Milano

Bu yazıyı okuduktan sonra Milano hakkında bilmeniz gereken temel kuralları ve Milano’da yapılması gerekenler hakkında genel bilgileri edinmiş olacağınızı umuyoruz. Milano günümüzde moda ve endüstri şehri olmasının yanı sıra turistik açıdan da oldukça gelişmiş bir şehir. Roma’dan sonra İtalya’nın en çok bilinen şehri olarak kafamızda canlanıyor. Milano deyince aklımıza ilk olarak şehrin simgesi olan baş döndürücü Duomo geliyor.

Duomo katedrali şehrin merkezinde konumlanan heybetli ve gotik mimarisiyle Avrupa’nın 4. Büyük katedrali olarak  gözleri kamaştıran bir yapıt. Katedralin yapımına 1386 yılında başlanmış ve inşası 500 yılda tamamlanmıştır. Hemen yanında yine turistik ve tarihi açıdan önem arz eden Galleria Vittorio Emanuele II konumlanıyor.  Locallerin kısaca Galleria diye seslendikleri bu bedesten dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri. Girişi Duomo meydanına çıkışı ise ünlü opera binası Alla Scala’ya uzanıyor.

Merkezi lokasyonları çoğunlukla göze ve lükse hitap eden Milano’nun diğer turistik yerleri arasında Castello Sforzesco var. 15.yy’da inşa edilen kalenin içindeki müzede bir çok sanat koleksiyonu sergileniyor.

Şehirde AVM yerine açık alışveriş caddeleri bulunuyor. Evet hepimizin bildiği gibi  Milano bir moda şehri ve burada alışveriş yapmak hiç de zor değil. Bu caddelerin en ünlüleri  Via Torino, San Babila’dan Duomo’ya uzanan Corso Vittorio Emenuele II ve Corso Buenos Aires. Ayrıca High Level Fashion markaların da bulunduğu tarihi Via Della Spiga. Dikkat! Bu sokakta birdenbire karşısına dünyaca ünlü modeller ve starlar çıkabilir.

Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin ünlü Son Akşam Yemeği tablosu da Milano’daki Santa Maria delle Grazie Kilisesinde sergileniyor. Ancak bu başyapıtı görmek o kadar da kolay değil, gitmeye karar vermeden önce mutlaka biletinizi önceden almalısınız. Museo del Novecento, Pinoteca di Brera gibi müzeler de şehirde ziyaret edilmesi gereken sanat galerileri arasında.

Şimdi de Milan’a seyahat ederseniz sizi rahatlatacak birkaç seyahat ipuçları verelim.

Öncelikle diğer İtalyan şehirlerinde olduğu gibi cafe, restoran ve pizzeria gibi yerlere gittiğinizde kendinizi extra bırakmak zorunda hissetmeyin. Bu şehirde umarsız bir turist gibi davranabilirsiniz ve kimse sizi bunun için yadırgamaz.

İkinci tip ise, kahve kültürüyle ilgili, elbette İtalya deyince akla ilk gelen şeylerden biri kahve olduğu gibi burada yaşayanlar  bu konuda biraz hassas ve kurallara sahipler. Öğleden sonra cappucino sipariş etmek burada biraz garip karşılanıyor, İtalyanlar öğleden sonra sütlü kahve içmenin sindirimin yavaşlattığını düşünüyorlar.

Milano’ya gittiğinizde Duomo’dan fazlasını görmek için Porta Venezia, Navigli, Isola ve Brera bölgelerinde yürüyüşe çıkmayı ve şehrin dokusunu hissetmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer şehirdeki müzeleri daha uygun fiyata ve hatta ücretsiz ziyaret etmek isterseniz her ayın ilk Pazar günü çoğu müzeyi ücretsiz ziyaret etmek mümkün. Ancak bir çok turistin bu amaçla ziyaretlerini bu günlere sakladığını göz önünde bulundurarak sabah erken vakitlerde giderseniz zamandan tasarruf edip içeri daha rahat girebilirsiniz.

Ve elbette pizza, risotto, pasta yemenin yanı sıra buraya geldiğinizde aperitivonun tadını çıkarmayı unutmayın. Aperitivo İtalyanların akşam yemeğinden önce çoğunlukla arkadaşlarıyla sosyalleşmek için gerçekleştirdikleri bir aktivite/öğün. Akşamüzeri 6.30-9/9.30 arası gideceğiniz bar ve benzeri yeme içme yerlerinde içeceğinizin yanında açık büfe aperatif yiyeceklerle akşamınıza keyif katabilirsiniz.

Yemenin, içmenin ve gezmenin yanı sıra Milano’ya geldiğinizde kaliteli zaman geçirmek isterseniz ve vaktiniz de varsa mutlaka Facebook etkinlik kısmından şehirde olup biten etkinliklere göz atmayı unutmayın. Burada haftanın her günü ilgi alanınıza göre etkinlikler bulmak hiç de zor değil.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.