Pisa Edu olarak, birçok öğrencimiz için Padova Üniversitesinden kabul aldık. Padova Üniversitesi, 1222 yılında Padova şehrinde kurulan bir üniversitedir. Padova Üniversitesi öğrencilerine hem İngilizce hemde İtalyanca olarak birçok program sunmaktadır. Avrupa üniversiteleri arasında en eskilerinden biri olmasının yanı sıra, İtalya’nın da en eski ikinci üniversitesidir. Öğrencilerimizin eğitim hayatlarında akademik bir başarı kazanmaları bizim için çok büyük önem arz etmektedir. Padova Üniversitesinde Psikoloji eğitimi alan öğrencimizin İtalya’da üniversite eğitimi almak ile ilgili izlenimlerini İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor yazımızda bulabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Merhaba ben Nilsu Enüstün. Onsekiz yaşındayım. İstek Acıbadem’den mezun oldum. Şuan Padova Üniversitesi’nde Psychological Science bölümünde okuyorum.

Yurtdışında okuma idealim ortaokulda oluşmaya başladı. Ortaokulu Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okullarında okudum ve eğitim sistemi sınav bazlı olmasından ziyade daha yurtdışı bazlı, düşünmeyi, okumayı ve üretmeyi hedefleyen bir sistemdi. Bende iş hayatımda yapacağım mesleği öğrenirken ortaokulda gördüğüm sistemle eğitim almak için yurtdışında üniversite eğitimi almak istedim.

Italya’ya turist olarak lisenin ilk senesinde gelmiştim. Ayrıca italyanca öğrenmek için onbirinci sınıfta yaz okula gelmiştim.

Padova Üniversitesi’nde Psychological Science bölümünde okuyorum. Ingilizce eğitim alıyorum. Okulumun ve bölümümün bana verdigi imkanlar çok fazla seminerlerden değişim programlarına, psikoloji öğrencisi olarak okumamız gereken kitaplardan, müfredat dışı daha detay bilgilere kadar fazla bilgi birikimi sağlıyorlar. Bölümümün sıralamasında ilk 50 de. Padova şehri, Venedik şehrine trenle 30 dakika uzaklıkta. Öğrenci şehri, ucuz, fazlasıyla aktiviteler yapılıyor.

Lisans eğitiminden sonra Italya’da master yapmayı planlıyorum. Masterı italyancada yapabilirim. Tam olarak hangi dil ve hangi bölümde özelleşeceğime karar vermedim. Lisans bölümünden hangi derslerden zevk aldıysam o şekilde karar vericem.

Italyanca genel olarak kolay bir dil değil ama Italya’da öğrenmekte çok avantaj sağlıyor. Dili öğrenmenin en iyi yolu dilin bulunduğu yerde yaşamaktır.

Sınav bazlı bir sistemleri yok. Bir sınava 5 kere girebiliyorsunuz. Öğrenim bazlı bir eğitim sistemi yani. Zaten öğretim bazlı bir sistem olunca düşünce yapınız, öğrenme azminiz, hedefleriniz daha üstte oluyor çünkü sınav vericem diye kendinizi yıpratmıyorsunuz, cidden bir şeyler öğreniyorsunuz.

Özel bir yurtta kalıyorum. Konaklama yaptığım yere 380 euro civarında bir ücret ödemekteyim. Diğer masraflarım için aylık 400 ila 500 euro çok rahatlıkla yetiyor diyebilirim.

Kesinlikle Italya’da eğitim almaya öneririm. Türkiye’deki eğitim sistemindeki farkları çok açık göreceksiniz ve nasıl geliştiğinizi fark ediceksiniz.

Pisa Edu danışmaklık hizmetinden çok memnun kaldım. Sürpriz şekilde çıkan bütün problemleri en hızlı sekilde çözdüler. Ayrıca Padova da yerleşene kadar hep yanımdalardı ve hala bir sorum olduğu zaman yazıp yardım alabiliyorum. Herkese Pisa Edu yu tavsiye ederim.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.