Mühendislik geniş bir alandır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek varsa hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu belirlemeye çalışmalısınız. Sizi heyecanlandıran nedir ve boş zamanınızda neler yapıyorsunuz? Tüm mühendislik türleri bir tür problem çözmedir (ve genel olarak hayatı kolaylaştırmaya odaklanır), ancak hangi mühendislikle ilgili çözüm size en büyük heyecanı verir? Severek ilgilendiğiniz bir konuyu seçerseniz, o bölümü okurken motive kalmayı ve mühendislik kariyerinizi sürdürürken konuyla ilgilenmeyi daha kolay bulacaksınız.

Avrupa’nın en iyi teknik okullarına ev sahipliği yapan İtalya’da Mühendislik eğitiminizi;

İşte, sizin için hangisinin uygun olabileceğine karar vermenize yardımcı olmak için çeşitli mühendislik dallarının bir özeti.

Havacılık / Uzay Mühendisliği

Bu mühendislik dalı, uçakların araştırma, tasarım, geliştirme, inşaat, test, bilim ve teknoloji ile ilgilenir. Ayrıca uzay gemisine ve uzayın derin koşullarına odaklanan uzay mühendisliği bölümünde de eğitim alabilirsiniz.
Eğer en eski kavramsal çizimlerden modern jetlerin ilerlemesine kadar uçan makinelerin ardındaki tarih ve metodolojiden etkilenip, uçuş yolculuğunun mekaniğine meraklı, ve bilgisayar simülasyonları ve uçak makinelerinin zorlu koşullar altında nasıl performans gösterdiğini görmek sizi merak içinde bırakıyorsa bu mühendislik tam size göredir.

Havacılık Mühendisliği Uzmanlığı

Havacılık mühendisliği okursanız, aerodinamik, aeroelastisite, bileşik analizi, havacılık elektroniği konularında uzmanlaşabilirsiniz.

Kimya Mühendisliği

Kimya mühendisliği, faydalı malzemeler veya maddeler üretmek için kimyasal ve biyolojik işlemlerin kullanımı ve süreciyle ilgilidir. Bu mühendislik doğal ve deneysel bilimleri (kimya ve fizik gibi), yaşam bilimleri, (biyoloji, mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) matematik ve ekonomi ile birleştiren çok disiplinli bir alandır.

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu alan tam size göredir:

 • Analitik bir zihniyetiniz varsa
 • Kimya veya başka bir doğa / yaşam bilimleri dersi almayı da düşünüyorsanız
 • Gündelik ürünler üretmenin ardındaki kimyasal işlemlerle ilgileniyorsanız

Kimya Mühendisliği Uzmanlığı

Kimya mühendisliğini tercih ederseniz, kimyasal reaksiyon mühendisliği, tesis tasarımı, işleme mühendisliği alanlarında uzmanlaşabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği, altyapı projelerinin tasarlanması ve geliştirilmesi için profesyonel bir uygulamadır. Bu, ülke çapındaki ulaşım sistemlerinin, su şebekelerinin geliştirilmesi gibi büyük bir ölçekte olabileceği gibi; tek yolların veya binaların geliştirilmesi gibi daha küçük bir ölçekte olabilir.

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu alan tam size göredir:

 • Bir şeyler tasarlamak ve inşa etmekle ilgileniyorsanız,
 • Mekanik, hidrolik, jeoteknik (inşaat sorunlarını çözmek için yer kabuğunun bilgisini kullanır), malzeme bilimi ve istatistiksel analiz ilginizi çekiyorsa,
 • Özellikle bilgisayar destekli tasarım olmak üzere tasarım becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız,

İnşaat Mühendisliği Uzmanlık Alanları

İnşaat mühendisliğinin yaygın uzmanlıkları arasında yapısal mühendislik, mimari mühendislik, ulaştırma mühendisliği, jeoteknik mühendisliği, çevre mühendisliği ve hidrolik mühendislik alanları bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar donanım ve yazılımlarının tasarımı ve prototiplemesi ile ilgilidir. Bu konu, elektrik mühendisliğini bilgisayar bilimleriyle birleştirmektedir ve bu benzer konulardan biriyle birlikte bilgisayar mühendisliğinde lisans eğitimi almayı düşünebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği Uzmanlıkları

Bilgisayar mühendisliği uzmanlıklarının bilgisayar bilimi bölümünde sunulanlarla bilgisayar grafikleri ve ağ güvenliği gibi alanlarındaki derslerle örtüştüğünü görebilirsiniz. Bununla birlikte, mikroişlemci / mikrodenetleyici sistemleri, bilgisayar mimarisi ve VHDL (donanım açıklama dili) tasarımı gibi bilgisayar mühendisliğine özgü özel alanlarda bulunmaktadır.

Elektrik / Elektronik Mühendisliği

Elektrik ve elektronik mühendisliği elektrik gücü uygulamalarına odaklanır. İki alan elektrik mühendislerinin büyük ölçüde elektrik üretimine ve elektrik enerjisi tedarikine odaklanırken, elektronik mühendislerinin bilgisayarlarda kullanılanlar gibi daha küçük elektronik devrelere odaklanması konularında farklılık göstermektedir.

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu alan tam size göredir:

 • Elektrikli cihazların ve sistemlerin çalışma şekli ile ilgileniyorsanız,
 • Teknolojik gelişmelerin bir sonraki aşamasına güç vermek istiyorsun,
 • Doğal olarak herhangi bir elektrik sisteminin nasıl kurulduğunu anlamak ve nasıl geliştirilebileceği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız.

Elektrik mühendisliği uzmanlığı

Elektrik üretimi ve temini, iletişim ve medya, bilgisayar sistemleri ve robotik sistemler gibi alanlarda elektrik ve elektronik mühendisliğinde uzmanlaşabilirsiniz.

Makine Mühendisliği

En eski ve en geniş mühendislik türlerinden biri olan makine mühendisliği, mekanik sistemlerin tasarımı, üretimi ve bakımıyla ilgilidir. Bu mühendislikte statik ve dinamikleri, termodinamiği, akışkan dinamiklerini, stres analizini, mekanik tasarımı ve teknik çizimleri çalışıp öğreneceksiniz.

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu alan tam size göredir:

 • Mekanik cihazlarla uğraşmayı seviyorsanız, (Ayrıca havacılık mühendisliğini de düşünebilirsiniz.)
 • Sürdürülebilir enerji ve yapay zeka gibi alanlarda yenilikçi tasarımlar geliştirmekle ilgileniyorsanız,
 • Mekanik teknolojiler geliştirmek için disiplinlerarası bir ekibin parçası olarak çalışmak ilginizi çekiyorsa.

Makine Mühendisliği Uzmanlığı

Bu, birçok başka mühendislik türüyle örtüşen çok geniş bir konudur. Bununla birlikte, makine mühendisliğinin en yaygın uzmanlıkları imalat, nakliye sistemleri, yanma, nanoteknoloji ve robotiktir. Mekatronik mühendisliğinin de çekici olabileceği bu alanda makine ve elektronik mühendisliği ile bilgisayar ve kontrol mühendisliği derslerini benzer olarak göreceksiniz.

Mühendislik Yönetimi

Özel mühendislik yönetimi programları geliştirerek yönetim odaklı mühendisler için endüstri talebini karşılayan üniversitelerle birlikte diğer bir disiplinlerarası alan olan mühendislik yönetimi son yıllarda gelişim göstermiştir. Bu alanlar, genellikle mühendislik ve işletme fakülteleri tarafından ortaklaşa geliştirilen endüstri mühendisliği becerilerini ve işletme uzmanlığını birleştirir. Ayrıca yukarıda bahsedilen mühendislik dallarından birini yönetim dalıyla beraber okuyabilirsiniz.

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu alan tam size göredir:

 • Mühendisliğin farklı iş türlerinde nasıl uygulandığını ve hem teknik hem de organizasyonel terimlerdeki zorlukları anlamakla ilgileniyorsanız,
 • Teknik bilginizi uygularken hızlıca bir yönetimsel rol üstlenmek istiyorsanız,
 • Ürünlerin geliştirilmesi, üretimi, pazarlanması ve dağıtımını denetlemek istiyorsanız.

Mühendislik Yönetimi Uzmanlığı

Bu kısım daha geniş bir alandır, ancak uzmanlaşmak isteyebileceğiniz mühendislik yönetimi türleri şunlardır: mühendislik matematiği, yönetim bilimi, operasyon yönetimi, işletme istatistikleri ve mühendislik istatistikleri.

Pisa Edu olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz hangi Mühendislik alanı bana göre yazımızı okuyarak kendi bölümünüzü seçebilir ve Mühendislik eğitiminizi hangi üniversitede alacağınıza karar verebilirsiniz. İtalya, Mühendislik alanında öğrencilerine birçok fırsat sunmaktadır. İtalyanca eğitim alabilmenizin yanı sıra İngilizce olarakta Mühendislik eğitimi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Ve İtalyan Hükümeti’ nin öğrencilere sunmuş olduğu birçok burs imkanından da faydalanabileceğinizi…?

Sizde İtalya’da Mühendislik eğitimi almayı düşünüyor ve burs imkanlarından faydalanmak mı istiyorsunuz? O halde tek yapmanız gereken şey Pisa Edu‘ nun uzman ekibi ile tanışıp birlikte bu yolda ilerlemek.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.