakika süren bir sınavdır. Matematik, mantık ve akıl yürütme sorularından olan bu test, adayların muhakeme ve problem çözme yeteneklerini ölçmektedir.

Bocconi Test Yapısı

Testin yapısı, aşağıda yer alan 4 farklı alandan 50 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır.

 1. Okuduğunu Anlama:  13 Soru
 2. Mantık: 15 Soru
 3. Matematik: 15 Soru
 4. Sayısal Mantık: 7 Soru

Bocconi Test’inde adaylara 50 adet soruyu cevaplandırabilmeleri için 75 dakika verilmektedir. Bu nedenle aday öğrencilerin bu sınava çok iyi bir şekilde hazırlanmaları gerekmektedir.

Bocconi Test’te her bir doğru soru 1 puan kazandırırken, yanlış sorulara 0,2 puan kaybettirmektedir. Boş bırakılan ve cevaplandırılmayan sorular herhangi bir kayba neden olmamaktadır.

Bocconi Test Nerede Yapılmaktadır?

Uluslarası öğrenciler Bocconi Test Sınavına Milano, Roma veya Şangay’da girebiliyorladı ancak pandamı ile beraber Bocconi Test’ler Online olarak yapılmaktadır.

2022/2023 DönemiBocconi Test TarihiTest Merkezleri
Erken Dönem12 – 16 Temmuz 2021Online
Kış Dönemi7 – 11 Şubat 2022Online
Bahar Dönemi2 – 5 Mayıs 2022Online

Bocconi Test Başvuru Dönemleri

2022/2023 akademik döneminde Bocconi Üniversite’sinde okumak isteyen dayalar için üç farklı başvuru dönemi bulunmaktadır.

Erken Dönem: Liselerin 3. Sınıfında olup erken başvuru yaparak lise mezuniyeti sonrası Bocconi Üniversitesinde okumak isteyen adaylar için açık olan dönemdir.

Kış Dönemi: Liselerin son sınıfında olup, mezuniyet sonrası Bocconi Üniversitesinde okumak isteyen veya başa üniversitelerden Bocconi Üniversitesine geçiş yapmak adayların başvuru yapabileceği dönemdir. Bocconi Üniversitesi’nde mevcut kontenjanların %85-90’ı bu başvuru döneminde dolmaktadır.

Bahar Dönemi: Sona başvuru dönemi olan Bahar Dönemi kış döneminde dolmayan %10-15’lik kontenjan için açılmaktadır. Liselerin son sınıfında olup, mezuniyet sonrası Bocconi Üniversitesinde okumak isteyen adaylar başvuru yapabilirler.

2022/2023 DönemiOnline BaşvuruBocconi Test TarihiSonuçlar
Erken Dönem17 Mayıs – 24 Haziran 202112 – 16 Temmuz 202129 Eylül 2021
Kış Dönemi15 Kasım 2021 – 25 Ocak 20227 – 11 Şubat 2022Mart 2022 tarihine kadar
Bahar Dönemi23 Mart 2022 – 14 Nisan 20222 – 5 Mayıs 2022Haziran 2022 tarihine kadar

Bocconi Üniversitesi başvuruları oldukça rekabetçi olmaktadır. Bu nedenle aday öğrencilerimize erken başvuru yapmayı tavsiye etmekteyiz. Erken başvuru yapan öğrencilerin kabul alma şansının daha yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz.

Bocconi Test Başvuru Ücreti

Bocconi Test’e gimek isteyen adayların 100 Euro olan başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Bocconi Üniversitesi’nde İngilizce Eğitim Verilen Lisans Programları

 • Uluslarası Ekonomi ve Yönetim
 • Uluslarası Ekonomi ve Finans
 • Ekonomi ve Finans (Sanat, Kültür ve İletişim)
 • Ekonomi, ve Sosyal Bilimler
 • Ekonomi, Yönetim ve Bilgisayar Bilimi
 • Yapay Zeka ve Matematik Bilimleri
 • Uluslarası Politika ve Hükümet
 • İşletme (4 Yıllık)

Bocconi Üniversitesi’nde İtalyanca Eğitim Verilen Lisans Programları

 • Uluslarası Ekonomi ve Yönetim
 • Uluslarası Ekonomi ve Finans
 • Ekonomi ve Finans (Sanat, Kültür ve İletişim)
 • Hukuk (5 Yıllık)

Bocconi Üniversitesi Eğitim Ücreti

2022/2023 akademik dönemi için belirlenen Bocconi Üniversitesi eğitim ücretleri yıllık 13.000 Euro’dur. Bocconi Üniversitesi tarafında sunulan çeşitli fırsatlar ile kısmen veya tamamen okul ücretinden muaf olabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bocconi Test’e Nasıl Hazırlanılır?

Bocconi Test hazırlık sürecinde Pisa Edu’yu tercih ederek Bocconi Üniversitesinde okuma hayallerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bocconi Test hazırlık sürecinde gerekli hazırlık dökümanlarını elektronik ve basılı ortamda temin ediyor ve yaptığımız deneme sınavları ile öğrencilerimizin gelişimine takip ediyoruz.

Ayrıca Bocconi Test’e girmeyi düşünen adaylar için hazırlık kursları düzenlemekteyiz. Aday öğrencilerimizin tercihlerine göre İngilizce veya İtalyanca olarak birebir şekilde işlenen Bocconi Test hazırlık kurslarımıza istediğiniz zaman katılım sağlayabilirsiniz.

Bocconi Test hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi almak için https://pisatestprep.com/bocconi-test-hazirlik-kursu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.