İtalya Türk öğrenciler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Türkiye’ye yakın, insanları sıcakkanlı, mükemmel bir tarihi dokuya sahip olan İtalya, yaşamak ve eğitim almak için harika bir ülkedir. Bu cazibenin sebeplerinden biri de şüphesiz İtalya’da Tıp Eğitimi ‘dir.

Ülkemizde tıp bölümünü kazanmak oldukça yoğun tempolu çalışma gerektiren bir süreç olmasina ragmen İtalya’da Tıp Eğitimi’ni kazanmak ise ülkemize göre daha kolaydır.

İtalya’da tıp eğitimi almak artık hayal değil! Dünyada ve Avrupa’da en iyi eğitim imkanları ile okuma şansı bulabileceğiniz İtalyan üniversitelerinde mükemmel fırsatlar bulunmakta.

İtalya’da sunulan tıp eğitimin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Dolayısıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

İtalya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci, lisans düzeyinde eğitim almak için İtalyan Üniversitelerini tercih etmektedir. İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. İtalyan üniversitelerinde ağırlıklı eğitim dili İtalyanca’dır. Ancak bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

İtalya gerek kültürel benzerlik gerekse coğrafi olarak yakınlığı sebebiyle oldukça tercih edilmektedir. Son zamanlarda lisans düzeyinde İngilizce eğitimin yaygınlaşmasıyla beraber, İtalya’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında popülerliği artmaktadır.

İtalya’da tıp okumak neden avantajlıdır?

 • İtalyan üniversitelerine başvurabilmek için 4 yıllık lise eğitimini tamamlamanız ve YKS’den barajı geçmeniz yeterlidir.
 • İtalya Avrupa’da hem makul hem de oldukça kaliteli tıp eğitimi veren en iyi ülkedir.
 • İtalya eğitimde geniş burs imkanlarına sahiptir. Pisa Edu olarak öğrencilerimizin burs  başvuruları da tarafımızdan yapılmaktadır.
 • Mezun olduğunuzda mavi diplomaya sahip olursunuz. Bu da diğer Avrupa Birliği ülkelerinde size iş hayatının kapılarını açar.
 • Diplomanız YÖK tarafından tanınır.
 • Ayrıca İtalya’da Tıp Eğitimi’ni İngilizce aldığınız için de akademik anlamda Türkiye’de eğitim alan öğrencilere nazaran güncel gelişmeleri takip edebilecek düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilgisine sahip olursunuz.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren üniversiteler ise şunlardır:

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren Özel üniversiteler ise şunlardır:

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar

 • İtalya’da lisans eğitimi alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için Konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek;
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için IMAT sınavını geçmek yeterlidir. TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmemektedir ancak kurum olarak alınmasını tavsiye etmekteyiz.
 • IMAT sınavında geçerli not almak

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

İtalya’da bir bir devlet üniversitesinde Tıp Eğitimi için ortalama öğrenim ücretleri, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak yıllık 156-2,500 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’daki özel üniversitelerdeki Tıp Eğitimi devlet üniversitelerine nazaran çok daha pahalıdır ve çoğunluğu hem Avrupa Birliği  hem de Avrupa Birliği  dışındaki öğrenciler için aynı öğrenim ücretlerine sahiptir ve yıllık 15.000 ile 20.000 Euro arasında değişmektedir.

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı (International Medical Admission Test) İtalya’da tıp ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Her yıl Eylül ayında düzenlenen IMAT Sınavı; İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından hazırlanmaktadır.

İtalya’da Tıp Eğitimi veren özel üniversiteler ise IMAT sınavına benzer kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

IMAT Sınav İçeriği

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav olan; IMAT sınavı

 • Mantık
 • Genel kültür
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik ve Matematik alanlarından 5 şıklı 60 sorudan sorudan oluşmaktadır.

Öğrencilere bu soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre tanınır. Sınavda her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken yanlış cevaplar ise 0,4 puan kaybettirmektedir. Boş bırakılan sorular herhangi bir puan kazanılmasına veya kaybına sebep olmamaktadır.

IMAT Sınavına Hazırlık Kurslarımız

Geçmiş yıllarda İtalya’da Tıp Okumak isteyen öğrencilerimiz için İtalya’da yaptığımız IMAT Hazırlık Kursu’nun ücretlerin yüksek olması, kursa katılım sağlamak isteyen öğrencilere uzak olması nedeniyle, bu kursumuzu artık alanında uzman ve tecrübeli eğitim kadromuz ile İstanbul’da düzenlemekteyiz.

Öğrencilerimiz için hazırlamış oldugumuz IMAT Hazırlık Kursu’nda hedefimiz, öğrencilerin akademik başarılarına katkı sağlamak ve onları sınava hazırlamaktır. IMAT Hazırlık Kursu’na hem yaz döneminde hem de sömestr döneminde katılım sağlayabilirsiniz. Online veya yüz yüze katılım mümkündür.

 IMAT Hazırlık Kursu‘muzun müfredatı şu sekildedir.

 • Mantık ve Matematik Dersleri
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik
 • Genel Kültür
 • Deneme

IMAT Hazırlık Kursu hakkında detaylı bilgi almak için  +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilirsiniz.

Pisa Edu Farkıyla IMAT Sınavına Hazırlık

Pisa Edu olarak en çok öğrenci yerleştirdiğimiz bölümlerden birisi de İtalya’da Tıp Fakülteleri’dir. Öğrencilerin IMAT Sınavı hazırlık sürecinin organizasyonu için öncelikle bir seviye tespit sınavı yapmaktayız. Ondan sonra öğrencimiz dilerse, kurumumuzun düzenlediği, sınava yönelik özel ya da grup derslerine katılabilir. Bu üniversiteye hazırlanan her öğrencimize danışmanlık hizmeti kapsamında hazırlık kitaplarını ve 30’a yakin denemeyi ücretsiz olarak vermekteyiz.

Değerli öğrencilerimize yapmış olduğumuz deneme sınavları sonucuna göre beraber bir çalışma programı ayarlamaktayız. Bu çalışma programı kapsamında haftalık olarak yapmış oldugumuz denemelerle öğrencilerimizin hazırlık surecini beraber takip etmekteyiz.

IMAT Sınavı hazırlık sürecinde Pisa Edu’yu tercih ederek hem İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi’nin başladigi 2012 yılından bu yana yüzlerce öğrenciyi İtalya’da Tıp Fakültelerine yerleştiren bir danışmanlık firmasından hizmet alır ayni zamanda alanında uzman eğitim kadrosu ile verilen IMAT Sınavı hazırlık kursları ve yapılan denemelerle İtalya’da tıp eğitimi alma hayalinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2012 yılından günümüze dek onlarca öğrenciyi İtalya’da Tıp Fakültelerine yerleştirdik. Bizden hizmet alan veli ve öğrencilerimizin memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Sosyal medya hesaplarımız ve sitemizdeki referanslar kısmından hakkımızdaki yorumları inceleyebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.