Dünya’da ve Avrupa’da en iyi teknik üniversitelere sahip İtalya’da Mimarlık Eğitimi almaya düşünen öğrenciler için birçok mükemmel fırsatlar bulunmaktadır. İtalya’da sunulan mimarlık eğitiminin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Dolayısıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

Mimarlık Eğitimi dediğimiz zaman Avrupa’da akıllara gelen ilk ülke İtalya’dır. Dünya kültür mirasına sayısız katkılarda bulunan ve birçok şehri UNESCO tarafından koruma altına alınan İtalya’da Mimarlık eğitimi almak artık hayal değil!

İtalya’da Mimarlık Eğitimi devlet üniversitelerinde verilmektedir. Hemen hemen her yıl Turkiye’den onlarca  öğrenci lisans düzeyinde Mimarlık Eğitimi almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedir. Sadece Turkiye’den degil dünyanın birçok farklı ülkesinden yüzlerce öğrenci Mimarlık Eğitimi almak lisans düzeyinde eğitim almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedir. Makul okul ücretleri ile eğitim veren İtalyan üniversitelerinde genel olarak eğitim dili doğal olmasina ragmen bazı üniversiteler mimarlık eğitimini lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde Mimarlik eğitimleri Sanat ve Tasarım gibi diğer disiplinlerle yakından bağlantılıdır. İnsanlık tarihi açısından atalarımızın inşa ettiği büyük yapıları düşündüğümüzde, Mimarlık Eğitimi oldukça önemlidir.

Mimarlık Eğitimi aldığınızda estetik, fayda, dayanıklılık gibi konularda ayrı bir bakış acısına sahip olacaksınız. Mimarlık Eğitimi sırasında mimari stilleri, tasarım bilimini, tasarım yapılarını, peyzaj mimarisini ve 3B tasarımları öğreneceksiniz. Ayrıca, tasarım çalışmalarını planlamanıza, analiz etmenize ve optimize etmenize yardımcı olan Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) gibi bilgisayar yazılımlarını da keşfedeceksiniz.

Mimarlık Eğitimi size tasarım kurallarını, onları nerede izlemeniz gerektiğini ve keşif ve yaratıcılık için biraz yerinizin nerede olduğunu öğretecektir. Doku, renk, kontrast, aydınlatma ve diğer birçok yönle nasıl çalışılacağını bilmek bina tasarımı konusunda uzman olmanıza olanak sağlayacaktır. Elbette, vizyonunuzun güvenlik standartlarına ve mevcut kaynaklara göre oluşturulabileceğinden de emin olacaksınız.

İtalya’da Mimarlık öğrencileri, Çağdaş Mimarlık Analizi, Şehir Tasarımı ve Geliştirme, Kentsel Tasarım Politikası, Konut Tasarımı ve Yeşil Yapı gibi konularla ilgili de dersler görmektedir.

Mimarlık Eğitimi’nden mezun olduktan sonra, CAD teknisyeni, iç ve mekansal tasarımcı ve kentsel tasarımcı olarak çalışma şansına sahip olabilir, bina sorumlusu, inşaat yöneticisi, peyzaj mimarı veya yapı mühendisi gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Mimarlık Eğitimi veren üniversiteler ise şunlardır:

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi?

 • İtalya moda, sanat, tasarım ve mimarlık eğitimi konularında çok iyi okullara sahiptir.
 • İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücreti çok düşüktür.
 • Türkiye’ye çok yakın ve Türkiye ile ticareti özellikle moda, tekstil, inşaat-yapı malzemeleri sektörlerinde yüksek olan bir ülkedir.
 • Kendinizi iyi yetiştirirseniz, dünyanın her yerinde iş bulma imkanınız olabilir.
 • Anadili İtalyanca olduğu için mükemmel İtalyanca öğrenip konuşma imkanınız var,
 • İngilizce bilginiz çok iyi ise, İtalya’da Mimarlık Eğitimi almanızı kesinlikle öneririz.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Gerekli Şartlar;

 • İtalya’da Mimarlık Eğitimi alabilmek için gerekli şart, Türkiye’de ilkokul ve lise toplam 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır.
 • Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını her iki oturumda da aşmanız gerekmektedir.
 • İtalya’da Mimarlık Eğitimi’ni İtalyanca  almak isteyenler için İtalyan konsolosluğunun öngördüğü  B2 seviyesinde İtalyanca seviyesine gelmek,
 • İtalya’da Mimarlık Eğitimi’ni İngilizce  almak isteyenler için  en az B2 seviyesinde TOEFL/IELTS sahibi olmak,
 • İtalyan Milli Egitim Bakanligi tarafından düzenlenen Mimarlığa Giriş Sınavından başarılı olmak gerekmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.