İtalya’da İşletme Eğitimi

İşletme eğtimi, İtalya’da en çok tercih edilen eğitimlerden biridir. Dünyanın önde gelen işletme programları ve okullarına ev sahipliği yapan İtalya, her düzeyde eğitim fırsatı sunmaktadır. İtalyan işletme okullarının yanı sıra, zengin kültürü ve derin tarihiyle İtalya, Avrupa’da eğitim alabileceğiniz en iyi ülkelerden biridir.

İşletme bölümü mezunları, çok çeşitli endüstrilerde çeşitli yönetim pozisyonlarında bulunabilmektedirler. İşletme eğitimi boyunca öğrencilere yönetim, finans, örgütsel davranış veya ekonomi dahil olmak üzere çeşitli konular öğretilir. Bu eğitimle, bir organizasyon içindeki insan ve kaynakların doğru koordinasyonunu sağlama becerileri geliştirilir. Yönetim rollerini üstlenmeye hazırlananların bakış açısına göre fonksiyonel ve sektörel bilginin entegre edildiği bir öğrenme yolu sunar. Öğretim faaliyeti, belirli deneyimler, şirket ziyaretleri, vaka çalışması tartışmaları, geçici seminerler, grup çalışması ile profesyonellerin sınıfına müdahalesi ile zenginleştirilir.

İtalya’ya özgü çalışma alanlarına ilave olarak, belki de İtalya’nın öğrencilere sunmuş olduğu en kıymetli tecrübe, diğer firmalarda bulunandan çok ayrı bir ulusal iş kültürü ve iş tarzına sahip bir iş ortamında çalışmaktan kazanılır. Giderek globalleşen bir ortamda yaşama ve çalışmaya hazırlık olarak, öğrencilerin içinde yaşadıkları ve çalıştıkları ortamdan büyük oranda değişik bir iş ortamına aşina olmanın beraberinde rahat olmaları da öğretilir.

Lisans programları tarafından öngörülen iş fırsatları ve mesleki faaliyetler, yönetim veya girişimcilik işlevlerini yerine getirebilecekleri şirketlerde, kamu idarelerinde ve ekonomik alanın serbest mesleklerinde yer almaktadır.

İşetme Eğitimi

Yüksek lisans veya uzmanlık alanları gibi çeşitli lisansüstü eğitim seçenekleriyle de entegre edilebilir. Bu alandaki tipik kombinasyon, bir lisans derecesi, bir yüksek lisans derecesi ve yabancı dil bilgisinden oluşur. İşletme çalışmaları, öğrencilerin bir işletmeyi yürütmek için gerekli becerileri öğrendikleri bir çalışma alanıdır. Öğretilen farklı konular arasında reklam tanıtım, pazarlama, para yönetimi, iletişim, idare, iş planı yazımı ve çalışanların işe alınması ve eğitimi yer alabilir. İşletme pek çok değişik alanda aktif bir rol oynadığı için, tek tip bir bölüm yerine size en ideal olan programı bulabileceğiniz bir çeşitliliğe sahiptir.

İtalya’da İşletme Eğitiminin Avantajları

 • Dünyanın en gelişmiş işletme firmalarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ulusal olarak işletme mezunlarının başarısı çok yüksektir.
 • Dünyanın önde gelen okullarında, en iyi işletme programlarından birine katılma şansına sahip olursunuz.
 • Mezuniyette alınan Mavi Diploma yardımı ile tüm dünyada ve Türkiye’de işletme diplomanız geçerli sayılır.
 • İtalya’da işletme lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir.
 • Mezun olduktan itibaren 1 sene daha kalabilir, bu süreçte iş bulabilir veya yeni bir iş kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam etme hakkınız olacaktır.

İtalya’da İşletme Eğitimi Ücretleri

İtalya’da işletme eğitimi için yıllık okul ücreti devlet üniversiteleri için 500-3.000 euro arasındadır. Aile geliri veya ihtiyaca göre burs seçenekleri bulunmaktadır.

İtalya’da İşletme Eğitimi İçin Gerekli Koşullar

 • Lisans eğitimi için Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • Lisans eğitimi için ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • Yüksek lisans eğitimi için işletme bölümünden ya da ilgili bir alanda lisans diploması.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.