İtalya’da Diş Hekimliği (Dentistry and Dental Prosthodontics) eğitimi bütünleşik programa (ciclo unico) dahil olup 6 yıl sürmektedir. Yalnızca Siena Üniversitesi’nde İngilizce programı bulunan bu bölümde eğitim görmeye hak kazanmak için IMAT (International Medical Admission Test) sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği bölümü için 10 kişilik yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.

İngilizce eğitim görmek isteyen öğrenciler için İngilizce uygulanan bu sınavda 60 soru sorulmaktadır. Şayet öğrenci İtalyanca eğitim görmek istiyorsa IMAT sınavının İtalyanca versiyonuna katılmalıdır. Bu sınav aynı zamanda dil yeterliliğini de ölçecek şekilde hazırlandığından IELTS ya da TOEFL ibraz etmeniz gerekmemektedir. Sınavda Matematik, Fizik, Biyoloji, Kimya, Mantıksal Yürütme (Critical Thinking) ve Genel Kültür konularından sorular gelmektedir.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi veren diğer  üniversiteler ise şunlardır:

Geçtiğimiz sene 30 öğrencimizi Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Fakültelerine yerleştirdik. Eylül ayında yapılacak olan IMAT Sınavına hazırlık kurslarımız kış dönemi ve yaz dönemi olacak şekilde 2 dönem yapılacaktır. Kurs programında sınav müfredatına yönelik İngilizce konu anlatımları bulunmakta ve aynı zamanda deneme sınavları yapılmaktadır.

IMAT hazırlık kursları tarihleri şu şekildedir:

KIŞ DÖNEMİ

A Grubu: 19 Ocak – 26 Ocak 2019 arası 50 saat

B Grubu: 27 Ocak – 3 Şubat 2019 arası 50 saat

YAZ DÖNEMİ

A Grubu: 1 Temmuz – 15 temmuz 2019 arası 80 saat

B Grubu: 1 Ağustos -15 Ağustos 2019 arası 80 saat

Kurs için kayıt, ücret ve bilgi için +90 212 544 24 15 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Siena Üniversitesi Hakkında

Siena, orta İtalya’da bulunan Toskana bölgesine ait bir şehirdir. Roma’ya iki buçuk, Milano’ya 4 saat, Bologna’ya 2 saat 10, Floransa’ya 1 saat 15 dakika uzaklıktadır. Şehrin değerli tarihi ve şehrin kendine has yapısı UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Dünyanın ilk bankası bu şehirde kurulmuştur. Piazza del Campo, Palazzo Comunale, Civic Museum, Torre del Magia, Fonte Gaia, Duomo görülmesi gereken turistik mekanlardır.

Siena çok büyük bir şehir olmamasına rağmen bünyesinde iki önemli üniversite barındıran kültür seviyesi yüksek bir şehirdir. Türkiye’nin Eskişehir’i neyse Siena da İtalya için öyledir. Kültürel sirkülasyonun çok olduğu bu şehir, belediyenin ve üniversitenin düzenlediği sanatsal ve kültürel etkinliklerle her yıl daha da hareketlenmektedir.

Siena Üniversitesi 1240 yılında kurulmuş olup Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bir tanesidir. Bünyesinde barındırdığı bölümlerin çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle 17.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği bölümünün İngilizce lisans programı mevcuttur. İngilizce master programlarında ise seçenekler daha fazladır.

İtalya’da Diş Hekimliği harçları aile gelirine göre belirlenip senelik ortalama 600 ila 2.300 Euro civarındadır. Bir öğrencinin harç dışında aylık gideri ortalama 800-1000 Euro civarındadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.