Sınavlar öğrencilik hayatımız boyunca dönem dönem gerçekleşerek eğitim hayatı süresince derslere ve konulara hakimiyetimizi ölçer. Her ülkede olduğu gibi İtalya’da da üniversite eğitimi boyunca çeşitli sınavlar yapılarak öğrencilerin konuya veya konulara hakimiyeti sınanıyor. İtalyadaki sınav stili ve notlandırmayı iki konu başlığı altında incelersek bunlar master ve lisans döneminde yapılan sınavlar olarak ele alabiliriz. işte İtalya’da Sınav Sistemi Ve Notlandırma.

LİSANS DÖNEMİ

İtalya’da lisans süresi 3 yıldır ve öğrenciler bu 3 yıl boyunca 180 krediyi tamamlamaları gerekiyor ki bu sayede mezun olabilsinler. Bu kredi şartını ise eğitimleri boyunca girdikleri sınavlar ile sağlıyorlar. Türkiye’nin aksine İtalya’da Sınav Sistemi Ve Notlandırma 100 üzerinden veya AA, BB gibi alfabetik notlandırma sistemi ile değil 30 üzerinden puanlama ile gerçekleştiriliyor.

30’luk sistem şu şekilde işliyor;

İtalya’da Sınav Sistemi Ve Notlandırma da öncelikle her öğretim üyesi geçme notunu kendisi ayarlıyor ama bu genelde 30 üzerinden 18 den aşağı olmuyor. Lisans döneminde sınavların çoğu 3 aşamalı oluyor. Örneğin ilk yazılı sınavdan 18 almanız gerekiyor ki daha sonraki aşamalara girebilme şansınız olsun. İlk aşama genel olarak yazılı sınavdan oluşuyor daha sonra bunu takip eden yani yazılı sınavda sorulan soruları ezbere mi yoksa bilerek mi geçtiğinizi ölçen oral exam (sözlü sınav) yapılıyor. Böylece bir sınava gerçekten hazırlıklı girip girmediğiniz ölçülüyor ve bu şekilde 30 üzerinden aldığınız not transkirptinize geçiyor. Bazı derslerde ise 3 aşamalı bir sınav sistemi gerçekleştiriliyor. Özellikle programlama (computer science – bütün mühendislikte zorunlu) dersinde 3 aşamalı bir sınav gerçekleştiriliyor. Yazılı, sözlü ve kodlama üzerine girilen 3 aşamalı bir sınav uygulanıyor.
Tabi yukarıdaki açıklamalar sizleri biraz korkutmuş olabilir ama bu sistemin şöyle de güzel bir yanı var kaldığınız veya notunu beğenmediğiniz bir dersin finaline 5 defa girebiliyorsunuz. Böylece kendinizi hazırlıksız hissettiğiniz sınavların sorularını görüp daha sonraki aşamalarda bu dersi geçme şansınız İtalya’da Sınav Sistemi ve Notlandırma da  oldukça yüksek.

MASTER DÖNEMİ

İtalya’da Sınav Sistemi Ve Notlandırma ise Master eğitiminde sınav sistemi lisansa göre daha farklı bir sistem olup asıl amacı
uzmanlaşma olmak isteyen öğrencileri biraz daha problem çözme ve sorunlarla uğraşmaya yönelik bir sistem ile ölçme değerlendirme yapıyor. Lisansa benzer yönü ise 30 üzerinden değerlendirme ve bazı sınavlarda sözlü sınav yapılıyor olması gibi özellikler diyebiliriz.

Master sistemi ise şu şekilde işliyor ;

Öncelikle mezun olmak için 120 krediyi 2 yıllık eğitimin sonucunda tamamlamak gerekiyor. Sınavlar genel olarak teamwork denilen yani takım çalışması odaklı sistem üzerinden işliyor. Dönem sonunda tek bir final sınavı yapılıyor. Bu sınav genel olarak rapor ve team project den oluşuyor. Master eğitiminde dersten geçmek için 30 üzerinden en az 18 almak gerekiyor. Master eğitiminin olmazsa olmazı ise tez çalışması ile sonlandırılıyor. Masterdan sonra doktoraya devam etmek istiyorsanız 25/30 ve 95/110 şeklinde bitirme derecesine sahip olmanız gerekiyor.
** Yine lisansta olduğu gibi sınavlara 5 defa girme hakkınız var.
İtalya’da Sınav Sistemi ve Notlandırma ilgili yazımız heyecanlandırdımı? İtalyan eğitim sistemi zorlayıcı olduğu kadar öğrenci dostu bir sistem ile eğitim veriyor. Böylece öğrenci aldığı dersleri geçmek için geçeyim mantığında değil öğrenme amaçlı alıyor ve mezuniyetinde kalife bir şekilde mezun oluyor çünkü esnek bir eğitim sistemi ve öğrencilerin kabusu olmayan bir final sistemine sahip İtalyan sistemi ile tanışmak için bizim ile iletişime geçmede zaman kaybetmeyin.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.