İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milano şehri sanat, tasarım, ticaret, moda, eğitim, gösteri dünyası ve turizmin başkenti olma gibi daha birçok özelliğini öğrenmek için haydi ” Milano’da yaşamak için 10 neden ” yazımızı inceleyelim…

1. Milano’da bulunan üniversitelerin çoğu akademik sıralamada en üstlerde yer alır

Ekonomi bölümündeki programlarıyla Bocconi; mimarlık ile mühendislik gibi teknik eğitim alanında Politecnico di Milano; güzel sanatlarda Brera Akademisi; sosyal bilimler ve tıpta Milano Devlet Üniversitesi oldukça başarılı üniversitelerdir. Ayrıca, bu üniversitelerde İngilizce bölümler her sene çoğalmakta olup uluslararası öğrenci sayılarını artırmaktadırlar.

2. Milano, Avrupa’da statejik bir konuma sahiptir.

Önemli değil gibi görünse de haritaya baktığınızda Milan’ın konumu, Avrupa’daki diğer büyük şehir arasında köprü görevi görmektedir. Milan’dan bir çok yere gitmek kolaydır: Yunanistan, Almanya, Fransa, İngiltere gibi yerlere uzaklığı 2 saatten fazla sürmemektedir. Bu şehrin diğer bir artısı ise Easy Jet ve ya Ryanair gibi düşük bütçeli havayollarının Milano’da bulunmasıdır. Bu iki avantaj Milano’yu gezmeyi sevenler için tercih nedeni yapmaktadır.

3. Ulaşım kalitelidir.

Son zamanlarda bu durum değişse de Milan, henüz bisiklet severler için uygun bir şehir değildir. Ancak ulaşım ağları oldukça iyi işlemektedir. Toplu taşıma ulaşımı hafta içi saat 00.00 / 01.00 gibi bitse de, hafta sonu geç saate ve sabahın ilk ışıklarına kadar otobüs ve tram bulmak mümkündür. Öğrenciler aylık 30 euro’ya aylık bilet alabilirler.

4. Sanatın Şehri

Milano’yu düşündüğünüzde aklınıza son gelen şey belki de şehrin heykelleri ve sanatsal eserleridir. Nitekim genel kanı, heykellerin yalnızca Venedik, Roma ve Floransa’da bulunduğudur. Milano’da alışveriş merkezleri dışında da güzelliklerin olduğunu görmek sizi şaşırtacak. Duomo, Palazzo Reale, Leonardo da Vinci’nin “Son Yemeği” dışında, şehrin her noktasına yayılmış bir çok tarihi eser ve mekan keşfedilmeyi beklemektedir. Yani aslında Milano’da yaşamak için 10 neden den en değerliside bir sanat şehri olmasıdır.

5. İstek ve zevkinize uygun her şeyi bulmak Milano’da mümkün.

Yurtdışında yaşamak yeniliklere kapı açmaktır. Milano gibi Avrupa’nın en modern, en farklı şehrinde bulunmak bu yeniliklerle buluşmanız için en doğru şehir olacak. İstek ve ilginize uygun bir çok etkinlik ve mekan bulmanız mümkündür burada. Eğer spor yapmayı seviyorsanız Milano’daki park ve bahçelerden faydalanabilirsiniz. Eğer tiyatroya ilgi duyuyorsanız Teatro della Scala’daki etkinliklere göz atabilirsiniz; moda’ya ilgi duyuyorsanız zaten doğru yerdesiniz… Milano Moda Haftası her yıl bir çok modacı ve tasarımcıya ev sahipliği yapıyor.

6. Yemyeşil Milano

Şehri turlamaya çıktığınızda fark edeceksiniz ki “gri ve üzgün” şehir Milano’da bir çok park ve bahçe bulunmaktadır. İçindeki büyük kalesiyle Sempione Parkı, Duomo Meydanı’na yalnızca bir kaç dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Park Nord ve Villa Reale Parkı da Monza’da bulunan diğer büyüleyici yerlerdendir. Müze ve sanat galerisinin de bulunduğu Porta Venezia bahçeleri de yine görülmesi gereken yerlerdendir.

7. Yemek

 İtalya deyince akla ilk gelen şey şüphesiz İtalyan mutfağıdır. Milano’nun geleneksel yemekleri “Risotto alla Milanese”, “Cotoletta”, “ Cassoeula” ve noel dönemi yenilen Panettone kekini de denemelisiniz.

8. Gece Hayatı

Her türlü müzik zevkine uygun mekan bulmak mümkün Milano’da. La scala’da klasik müzik konserine gidebilirsiniz. Navigli, Porta Venezia ve Moscova bölgelerinde bulunan bar, pub ve discolarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

9. Kendine özgü hayat tarzı olan şehir

2000 yıllık tarihiyle Milano, dinamik ve değişken bir şehir olarak tanımlanmaktadır. Yeni binaların inşaatları devam ederken tarihi-mimari dokusunun da korunmasına özen gösterilmektedir. Bu zıtlık Milano’yu özel kılmaktadır: Eski ve yeninin muhteşem birlikteliği!

10. İnsanlar

 Milanolu insanlar yoğun ve ciddi insanlar olarak bilinse de aslında bu durum sadece bir yanlış anlamadır. İçlerine kapalı gibi görünseler de yardımsever, saygılı ve mütevazi insanlardır. İtalyan olmayan vatandaşların, şehire entegre olmuş bir şekilde yaşayabilmeleri Milano’yu çok kültürlü bir şehir yapmaktadır. Bu nedenle Milano öğrenci olmak için oldukça ideal bir şehirdir.

Pisa Edu’ nun hazırlamış olduğu ” Milano’da yaşamak için 10 neden” yazısıyla sizlerde biraz olsa ilham alıp İtalya’da okumaya karar verdiyseniz ve İtalya hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz…

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.