İtalya’da eğitim almak için elbette 10 nedenden fazlası vardır. Bu yazımızda bu nedenlerden 10 tanesini derledik.

1) Avrupa’nın ilk üniversitesi İtalya’dadır ve İtalya dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

1088 yılında kurulmuş olan ve Avrupa’nın ilk üniversitesi sayılan Bologna Üniversitesi İtalya’dadır. Bununla da bitmiyor. 1222 yılında kurulmuş olan Padova Üniversitesi, 1224’te kurulmuş olan Napoli Federico II Üniversitesi, 1240 yılında kurulmuş Siena Üniversitesi ve 1303 yılında kurulmuş Roma La Sapienza Üniversitesi dünyanın en eski üniversitelerindendir. Bu kadar eski üniversitelerin sıralarından nice sanatkar ve bilim adamının geçtiği de malumunuz. Dünya’ya mal olmuş bunca isimle aynı sıralarda eğitim alacağınızı düşünün! Bu bile tek başına İtalya’da eğitim almayı heyecanlı kılan bir unsurdur.

2) Avrupa’nın ilk 500 de en çok üniversiteye sahip 3. ülkesidir.

İngiltere ve Almanya’dan sonra Avrupa’da ilk 500’de en çok üniversitesi bulunan ülke İtalya’dır. Bu ülkelere nazaran İngilizce ve oldukça makul eğitim fırsatları sunması açısından Avrupa’nın en iyi ülkesidir diyebiliriz.

3) İtalyanlar sıcakkanlı insanlardır.

İtalya bir Akdeniz ülkesidir ve Akdeniz insanı dünyada sıcakkanlılığıyla nam salmıştır. İtalya’ya gittiğinizde size selam veren ve her daim gülümseyen, tanımadığınız ama sıcaklığını hissettiğiniz insanlar göreceksiniz.

4) Türkiye’yle en büyük dış ticaret hacmine sahip Avrupa’nın 2. ülkesidir.

Avrupa’da Almanya’dan sonra en büyük ticari ortağımız İtalya’dır. Türkiye’de faaliyet gösteren 1300 İtalyan firması bulunmaktadır. İtalya’da eğitim alıp bu eğitim sürecini de İtalyancayla taçlandırmanın size faydalarını anlatmamıza gerek yok diye düşünüyoruz.

5) Eşsiz bir mutfağa sahiptir.

Size İtalya’yı çağrıştıran şeyleri söylemenizi istesek muhakkak bu üç şeyden biri mutfağı olurdu. İtalya, pizzası, makarnası, espressosuyla dünyaya nam salmıştır. Türkiye’de de birçok pizza ve kahve dükkanında ismiyle veya dekoruyla bir İtalyan esintisi hissedersiniz.

6) 51 adet UNESCO Dünya Mirasına girmiş tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Roma İmparatorluğu, Rönesans devri gibi Avrupa’nın bugünkü şeklini almasında önemli tarihi olaylara ve medeniyetlere İtalya ev sahipliği yapmıştır. İtalya’yı tasvir ederken en sık kullanılan ikonlar olarak Colessium ve bize de isim babalığı yapmış Pisa kulesi gibi tarihi eserler yer almaktadır.

7) Avrupa’da hem kaliteli hem hesaplı eğitim seçeneği sunan harika bir ülkedir.

İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Üniversitelerin yıllık ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve bunun yanında önemli miktarlarda burs alma imkanı da  bulunmaktadır.

8) Ulaşım açısından hem Türkiye’ye yakınlığı hem de geniş hava limanı ve tren ağlarıyla önemli bir lokasyondur.

Türkiye’den sadece 2 buçuk saat uzaklıkta olan İtalya, ulaşım açısından çok iyi bir lokasyondur. Türkiye’den çoğu firmanın uçuşları olan birçok havalimanı ile İtalya’ya ulaşımınız oldukça kolaydır. Ayrıca ülkede bulunan geniş tren ağı ve diğer Avrupa ülkelerine yakınlığı ile Avrupa’nın birçok ülkesini gezme fırsatınız bulunmaktadır.

9) Dünyanın önemli moda ve otomobil markaları İtalyan imzası taşımaktadır.

Birçok sanat akımının doğuşuna öncülük etmiş bir ülke olan İtalya, günümüzde de sanat ve modada öncü bir ülkedir. Dünyaca ünlü Prada, Dolce Gabbana, Missoni, Gucci, Pucci, Salvatore Ferragamo, Fendi gibi birçok İtalyan markası bulunmaktadır. Ayrıca her arabası birer tasarım harikası ve servet değerinde olan Lamborghini ve Ferrari gibi firmalar birer İtalyan markasıdır.

10) Sanat denince akla gelen ilk ülkelerden biridir.

Rönesansa ev sahipliği yapan İtalya birçok sanat akımı ve operanın doğduğu topraklardır. Her gittiğiniz şehrinde sanat akımlarının harika örneklerini görebilirsiniz. Operanın doğduğu topraklar da, doğal olarak dünyaya Pavarotti gibi bir sesi hediye etmiştir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.