Beş yıllık bir lisans eğitimine başlayıp, ona para harcamadan önce kazancınızın mezuniyetten sonra ne kadar olabileceğini ve kazanabileceğiniz maaş potansiyelinizi arttırmak için daha fazla nitelik kazanmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Yüksek lisans yapmak bir seçeneğiniz değilse ve aradığınız şey yüksek bir kazanç ise, sadece bir lisans diplomasıyla birçok yüksek maaşlı işler olduğunu duymaktan memnun olacaksınız.

Aşağıdaki listemiz sadece lisans derecesi gerektiren yüksek maaşlı işleri ve bu sektörlerdeki işverenleri etkilemek için üniversitede almanız gereken dersler ile alakalı bilgiler içermektedir.

Bir Lisans Diploması ile Çalışabileceğiniz 6 Yüksek Ücretli İş

Muhasebecilik

Finans ve muhasebe maaş istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda “Para kazanmak için para ile çalışmak zorundasın” sözü bu işlerin nasıl yürüyeceğini çok iyi anlatmaktadır. Büyük maaşların yalnızca üst düzey bankacılar ve finansal danışmanlar için ayrıldığını düşünebilirsiniz. Ancak finansal kariyer havuzunun en alt basamaklarında bile kazanılacak para vardır.

Ulusal Dernekler ve İşverenler Sendikası (NACE) 2018 Maaş Anketine göre, ABD’de muhasebe lisans derecesine sahip olan mezunlar şu anda ortalama 50.833 ABD doları tutarında bir başlangıç maaşına sahipken, İngiltere’deki muhasebe mezunları 25.000 £ (35.500 $) tutarındaki maaşlar ile başlarken bu ücret sertifikalı serbest mali müşavir (EBM) olarak eğitilmiş ve nitelikliyse 50.000 £’a (71.000 $) kadar çıkmaktadır.

Bu alanda çalışmak içinse muhasebe veya finans alanındaki lisans derecesi muhasebe endüstrisindeki herhangi bir alanda ilk iş olarak size yeterli olacaktır. Her ne kadar bu seviye için daha fazla çalışma gerekmese de, birçok mezun kalifiyeli muhasebeci olabilmek için alan içinde ek eğitim almayı ve daha sonra yüksek lisans derecesine ihtiyaç duymadan oldukça büyük bir gelir artışı elde etmeyi seçmektedir.

Mühendislik

İstikrarlı bir şekilde yüksek ücret alan bir iş sektörü olan mühendislik, NACE tarafından derlenen 2018 verilerine göre en yüksek gelir elde eden 5 meslekten biridir. NACE ayrıca, yazılım mühendisliği mezunlarının mühendislik dallarının en yüksek yıllık başlangıç maaşını (70.073 $) kazandığını ortaya çıkardı.

Diğer kazançlı alanları arasında bilgisayar mühendisleri (ortalama başlangıç yıllık maaşı $ 69,510), kimya mühendisleri (68,764 $), elektrik mühendisleri (67,358 $) ve makine mühendisleri (66,659 $) bulunmaktadır.

İngiltere’de, mühendislik mezunları başlangıç maaşları yıllık olarak en az 25.000 £ (~ 35.550 $) kazanmayı bekleyebilirler. Kimya mühendisliği İngiltere’deki en kazançlı mühendislik alanıdır ve ortalama bir yıllık başlangıç maaşı 27,696 £ (~ 39,400 $) ‘dır.

Bir mühendis olmak için İhtiyacınız olan şey ise havacılık, kimya, elektrik, mekanik, inşaat veya diğer özel mühendislikler gibi çalışmak istediğiniz bir mühendislik alanında uzmanlaşmanız gerekmektedir. Daha fazla eğitim ve nitelikler kazanma potansiyelinizi daha da artıracaktır.

Doktorluk

Medikal sektördeki üst düzey konumlara sadece bir lisans derecesi ile erişilemezken, doktorluk kariyeri oldukça şaşırtıcı maaş seçenekleri sunabilir.

Örneğin ABD’de doktorluğun önümüzdeki sekiz yıl içinde diğer mesleklerden çok daha hızlı olarak yüzde 15 oranında büyüyeceği öngörülüyor. ABD’de yeni başlayan doktorlar yılda yaklaşık 48.690 dolar kazanıyor. NACE’ye göre, sağlık yönetimi mezunları ise ortalama 55.200 $ kazanıyor.

Birleşik Krallık ve ABD tıp endüstrisindeki farklılık açık olmasına rağmen, İngiltere’de yeni mezun olan doktorlar 22.000 – 28.500 £ (~ 31.300-40.600 $) tutarında makul bir başlangıç maaşı kazanmayı bekleyebilirler.

ABD’de doktor olarak işe başlamak için ön lisans derecesinde veya lisans derecesinde (BSc) bir doktorluk diploması almanız gerekir. İngiltere’de ise lisans eğitiminizi bitirip, yeni mezun doktorlar iki yıllık bir hazırlık (foundation) programı yaparlar. Bu program kapsamında genel medikal konuları da işlemekle beraber çeşitli uzmanlık dersleri alırlar. Bunu takiben ihtisas yapmak isteyen doktorlar bir uzmanlık alanı seçerler. Her uzmanlık alanına göre alınması gereken farklı sınav ve değerlendirmeler olabilir.

Diğer ülkelere nazaran İtalya’da daha kolay Tıp eğitimi alabilirsiniz. İtalya’da Tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Bunun ilk 3 yılı teorik ve son 3 yılı ise pratik bir eğitimdir. İtalya’da, İngilizce tıp bölümüne kayıt IMAT (International Medical Admission Test) adı verilen bir giriş sınavı ile mümkündür. IMAT sınavı, yılda 1 kez ve İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde genellikle Eylül ayında yapılmaktadır. 60 çoktan seçmeli sorudan oluşan IMAT sınavında, öğrencilerin tüm soruları cevaplandırmaları için 100 dakikaları bulunmaktadır. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler Avrupa’nın en iyi okullarına sahip olan İtalya’da tıp okuma fırsatı bulurlar. İtalya’da İngilizce tıp eğitimi 12 devlet üniversitesinde ve 4 özel üniversitede verilmektedir. 1 devlet üniversitesinde ise İngilizce olarak diş hekimliği bölümü bulunmaktadır. İtalya’da Tıp programından mezun olan doktorlar başlangıçta 2400 Euro civarında bir ücret almaktadır.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Devlet Üniversiteleri

 • Milano Devlet Üniversitesi,
 • Torino Devlet Üniversitesi,
 • Bologna Üniversitesi,
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi,
 • Pavia Üniversitesi,
 • Bari Üniversitesi,
 • Padova Üniversitesi,
 • University of Naples Federico II,
 • Napoli Campania ’Luigi Vanvitelli’ Üniversitesi,
 • Messina Üniversitesi,
 • Roma La Sapienza Üniversitesi,
 • Milano Bicocca Üniversitesi,
 • Siena Devlet Üniversitesi (Diş Hekimliği)

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

 • Humanitas University (Özel Üniversite),
 • Cattolica Üniversitesi (Özel Üniversite),
 • Milano San-Raffaele (Özel Üniversite),
 • Roma Unicamillus (Özel Üniversite) 

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar teknolojilerinin hızlı dünyası, artan çevrimiçi ve IT becerilerinin baskınlığı sayesinde IT uzmanları her zamankinden daha çok aranıyor.

ABD’de bilgisayar bilimi mezunlarının maaşları NACE Maaş Anketi’ne göre ortalama 66,005 dolara ulaşırken, bir bilgisayar programcısının ortalama maaşı 2017’deki Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre 82.240 dolara ulaşmaktadır.

İngiltere’de, bilgisayar programcıları işe alım endüstrisine bağlı olarak ortalama 30,779 £ (~ 43,800 $) kazanmaktadır.

Maaşları oldukça yüksek olan bilişim sektöründeki diğer işler arasında web tasarım (ABD’de ortalama 67,990 $ maaş), ağ mimarisi (104,650 $) ve yazılım geliştirme (103,560 $) bulunmaktadır.

ABD veya İngiltere’de bir bilgisayar programcısı olmak için ihtiyacınız olan bilgisayar bilimi, bilgi sistemleri veya matematik gibi IT ile ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmak. Bazı iş alanları ise deneyim gerektirebilir.

Halkla İlişkiler

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ABD’deki uzman kadrolarının ortalama yıllık 53,241 $ kazancı ve yönetici kadronun kazandığı ortalama 111,280 $ maaş ile halkla ilişkiler alanındaki kariyer basamakları kazançlı olabilir. Bununla beraber NACE Maaş Araştırması 2018 raporunda, iletişim mezunlarının toplamda 51,448 ABD doları kazandığı tespit etmiştir.

İngiltere’de ise, halkla ilişkiler alanında çalışanlar oldukça iyi kazanmaktadır, örneğin halkla ilişkiler yöneticileri 35.525 £ (~ 50.600 $), asistanları ortalama 20.300 £ (~ 28.900 $), halkla ilişkiler yetkilileri ise 22.000- 28.000 £ (~ 31.300 $- 39.850 $) arasında gelir elde etmektedirler.

Halkla ilişkiler kariyerinde lisans derecesine sahip olmak için nispeten kolay olmasına rağmen, imrenilen bir maaş kazanmadan önce sıkı bir çalışma ve azim gerekmektedir. Halkla ilişkiler işverenleri iletişim, gazetecilik, İngilizce, işletme, pazarlama ve medya çalışmaları gibi bölümlerde lisans derecesine sahip mezunları sık sık arayacaklardır.

Yönetim Danışmanlığı (İdari Müşavirlik)

İş dünyası büyük paraların geldiği yer olarak bilinir. Ancak bu para çoğu zaman ne yıllarca iş tecrübesine sahip kişiler için ne de yıllarını üniversitede eğitim için ayıran kişiler için ayrılmıştır. Bununla birlikte, bir yönetim danışmanı olmak için, çoğu zaman bir lisans derecesi ayağınızı kapıya sokmak için tek ihtiyacınız olan şeydir ve minnetle, bunun iyi bir maaşla olması muhtemeldir.

NACE’nin 2018 Maaş Anketi’ne göre, yönetim danışmanlığı ABD’de 2018’de için en yüksek maaş veren bir endüstridir ve yeni başlayanlar için 67.569 ABD doları tutarında bir maaş olurken ilerleyen seviyelerdeki danışmanlar için bu ortalama yıllık 82.450 dolara çıkmaktadır .Özellikle, ABD’deki bu alandaki istihdam oranlarının önümüzdeki sekiz yıl içinde yaklaşık yüzde 14 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Birleşik Krallık’ta, başlangıç maaşları şu anda yıllık ortalama 25.000 £ ila 30.000 £ arasındadır (~ 35.600 ila 42.700 $) bu maaş daha fazla eğitim ve ortalama 5 yıllık bir iş tecrübesiyle 50.000 £ ‘a çıkmaktadır.

Bir yönetim danışmanı olmak için en azından bir lisans derecesine sahip olmanız ve liderlik ve iş tecrübesi kanıtı göstermeniz gerekebilir. Belirli birtakım derslerin zorunlu olmamasına rağmen, işverenler işletme, ekonomi, finans, matematik, mühendislik ve doğa bilimleri mezunlarına, bu alanlarda kazanılan geniş kapsamlı analitik beceriler nedeniyle daha olumlu bakabilirler.

Yukarıda listelenen mesleklerden herhangi birinde kariyer yapmak istiyorsanız, hırsınızı yerine getirmeye en iyi şekilde başlamak için ilgili bir lisans derecesi programına kaydolmayı düşünmelisiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.