Ana sayfa Lisans İtalya’da Hukuk Eğitimi

İtalya’da Hukuk Eğitimi

2474
0

İtalya’da hukuk okumak 3 yıl lisans ve 2 yıl master olmak üzere toplam 5 yıldır.
Yani ciclo unico-bütünleşik program; 3(lisans)+2(master) birlikte yapılır- program türüne dahil bir bölüm olup genellikle eğitim dili İtalyancadır. Uluslararası Hukuk bölümünü İngilizce okumak mümkündür ve lisans eğitim süresi 3 yıldır.

İtalya’da hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra İtalyan devletinin yapmış olduğu sınavda başarılı olursanız İtalya’da avukatlık yapabilirsiniz. AB üyesi olmayan bir ülkede hukuk okuduysanız ve İtalya’da avukatlık yapmak istiyorsanız baronun sınavlarına girip başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun yanında uluslararası hukuk firmalarında danışmanlık yapabilir ya da hukuk alanında akademik kariyer planlıyorsanız bu bölümün doktora programlarına devam edebilirsiniz.

Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz fark derslerini Türkiye’deki baroların anlaşmalı olduğu üniversitelerde vermeniz gereklidir.
Bu eğitim de minimum 1, maksimum 2 yıl sürmektedir.. Master yapmak istiyorsanız Business Law, European Studies ya da Sustainable Development gibi alanlarda yüksek lisans programlarını değerlendirebilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Master programları için herhangi bir sınav gerekmemektedir.

Bologna Üniversitesi, Roma La Sapienza, Bocconi hukuk alanında en iyi eğitimi veren üniversitelerdir. İtalyanca Hukuk bölümünde B2 ya da C1 İtalyanca yeterlilik istenmektedir. Bazı üniversiteler genel kültür tarzı  giriş sınavları yapabilmektedir.

italyada-hukuk-okumak1
italyada-hukuk-okumak

İtalya’da hukuk lisans eğitim süresi 5 yıl ve 300 krediden oluşmaktadır. Akademik yıl iki sömestrden oluşup şubat ayında 2 haftalık tatil olmaktadır. Devlet üniversitelerinin harçları 160 Euro ile 2.300 Euro arasındadır. Özel üniversitelerin ise senelik 6.000 Euro ile 12.000 Euro’dur. Bir öğrencinin ortalama yaşam gideri yaklaşık 600 ile 800 Euro arasındadır.

Siz de İtalya’da Hukuk okumak ile ilgili bilgi almak, başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetleri gibi süreçle ilgili her alandaki hizmetlerimizi öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarından bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here