İtalya’nın birbirinden güzel şehirleri, bir çok kişinin ölmeden önce görülmesi gerekenler listesi içerisinde bulunmaktadır. Söz konusu olan şehirler doğal güzellikleriyle, tarihi ve antik şehirleriyle, müzeleriyle ve mutfağıyla geniş bir yelpaze sunmaktadır. Dahası, bu şehirlerin bir çoğu tren ile rahatlıkla gezilip görülebilmektedir.

Her biri kendi içerisinde özel bir karakter ve çekiciliğe sahip olan ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken 10 İtalyan şehrini sizler için sıraladık:

ROMA

Roma, İtalya’nın başkenti olarak büyük ihtimalle sizin İtalya’daki ilk durağınız olacaktır. Roma görülmeye değer ve baş döndürücü bir çok deneyim sunmaktadır. Şehrin hemen her köşesinde keşfedeceğiniz tarihi anıtlar, ortaçağdan kalan süslemeler, Baroque kiliseler, güzel çeşmeler, sanat dolu müzeler ve Rönesans binaları bulunmaktadır. Antik Roma dönemine ait Kolezyum, dünyanın simgelemiş yerleri içerisinde bulunmaktadır. Modern Roma ise mükemmel gece hayatı ve restoranları ile hareketli ve heyecan verici bir şehirdir. San Pietro Meydanı ve Vatican Roma’da kolaylıkla ziyaret edilebilecek yerlerdir. Roma’yı tam anlamıyla gezmek için önerilen minimum süre 3 gündür.

Roma-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

VENEDİK

Dünya’da bir benzeri daha olmayan Venedik şehri, lagünlerin ortasında suyun üzerine kurulmuş bir şehirdir. Venedik İtalya’nın hem en romantik ve güzel, hem de en çok ziyaret edilen şehridir. Venedik’in kalbi ihtişamlı San Marco Basilikasıyla San Marco Meydanı’dır. Pek çok sayıda müze, saray, kilise bulunmaktadır. Ayrıca Venedik’in kanallarında gezinmek ve labirenti andıran dar sokaklarında dolanmak büyüleyici bir deneyimdir. Venice Italya’nın kuzeyinde ve tarihsel anlamda doğu ve batı arasında bir köprüydü. Hala korumakta olduğu Bizans dokusu, Venedik dışında İtalya’nın başka hiçbir şehrinde yoktur.

Venedik-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

FLORANSA

Floransa, İtalya’nın en önemli Rönesans mimarisi ve sanat merkezidir. Vaftizhane ve Duomo, tıpkı büyük meydan gibi oldukça büyük ama turistler tarafından kalabalıktır.

Floransa Michelangelo’nun ünlü David ile Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” heykellerinin de dahil olduğu bir çok başka heykel ve resime ev sahipliği yapan müzelerle doludur. Bunların yanında Medici sarayları ve bahçeleri de bulunmaktadır. Floransa, Toskana bölgesininin ufak şehirlerini ve kırsal bölgelerini keşfetmek için önemli bir başlangıç noktasıdır.

Floransa-Venedik-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

MiLANO

Milano, Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olarak, mağazaları, galerileri, restoranları ve hızlı yaşamı ile diğer İtalyan şehirlerinden farklı bir profil çizmektedir. Artistik ve kültürel anlamda zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Mermer ön cephesiyle Gotik Duomo büyüleyicidir. Milano’da bulunan Da Vinci’nin “Son Yemeği” tablosu turistler tarafından en çok ilgi çeken sanat eseridir. Bunun dışında Milano, dünyanın en ünlü opera binası olan La Scala’ya ev sahipliği yapmaktadır.

Milano-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

NAPOLI

Napoli, Milano’nun en enerjik şehirlerinden bir tanesidir. Roma’nın güney sahilinde ye alan bu şehir güney İtalya’nın en önemli şehridir. Bu şehir, Barok karakterini korumasının yanında, Pompei, Herculaneum ve Amalfi bölgelerini ziyaret etmek için başlangıç noktasıdır. Çok sayıda tarihi ve artistik mirasa sahip olan bu güzel şehir, pizza ve tatlılarıyla ünlüdür.

Napoli-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

VERONA

Verona, efsanevi aşk Romeo ve Juliet’in hikayesi ile bilinen bir şehirdir. İtalya’nın en büyük opera festivallerinin düzenlendiği Verona Amfi tiyatrosu, İtalya’nın en büyük 3. arenasıdır. Ortaçağ dönemden kalma bir merkez, Roma dönemi kalıntıları, kalesi ve bir çok mağaza bulunmaktadır. İtalya’nın en çok ziyaret edilen 4. şehridir.

Verona-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

TORINO

Torino, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Piemonte Bölgesi’nin baş şehridir. Büyük bir kültürel merkeze sahip şehir bir çok müzeye, şık mağazalara ve güzel restoranlara sahiptir. Barok mimarisine ait bir çok örneği ve sarayları barındıran şehir, kahve dükkanları, zanaatkarları ve  mimarı kemerlerle süslenmiş sokakları ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Torino-İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

BOLOGNA

Bologna, kendine has güzelliği, zenginliği, mutfağı ve sol görüşlü politik kimliğiyle bilinen bir şehirdir. Avrupa’nın en eski üniversitesini olan Bologna Üniversitesi ile ünlüdür. Güzel ortaçağ merkezi ile, “portico” isimli kemerlerle bezenmiş sevimli meydanları görülmeye değerdir. Emilia-Romagna’nın en büyük şehridir. Ayrıca şehrin meydanı olan Maggiore Meydanı, Avrupa’nın en büyük meydanlarından bir tanesidir. İtalyanlar arasında bile Bologna, İtalyan mutfağının başkenti olarak anılmaktadır.

Bologna

GENOVA

Genova, Liguria bölgesinin kuzeybatısında yer alan bir şehirdir. İtalya’nın en önemli liman kentidir. Büyüleyici ve modern bir akvaryuma ve ilgi çekici bir liman bölgesine sahiptir.  Şehrin tarihi merkezi Avrupa’nın en büyük ortaçağ merkezi olarak bilinmektedir.

Genova

PERUGIA

Umbria bölgesinin merkezinde bulunan kosmopolit bir şehir olarak Perugia iki önemli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Perugia Yabancılar Üniversitesi İtalyanca öğrenmek için en uygun üniversitedir. Yaz aylarında düzenlenen dünyaca ünlü jazz festivali bu şehrin en önemli etkinliğidir. Tepe noktasından eşsiz manzarayı seyredebileceğiniz bu duvarlarla çevrili şehirin tarihi 9. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Perugia

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.