Ana sayfa Lisans İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya’da Tıp Eğitimi

6486
7

İtalya son yıllarda Türk öğrenciler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Türkiye’ye yakın, insanları sıcakkanlı, mükemmel bir tarihi dokuya sahip olan İtalya, yaşamak ve eğitim almak için harika bir ülkedir. Bu cazibenin sebeplerinden biri de şüphesiz İtalya’da tıp eğitimidir. Ülkemizde tıp bölümünü kazanmak oldukça yoğun tempolu çalışma gerektiren bir süreçtir. İtalya’da ise bu süreç ülkemize göre daha kolaydır.

İtalyada tıp eğitimi almak artık hayal değil! Dünyada ve Avrupa’da en iyi eğitim imkanları ile okuma şansı bulabileceğiniz İtalyan üniversitelerinde mükemmel fırsatlar bulunmakta.
İtalyada tıp okumakİtalya’da sunulan eğitimin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Dolayısıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

İtalya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci, lisans düzeyinde eğitim almak için İtalyan Üniversitelerini tercih etmektedir. İtalyan üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. İtalyan üniversitelerinde ağırlıklı eğitim dili İtalyanca’dır. Ancak bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

İtalya gerek kültürel benzerlik gerekse coğrafi olarak yakınlığı sebebiyle oldukça tercih edilmektedir. Son zamanlarda lisans düzeyinde İngilizce eğitimin yaygınlaşmasıyla beraber İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler arasında popülerliği artmaktadır.

İtalya’da tıp okumak neden avantajlıdır?

 • İtalyan üniversitelerine başvurabilmek için 4 yıllık lise eğitimini tamamlamanız ve YKS’den barajı geçmeniz yeterlidir. Üniversiteler ayrıca kendi sınavlarını yapmaktadır.
 • İtalya Avrupa’da hem makul hem de oldukça kaliteli tıp eğitimi veren en iyi ülkedir.
 • İtalya eğitimde geniş burs imkanlarına sahiptir. Pisa Edu olarak öğrencilerimizin burs  başvuruları da tarafımızdan yapılmaktadır.
 • Mezun olduğunuzda mavi diplomaya sahip olursunuz. Bu da diğer Avrupa Birliği ülkelerinde size iş hayatının kapılarını açar.
 • Diplomanız YÖK tarafından tanınır.
 • Ayrıca eğitiminizi İngilizce aldığınız için de akademik anlamda Türkiye’de eğitim alan öğrencilere nazaran güncel gelişmeleri takip edebilecek düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilgisine sahip olursunuz.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren üniversiteler ise şunlardır:

İtalyada Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar

 • İtalya’da lisans eğitimi alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için Konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek;
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için IMAT sınavını geçmek yeterlidir. TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmemektedir ancak kurum olarak alınmasını tavsiye etmekteyiz.
 • IMAT sınavında geçerli not almak

Detaylı Bilgi İçin;

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Okan üniversitesi tip fakultesi 2.siniftayim. italya ya yatay gecis imkanim var mi ya da bastan mi baslamam gerekiyor? Sartlari nedir? İmat sinavina girmem lazim mi?

 2. Selamlar,
  Medipol üniversitesi İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. İtalyada tıp veya diş hekimliğine yatay geçiş imkanım varmıdır? Var ise nelerdir

 3. 12 sınıf öğrencisiyim İtalya da devlet üniversitelerinden birinde okumak istiyorum hangi sınavlara girmem gerek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here