Diploma türlerine İtalya’da üniversiteye kayıt olma şartlarını yazımızda inceleyebilirsiniz. İtalya’da üniversiteye kayıt yaptırırken öğrencilerin lise denkliklerini almış olmaları gerekmektedir. Lise denkliği alma işlemi, öğrencinin mezun olduğu ülke ve/veya sisteme göre değişiklik gösterir.

Türkiye Lise Diploması Alan Öğrenciler

Türkiye’den mezun olan öğrencilerin YKS sınavına girerek her iki oturumda da (AYT ve TYT) baraj puanı aşmış olma şartı aranmaktadır.

Türkiye’de YÖS’e Giren Öğrenciler

Tükiye’de YKS’ye değil de Yabancı Öğrenci Sınavı’na (YÖS) giren öğrencilerin Türkiye’de bir üniversiteden kabul almış olmaları gerekmektedir.

IB Diploması Alan Öğrenciler

IB diploması ile mezun olan öğrencilerin denklik işlemleri IB sertifikası üzerinden yapılamaz! Yalnızca IB diploması üzerinden işlem yapılır. IB diploması almaya hak kazanmak için 45 üzerinden minimum 24 ortalama yapılması gereklidir.

Birleşik Krallık’tan Mezun Olan Öğrenciler

General Certificate of Secondary Education (GCSE)İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda için: Öğrencilerin denklik alabilmeleri için en az 3 adet A Level (GCE A-Level) almış ve derslerinden başarılı olmuş olmaları gerekir. Veya Cambridge Pre-U Principal Subjects (3 Principal Subjects + Global Perspective and Research) yapmış olması gerekir.

İskoçya’dan Mezun Olan Öğrenciler

3 Advanced Highers veya 2 Advances Highers ve en az 4 Highers alınmış olması gerekir.

İngiltere’den Mezun Olan Öğrenciler

İngiltere’den mezun olan öğrencilerin denklik alabilmeleri için 3 adet A Level almış ve derslerinden başarılı olmuş olmaları gerekir.

ABD’den Mezun Olan Öğrenciler

Amerika’dan mezun olan öğrencilerin lise denkliklerini alarak İtalya’da üniversiteye kaydolabilmeleri için 3 adet AP sınavına girmeleri ve başarılı olmaları şarttır.

Not: Yukarıda belirtilenler dışında farklı bir ülkeden veya eğitim sisteminden mezun olan öğrencilerin denklik işlemleri için İtalya’da eğitim alacakları üniversiteden denklik şartlarını teyit etmeleri gerekmektedir. Lise denkliği işlemlerin şartların hepsini sağlıyor olmak öğrencinin sorumluluğundadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.