2009 yılından beri İtalya’da devlet üniversiteleri tarafından İtalya’da Tıp Eğitimi verilmektedir. Pavia ve Milano Üniversiteleri ile başlayan İtalya’da Tıp Eğitimi sürecine  bugün 12 İtalyan Devlet Üniversitesi katılmıştır. İtalya’da Tıp Eğitimi veren üniversitelerin  eğitim ücretleri oldukça makuldür ve buralarda sunulan eğitim Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Dolayısıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

İtalya’da Tıp Eğitimi veren üniversiteler ise şunlardır:

 • Bari Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi
 • Napoli Campania ‘Luigi Vanvitelli’ Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Milano-Bicocca Üniversitesi
 • Napoli Federico II Üniversitesi
 • Pavia Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Messina Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi

İtalya’da Tıp Eğitimi’nin Avantajları

Avrupa’nın en kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bu harika ülkede neden üniversite eğitimi almanız gerektiğini hiç düşündünüz mü? İşte neden “İtalya’da Tıp Eğitimi almalıyım?”  ve ” İtalya’da Tıp Eğitimi’nin Avantajları Nelerdir?”sorularının cevapları:

Kabul Şartları

İtalya’da Tıp Eğitimi alabilmek için Türkiye’de YKS’den barajı geçmeniz ve IMAT Sınavından geçerli bir puan almanız yeterlidir. 

Üniversitelerin Eğitim Ücretleri 

İtalya’da Tıp eğitiminin avantajlarından bir tanesi de uygun eğitim harçlarına sahip bir ülke olmasıdır. İtalya’daki Tıp Eğitimi Ücretleri, genellikle Avrupa’daki diğer ülkelere göre daha düşüktür. İtalya’daki üniversite kurumları kendi öğrenim ücretlerini belirlemektedir. İtalya’da bir bir devlet üniversitesinde eğitim  için ortalama öğrenim ücretleri, üniversiteye bağlı olarak yıllık 156-2,500 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’daki Üniversite Ücretleri

Burs Seçenekleri

İtalya’da Tıp Eğitimi eğitim gören öğrencilerin başvurabilecekleri birçok burs olanağı  bulunmaktadır. Bu burslardan  sadece okul ücretlerini değil aynı zamanda yaşam masraflarını da kapsayacak sekilde olmaktadır. Burslar genellikle sınırlıdır ve  aile maddi durumlarına gore verilmektedir.

İtalya’daki Devlet Üniversiteleri Ücretleri

Avrupa’da hem hesaplı hem de kaliteli eğitim alabileceğiniz en iyi seçenek İtalya’dır.

Yazımızda belirttiğimiz gibi İtalya hem düşük okul harçları hem geniş burs imkanları hem de dünyada oldukça prestijli üniversitelere sahip harika bir ülkedir. Alacağınız İtalya’da Tıp Eğitimi ‘nin kalitesi ve maliyeti karşılaştırıldığında eğitim için Avrupa’nın en iyi ülkesi olduğunu göreceksiniz

Eğitim Dili

İtalya’da Tıp Eğitimi ‘ni İngilizce aldığınız için de akademik anlamda Türkiye’de eğitim alan öğrencilere nazaran güncel gelişmeleri takip edebilecek düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilgisine sahip olursunuz.

Diploma Geçerliliği

İtalya’da Tıp Eğitimi ‘nin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur.Dolayısıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

İtalya’nın Kültürü

İtalya’nın kültürü ve aile yapısı Türkiye ile çok yakındır ve sıcakkanlıdırlar. Türkiye ve İtalya arasındaki coğrafi konumun yakın olmasıyla seyahatler kısa sürmektedir. (ortalama 2 saat)

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.