SAT, Avrupa veya Amerika’da üniversite eğitim almak isteyen öğrencilere uygulanan bir üniversite giriş sınavıdır. 1926 yılından bu yana uygulanan kağıt tabanlı sınavın yapısı bir çok kez değişikliğe uğramıştır. En son 2016 yılında yenilenerek dijital ortamda da yapılabilmektedir.

Sınavın Temel Amacı

Öğrencilerin öğretim hayatı boyunca edindikleri bilgi ve becerilerinin düzeyini ölçmek ve onların analitik yeterliliğinden emin olmaktır.

Sınavın İçeriği

Scholastic Aptitude Test 2 ayrı sınavdan oluşmaktadır: SAT1: Reasoning Test ve SAT2: Subject Test.1600 puan üzerinden derecelendirme yapılmaktadır.

SAT1: Reasoning Test

Tüm okullar ve bölümler için yapılması zorunlu olan bir bölümdür. Sınav süresi 3 saat 45 dakika olup 3 farklı testi kapsamaktadır. Her testin skoru 200 ile 800 puan arasında değişir:

  • Math Test (Matematik Testi):58 sorudan oluşan bu sınav üç temel alanda birikimi ölçecek şekilde yapılandırılmıştır: Birinci Dereceden denklemler ve Sistemler, Problem Çözümüve daha ileri derecede Matematik bilgisinin ölçüldüğü İleri Matematik bölümüdür. Soruların çoğu çoktan seçmeli olsa da bir kaç soru grid-in formatta sorulmaktadır.
  • Reading Test (Okuma Testi):Çoktan seçmeli okuma parçalarından oluşan 52 soruluk bir okuduğunu anlama sınavıdır. Grafiklerin de olduğu bu sınavda okunan parçalarla grafiklerin yorumlanması beklenmektedir. Kanıta dayalı okuma yazmaya dayalı bu bölüm, ALES sınavındaki grafik-paragraf ilişkili sorularla benzerlik göstermektedir.
  • Writing and Language Test (Yazım ve Dil Bilgisi Testi): İngilizcenin yazım dilinde kullanım yeterliliği ve İngilizce dil bilgisini ölçen 44 soruluk bir sınavdır.

Bunun yanında isteğe bağlı olarak SAT Essay sınavına da katılabilirsiniz. Bu bölümde bir paragraf okuyarak okuduğunuzu anladığınızı kanıtlamanız beklenmektedir. Paragrafa uygun bir tez geliştirerek doğru argümanlarla fikirlerinizi desteklemeniz beklenmektedir. Bazı üniversitelerin giriş koşulu olarak SAT ESSAY bölümünde başarılı olmak gerekmektedir.

SAT-1 sınavıyla eğitim görülebilecek bölümler:

İstatistik, Matematik, Biyokimya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Moleküler Biyoloji, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri ve İşletme.

SAT2: Subject Test

SAT’nin ikinci ayağı olan Subject Test bir Branş Yeterlilik sınavıdır. Sınava katılabileceğiniz branşlar şulardır:

  • Matematik (Mat1, Mat2)
  • Bilim (Biyoloji, Kimya, Fizik)
  • İngilizce
  • Tarih (Amerika Tarihi, Dünya Tarihi)
  • Dil (İspanyolca, Fransızca, Italyanca, Almanca, Japonca, Korece, Latince, İbranice)

SAT 2 sınavıyla eğitim görülebilecek bölümler: 

Tarih, Sanat Tarihi, Gazetecilik, Basın ve Yayın, coğrafya, Görsel İletişim Tasarımı, Sinema vs gibi sözel veya eşit ağırlık bölümlerinde eğitim görebilmek için yapılandırılmış bir sınavdır.  Her bir bölüm bir saat sürmektedir. Tüm sorular çoktan seçmelidir.

2024 Sat Sınav Tarihleri:

SAT Sınav Tarihi: 9 Mart 2024
Son Başvuru: 23 Şubat 2024
SAT Sınav Tarihi: 4 Mayıs 2024
Son Başvuru: 19 Nisan 2024
SAT Sınav Tarihi: 1 Haziran 2024
Son Başvuru: 17 Mayıs 2024

Sınavına internet üzerinden başvurulmaktadır.  Halaskargazi’ deki ofisimize gelerek deneme sınavlarına katılabilir eksik olduğunuz konularda takviye ders alabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.