Son zamanlarda uluslararası öğrencilere sundukları birçok olanakla beraber İtalya, Türk  öğrenciler arasında da popüler olmaya başlamıştır. İtalyanın eşsiz bir kültüre ve yüksek eğitim kalitesine sahip olması İtalya’yı popüler yapan sebeplerin başında gelmektedir. Ayrıca Mimarlık, Tasarım, Mühendislik gibi alanlarda dünya genelinde şöhrete sahip olması ve bu alanlarda İngilizce eğitim alma olanağının bulunması Türk öğrenciler için eşsiz bir fırsat oluşturmaktadır. İtalya’da mühendislik eğitimi birçok üniversite tarafından İngilizce olarak verilmektedir.

İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler dünya sıralamasında ilk 100 içerisindeler ve ayrıca mühendislik alanında dünyaca meşhurlarıdır. Bu üniversiteler öğrenci kabullerini kendi düzenledikleri sınavlarla yapmaktadırlar. Rekabetin üst düzey olduğu bu sınavlarda başarılı  olmak için öğrencilerin doğru bir danışmanlık hizmeti alması şarttır.

Neler Yapıyoruz?

Pisa Eğitim olarak 2018-2019 Eğitim döneminde 50’den fazla öğrencimiz İtalya’nın çeşitli üniversitelerinde mühendislik eğitimine başlamışlardır. Pisa Eğitim olarak 2019-2020 Eğitim döneminde daha fazla Türk öğrencinin İtalya’nın en saygın üniversitelerinde mühendislik eğitimi almasını hedeflemekteyiz.

İtalyan devlet üniversitelerinde (lisans) mühendislik  eğitimi için başvuru şartları:

  • İtalya’da lisans eğitimi alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de  12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • İtalyanca eğitim almak isteyenler için Konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek;
  • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bunu sınavı geçmek ve TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmektedir.
  • Ayrıca kendi Giriş sınavını yapan üniversiteler için bu mühendislik sınavını başarı ile geçmek gerekmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.