Permesso di Soggiorno Nedir? İtalya’da geçici oturma izni başvuruları (Permesso di Soggiorno) İçişleri Bakanlığı’nın vesayeti altında olan Polizia di Stato tarafından kontrol edilir. Permesso di Soggiorno başvuruları ilgili kişiye ülkede sekiz günden fazla veya turizm için seyahat vizesi olması durumunda doksan günden fazla bir süre ikamet etmesine izin verilmesine olanak tanır. Avrupa Birliği vatandaşları için Permesso di Soggiorno  başvurusu yapmak gerekli değildir.

Vizeler ve Oturma İzinleri

Vizeler, yabancı bir ülkenin ikamet ettiği ülkenin İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluk Bölümleri tarafından verilir. Oturma izinleri  (Permesso di Soggiorno), yabancı uyruklu kişinin kaldığı eyalette görevli Questura (Polis Merkezi) tarafından İtalya’da (Göç Yasası’nın 5.Maddesi) verilir. Yabancı uyrukluların ikamet izni için varıştan itibaren 8 iş günü içinde (yani Pazar ve tatil günleri hariç) başvurmaları gerekmektedir.

İtalya’ya ilk kez 16 yaşında veya daha büyük olanların ikamet izni başvurusunda bulunurken İtalyan Devleti ile bir uyum anlaşması imzalamaları gerekmektedir.

İtalya Vize Türleri

Eğitim / Mesleki Eğitim Amaçlı Vize:

İtalya’da katılacak kurs süresince geçerlidir.

Aile Birleşimi İçin Vize:

Verildiği tarihten itibaren bir yıl geçerlidir; yeniden birleşme başvurusunun onaylanmasının ardından sponsor göçmen aile üyelerine verilir.

İstihdam Amacıyla Vize (belirsiz, sabit süreli veya mevsimsel sözleşmeler):

Bu vize sadece Sportello Unico’dan Prefettura’daki (merkezi hükümetin bölgesel ofisi) l’Immigrazione – SUI (Göçmenlik Masası) başına çalışma izni aldıktan sonra verilebilir. AB dışında ikamet eden ve yurtdışında yaşayan bir vatandaşla iş ilişkisine girmek için, ister İtalyanlar ister İtalya’da yasal olarak ikamet eden yabancılar olsun, işverenlerin, işin bulunduğu eyaletteki Göçmenlik Bürosunda bireysel bir göçmen işçiyi işe alma iznine başvurmaları gerekmektedir.

Serbest Meslek Amaçlı İçin Vize:

Endüstriyel, profesyonel, el sanatları veya ticari sektörlerde ara sıra, serbest meslek sahibi bir iş faaliyeti yürütmek için başvurulabilir; bir şirket veya ortaklık kurmak; kurumsal yönetim pozisyonlarına erişmek için. Böyle bir vize alabilmek için yabancı uyruklu kişiler, aynı tür faaliyetlerle ilgili olarak, İtalyan vatandaşları için talep edilen aynı mesleki ve ahlaki gereklilikleri yerine getirmek zorundadır.

Oturma izninin (Permesso di Soggiorno) süresi, giriş vizesi tarafından öngörülen şekilde olacaktır ve hiçbir durumda:

a) ziyaret, iş ve turizm amacıyla üç ay;

b) mevsimsel çalışma için dokuz ay;

c) sertifikalı bir eğitim veya mesleki eğitim kursuna katılmak için bir yıl; bu tür izinler çok yıllı kurslarda uzatılabilir;

d) serbest meslek, süresiz iş sözleşmeleri ve aile birleşimi amacıyla iki yıl;

e) Göç Yasası’nda öngörülen diğer durumlarda, özel olarak belgelenmiş ihtiyaçlarla bağlantılı süreyi aşamayacaktır.

Permesso di Soggiorno Süresi 

Yabancıların İtalya’ya girişinden sonraki sekiz iş günü içinde oturma izni başvurusu yapması gerekmektedir. Oturma izninin süresi,ilgili kişinin konaklama nedenlerine bağlı olarak değişir. Bir Permesso di Soggiorno, İtalya’da ikamet izni için de sınırsız bir süreye sahip olabilir. Bunu sağlaması da başvuran kişinin İtalya’da rahat yaşayabilmesi için yeterli ve sabit bir gelir kaynağının olduğunu kanıtlamasıyla gerçekleşir.

Sınırlı Bir Süreye Sahip Permesso di Soggiorno Türleri

 • Alt istihdam sebebiyle en fazla iki yıl olan her sözleşmenin süreli işler nedeniyle verilen oturum izinleri. Ilgili kisinin o isi ya da başka bir isi kaybetmesi durumunda (en fazla 6 aylık issizlik statüsüyle) tekrar yenilenebilir
 • Mevsimlik çalışmanın nedenleri, süre yirmi gün ila dokuz ay arasında değişir. (Yapılan işin türüne bağlı olarak)
 • İki yıl süreli serbest meslekler
 • Aileye yeni katılan üyenin iki yıllık Permesso di Soggiorno’ya sahip olması halinde, aile birleşiminin süresi iki yıldır, aksi takdirde aile destek kaynağının iznine bağlı olarak daha kısa süre verilir;
 • Eğitim veya öğretim amacıyla bir yıla kadar verilebilir.

Permesso di Soggiorno’ya Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Permesso di Soggiorno Nedir? Sorusundan sonra nasıl sahip olabileceğiniz konusunda; İtalyan mevzuatına göre, (Permesso di Soggiorno), yabancının ikamet ettiği İtalyan il emniyet müdürlüğünün göçmen bürosundan talep edilmelidir. Söz konusu ofiste, yetkili, yasaların gerektirdiği fotoğraf-parmak izi işlemleri gerçekleştirerek, başvuranın parmak izlerini alma zorunluluğu bulunmaktadır. Göçmen Ofisi ayrıca, ikamet izninin geri alınabileceği tarih ve saati başvuru yapan kisiye sms ile bildirir.

Permesso di Soggiorno Türleri Nelerdir?

 • Evlat Edinme

 • Velayet

 • Çalışma

 • İş Arama

 • Beklenen Vatandaşlık Alımı

 • Siyasi Nedenler

 • Oturma İzninin Dönüştürülmesi

 • Ailevi Nedenler

 • Serbest Meslek

 • Alt İşler için Oturma İzni

 • Bilimsel Araştırma

 • Eğitim

 • Mesleki Eğitim

 • Turizm

Permesso di Soggiorno’nun Yenilenmesi

Süresi dolacak olan ikamet izni Permesso di Soggiorno, son kullanma tarihinden en az 60 gün önce istekle yenilenmelidir. Oturma izninin geçerliliği genellikle giriş vizesi ile aynıdır, ancak belirli şartlar altında yenilenebilir. Her halükarda, şu anda (Bossi-Fini yasası yürürlüğe girdikten sonra – 2002) izin en fazla iki yıl sürmektedir ve bir iş sözleşmesinin olmasına bağlıdır veya serbest meslek için. Çalışma, eğitim, hastalık, hamilelik, işsizlik vb. için bir yıllık veya daha kısa izinler verilebilir.

İlgili koşullara uygunluğun doğrulanabilmesi için, ikamet izninin yenilenmesi için başvurunun sona erme tarihinden en az 60 gün önce sahibinin ikamet ettiği eyaletteki Questura’ya sunulması gerekmektedir.

Permesso di Soggiorno Dönüşümü

Daha önce alınmış olan ikamet izni (Permesso di Soggiorno) türünü dönüştürmek için, yabancı uyruklu bir kişinin önce ikamet ettiği ildeki Prefettura’daki Göçmenlik Bürosundan yetki alması ve daha sonra Questura’daki iznin dönüştürülmesi için başvurması gerekmektedir. Dönüştürme koşulları, Decreto Flussi’de giriş kotaları ve oturma izninin geçerliliğine bağlıdır.

Eğitim Amaçli Permesso di Soggiorno’nun Dönüşümü

Eğitim / mesleki eğitim amaçlı ikamet izinleri, sahipler bu tür izinlere ilişkin gereklilikleri yerine getirirse, istihdam veya serbest meslek faaliyetleri için izinlere dönüştürülebilir.

Sezonluk iş için oturma izni, aşağıdaki durumlarda belirsiz veya asgari bir yıllık iş sözleşmeleri iznine dönüştürülebilir:

Göçmen işçi, üst üste ikinci yıl için mevsimlik bir iş için İtalya’ya girişimiz yapmış  ve geçerli bir oturma iznine sahipse;

Göçmen işçi mevsimlik bir iş için İtalya’ya girmiş ve mevsimlik çalışmanın ilk döneminin sonunda geçerli bir oturma iznine sahipse

Permesso di Soggiorno’nun Yenilenmeme Nedenleri

Eğer Başvuranın sabıka kaydı varsa, kanunla resmileşmiş ve özellikle ciddi kabul edilen veya direkt olarak izin talebiyle ilgili (örneğin cinayetler, uyuşturucu veya insan kaçakçılığı gibi) olan belirli suçlar için, izin belgesi yenilenemez. Aynı şekilde, işini veya izin verilen son çalışmalarını kaybederse oturum izni yenilenmeyebilir.

Pisa Edu ile Permesso di Soggiorno Başvurusu

İtalya’da 90 gün ve üzeri kalış amaçlı bulunan kişilerin 8 gün içerisinde oturum başvurusu işlemi yapması zorunludur. Pisa Edu olarak, İtalya’da bizden destek alan tüm öğrencilerimizin başvuru işlemlerini bizzat yapmaktayız. Sonrasında ise başvurunun takibi yine ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.