Pisa edu olarak hazırlamış olduğumuz IELTS Sınavı ve Türleri Nedir? başlıklı yazımız hakkında bilinmesi gerekenler…

IELTS, İngilizcenin hakim olduğu ülkelerde ve bölümlerde, okumak ya da çalışmak isteyenler için oluşturulmuş bir sınavdır. Bugün 10.000’den fazla global kurum ve kuruluş, IELTS sınavına güvenmekte ve önemli bir referans olarak kabul etmektedir.

IELTS sınavına genel olarak 3 nedenle katılım sağlanmaktadır:

  • IELTS for study (eğitim için)
  • IELTS for work (iş için)
  • IELTS for emigration (göçmenlik için)

IELTS’ in 2 türü bulunmaktadır:

  • Akademik amaçlı
  • Genel Eğitim amaçlı

Bu iki sınav türü arasında çok büyük bir fark yoktur. Tek fark, Reading ve Writing bölümlerinde akademik yazı ve okuma parçalarının bulunmasıdır. Eğitim amaçlı IELTS sınavına girecek olan öğrenciler genellikle bu sınav türüne katılmaktadırlar.

Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerin çoğunda eğitim görmek için IELTS bir koşuldur. Minimum ve maksimum puan skalaları bölümden bölüme değişse de bir çok bölüm IELTS’ i şart koşmaktadır.

İtalyan üniversitelerinde de İngilizce lisans ve ya yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrenciler, IELTS ya da muadili sınavlardan aldıkları sonuçlarla eğitim hayatlarına başlayabilmektedirler. Örneğin mimarlık bölümü için teknik üniversiteler genellikle 5.00 ve üzeri IELTS skoru öngörmektedir.

IELTS sınavı 9 puan üzerinden değerlendirilip seviyeler şu şekilde belirlenmiştir:

IELTS sınavı 4 bölümden oluşmaktadır:

  • Listening (30 dakika sürer. 4 tane monolog ya da diyalog dinlenmektedir)
  • Reading (60 dakika sürer. 3 farklı orjinal metin okunmaktadır)
  • Writing (60 dakika sürer. En az 150 farklı kelimenin bulunduğu grafik, tablo ya da diyagramın yorumlandığı bir kompozisyon ya da 250 kelimeden oluşan bir makale yazılmaktadır)
  • Speaking. (10- 14 dakika sürer. Native speaker bir öğretmenle yüz yüze diyalog kurulmaktadır)

Sınavın 4 bölümü de aynı gün içerisinde yapılabileceği gibi konuşma bölümü sınavdan bir hafta önce ya da sonra da yapılabilmektedir.

Sınav bilgisayar üzerinden katılım yapılacaksa ücret 1.100 TL, kağıt kalemle yapılacaksa 900 TL ödenmektedir. Sınavı Türkiye’de British Council organize etmektedir.

Pisa Edu’yu ziyaret ederek IELTS deneme sınavına KDV dahil 150 TL karşılığında katılabilirsiniz. Bizden danışmanlık alan öğrencilerimize deneme sınavlarımızın hepsi ücretsizdir. IELTS Sınavı ve Türleri Nedir? konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.