İtalya’da hukuk okumak 3 yıl lisans ve 2 yıl master olmak üzere toplam 5 yıldır.
Yani ciclo unico-bütünleşik program; 3(lisans)+2(master) birlikte yapılır- program türüne dahil bir bölüm olup genellikle eğitim dili İtalyancadır. Uluslararası Hukuk bölümünü İngilizce okumak mümkündür ve lisans eğitim süresi 3 yıldır. İdare, ceza ve hukuk mahkemeleri İtalyan hukuk sistemini oluşturmaktadır. Ceza davalarında avukatlar, savcı, hakimler ve jüri sorumluyken, idare ve hukuk mahkemelerinde sadece savcı ve avukatlar yer almaktadır.

İtalya’da hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra İtalyan devletinin yapmış olduğu sınavda başarılı olursanız İtalya’da avukatlık yapabilirsiniz. AB üyesi olmayan bir ülkede hukuk okuduysanız ve İtalya’da avukatlık yapmak istiyorsanız baronun sınavlarına girip başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun yanında uluslararası hukuk firmalarında danışmanlık yapabilir ya da hukuk alanında akademik kariyer planlıyorsanız bu bölümün doktora programlarına devam edebilirsiniz.

Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz fark derslerini Türkiye’deki baroların anlaşmalı olduğu üniversitelerde vermeniz gereklidir. Bu eğitim de minimum 1, maksimum 2 yıl sürmektedir.. Master yapmak istiyorsanız Business Law, European Studies ya da Sustainable Development gibi alanlarda yüksek lisans programlarını değerlendirebilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Master programları için herhangi bir sınav gerekmemektedir.

Bologna Üniversitesi, Roma La Sapienza, Bocconi hukuk alanında en iyi eğitimi veren üniversitelerdir. İtalyanca Hukuk bölümünde B2 ya da C1 İtalyanca yeterlilik istenmektedir. Bazı üniversiteler genel kültür tarzı  giriş sınavları yapabilmektedir.

İtalya’da hukuk lisans eğitim süresi 5 yıl ve 300 krediden oluşmaktadır. Akademik yıl iki sömestrden oluşup şubat ayında 2 haftalık tatil olmaktadır. Devlet üniversitelerinin harçları 160 Euro ile 2.300 Euro arasındadır. Özel üniversitelerin ise senelik 6.000 Euro ile 12.000 Euro’dur. Bir öğrencinin ortalama yaşam gideri yaklaşık 600 ile 800 Euro arasındadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.