İtalya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Pisa Edu olarak bu yazımızda İtalya’daki öğrencilerimizin tecrübelerinden yararlanarak, İtalya’ya gitmeyi düşünen öğrenciler için İtalya’da aylık yaşam maliyetleri konusunda bilgiler aktaracağız.

İtalya, Avrupa’nın en köklü üniversitelerine sahip olan bir ülkedir. İtalya’daki üniversitelerin prestijli olması, verilen eğitimin kaliteli olması, düşük eğitim harçlarına ve burs imkanlarına sahip olması İtalya’yı öğrenciler tarafından çekici kılan başlıca unsurlardır.

Öğrencilerin İtalya’yı seçmelerindeki en büyük diğer etken; eğitim dilinin sadece İtalyanca olmamasıdır. Birçok lisans ve master programları İngilizce olarakta verilmektedir. Bu sayede öğrenciler İngilizce eğitim alarak aynı zamanda İtalyanca’da öğrenmektedir. Türkiye’de okuyacağınız bir özel üniversiteye vereceğiniz eğitim ücreti ile İtalya’nın saygın üniversitelerinden birinde kaliteli ve uygun maliyetli bir eğitim almanız mümkündür.

İtalya’da aylık yaşam maliyetleri kuzeyde ya da güneyde yaşayıp yaşamadığınıza bağlı olarakta değişkenlik gösterebilmektedir. İtalya’nın güney bölümü kuzeye nazaran daha az maliyetlidir. Milano, Roma, Torino gibi büyük şehirler diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Yaşam kalitesinin iyi olması ve Türkiye’ye coğrafi ve kültürel açıdan benzerliği sebebiyle İtalya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayrı bir yerde tutabiliriz. İtalya’da bir öğrencinin konaklama, sağlık sigortası, eğitim materyalleri, telefon sim kartı ve yiyecek içecek masraflarının toplamı ortalama 600 ila 900 euro arasındadır.

Tablo üzerindende anlaşılacağı gibi bir öğrencinin ortalama aylık konaklama gideri 280-550 euro, sağlık sigortası gideri 12,5 euro, kitap, kıyafet ve diğer masrafları 75 euro, telefon, internet giderleri 15 euro ve yiyecek için harcamaları 200 euro civarındadır.

Tasarruf yöntemleri;

İtalya’da aylık yaşam maliyetleri konusunda tasarruf etmek isteyen öğrencilerin birçoğu yiyeceklerini pazarlardan alıp kendi yemeklerini kendileri pişirmekte ve dışarıdan daha az yemek yemektedirler. Bunun yanı sıra birçok öğrenci, üniversitelerin yemekhanelerinde yemek yiyerek aylık yaşam maliyetlerini düşürebilmektedir. Aynı zamanda İtalya, öğrenciler için haftada 20 saat çalışma izni tanımaktadır. Bu sayede İtalya’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler, İtalya’da aylık yaşam maliyetleri konusunda pek sıkıntı çekmemektedir. Yeterli seviyede İtalyancanız varsa iş bulabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.