Dünya’nın En Sağlıklı İkinci Ülkesi: İtalya

İtalya, dünya çapında sağlıklı beslenme ve düzenli yaşam tarzı ile tanınmaktadır. Bu nedenle, dünya genelindeki bir sıralamada, halkın genel sağlığına katkıda bulunan faktörlerde ikinci sırada bulunduğunu duymak şaşırtıcı değil.

İtalya, Dünya’nın en sağlıklı ülkeleri arasında dünyadaki 169 ekonomiyi barındıran Bloomberg Healthiest Country Index’in 2019 baskısında komşusu İspanya’ya birinciliği kaptırdı ve şuan İtalya ikinci sıradadır. Diğer dört Avrupa ülkesi ise ilk onda yer aldı: İzlanda (üçüncü), İsviçre (beşinci), İsveç (altıncı) ve Norveç (dokuzuncu). Bunların dışında Avustralya 10. sıradayken, Kanada 16. sırada, İngiltere 19. sırada, ABD ise 35. sırada kaldı.

Bu sıralama ortalama yaşam süreleri gibi değişkenlere bağlı olarak derecelendirme yaparken aynı zamanda tütün kullanımı ve obezite gibi riskler üzerine de puanlamalar yapmaktadır. Ayrıca, temiz suya erişim ve besin güvenliği gibi çevresel faktörleri de dikkate almaktadır.

Akdeniz diyeti;

Akdeniz diyeti, diyetten çok sağlıklı yaşam biçimidir. Akdeniz diyetine bu ismin verilmesi, Akdeniz ve Ege bölgesindeki gıdaların tüketilmesiyle alakalıdır. Ayrıca, Yunanistan Girit bölgesi ve İtalya’nın güneyinde yaşayan halkın beslenme alışkanlıklarını da içermesidir. Akdeniz diyeti, İtalya’nın Dünya’nın en sağlıklı ülkeleri listesindeki sıralamasında kısmen de olsa etkili olmuştur.

Aynı zamanda İtalya’da sağlık sisteminin iyi olmasının nedenlerinden biri de,  İtalya’da yüksek standartlara sahip bilinçli bir toplumun yaşıyor olmasıdır. Bu nedenle İtalya kaliteli sağlık sistemine sahip olup Dünya’nın en sağlıklı ikinci ülkesi konumuna gelmiştir. Sağlıklı yaşam tarzıyla İtalya, Tıp literatürüne de birçok katkıda bulunmuştur.

Navarra Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, araştırmacılar, yeme alışkanlıklarının İspanya ve İtalya’nın sağladığı sağlık seviyelerine dair ipuçları sağlayabileceğini aynı zamanda sızma zeytin yağı veya kuruyemişle takviye edilen Akdeniz diyetinin yağ oranı düşürülmüş diyetlere oranla daha düşük ana kardiyovasküler olaylara sahip olduğunu söylüyorlar.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.