Bu yazımızda İtalya’da nasıl üniversite okuyabilirsiniz? sorusunun yanıtlarını ve nasıl yol izlemeniz gerektiğini cevaplıyoruz. İtalya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden binlerce öğrenciye lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci lisans ve yüksek lisans düzeyinden eğitim almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedir. İtalyan üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. İtalya’da üniversite eğitimi ağırlıklı olarak İtalyanca olarak verilmektedir. Ancak bazı İtalyan üniversiteleri lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

Her dönem moda, tasarım, sanat ve mimarlık denilince akla ilk gelen ülke İtalya son yıllarda Türkiye‘den öğrencilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Peki İtalya’da nasıl üniversite okuyabilirsiniz? İtalya’da üniversite eğitimi almak için öncelikle Türkiye’de YKS’de 180 puan barajını aşmak ya da üniversite 1.sınıf eğitimini başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Lisans eğitiminin 3 yıl sürdüğü İtalya’ya yüksek öğretim için son yıllarda giden öğrenci sayısının arttığını İstanbul İtalyan konsolosluğu belirmektedir. Son 8 senede öğrenci sayısı 5 kat arttı. Her yıl yüzlerce genç İtalyan üniversitelerinde öğrenim görmek için gidiyor” . Üniversite başvurularını bizler sizin adınıza biz gerçekleştirmekteyiz.

İngilizce programlarda da eğitim almak mümkün.

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya, son yıllarda ülkemizden birçok öğrenciyi eğitim için misafir etmektedir. Gerek coğrafi olarak yakınlığı gerekse üniversitelerinin köklü ve eğitim ücretlerinin düşük olması sebebiyle Türkiye’den gelen öğrenciler tarafından rağbet gören bir ülkedir.

Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir.

Ülkemizde ortalama bir vakıf üniversitesine verilecek ücretlerle İtalya’da rahatlıkla eğitim almak mümkündür. Ülkemizden her yıl ortalama 2500 öğrenci eğitim almak için İtalya’yı tercih etmektedir. Yurt dışı eğitim ve vizyonuna sahip öğrenciler eğitim sonrası iş hayatlarında gerek dil yetkinliği gerekse yabancı bir ülkede yaşamanın verdiği kendi ayakları üzerinde daha sağlam durabilme özelliğiyle bir adım önde olmaktadırlar.

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da Lisans Eğitimi 3 yıl sürmektedir. İtalya’da Lisans Eğitimini tamamen İngilizce veya İtalyanca okumak mümkündür.  Bu sınav haricinde, İtalyan üniversitelerine kabul alabilmek sürecin tamamlanabilmesi için ön şart olarak ülkemizde üniversite sınavına girip barajı aşmak gerekmektedir. İtalya’da Lisans Eğitimi 3 yıl sürmektedir.

İtalya’da üniversite eğitimi almak için öncelikle Türkiye’de YKS’de 180 puan barajını aşmak ya da üniversite 1.sınıf eğitimini başarı ile tamamlamak gerekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da master programları ülkemizdeki gibi iki yıl sürmektedir. Uygulama ağırlıklı derslerle öğrencilerin lisans eğitiminde aldıkları bilgileri hayata geçirmeleri alanlarında uzmanlaşmaları sağlanmaktadır . İtalyadaki üniversiteler Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasındadır ve iş dünyası buradaki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da nasıl üniversite okuyabilirsiniz? Sorusunun en merak edilen kısmı eğitim ücretleridir. İtalya’da devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınmaktadır. Yıllık devlet üniversite eğitim ücretleri 900 ila 2300 Euro arasında değişmektedir. İtalya özel üniversitelerde ki eğitim ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arası değişmektedir.

Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarını kolaylıkla İtalya’da bir üniversiteye yaptırabilmektedir. 3 yıl süren lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda İtalya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin büyük kısmını Amerika, Çin, İran, Polonya, Türkiye, Azerbaycan‘dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır.

İtalyan üniversitelerinde uluslararası öğrenciler en çok; Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Moda,Tasarım Dizayn, Sosyal Bilimler alanlarını tercih etmektedirler.

İtalya’da İngilizce Okuyabileceğiniz Bölümler:

İtalya’da tamamen ingilizce bir sekilde okuyabileceğiniz onlarca lisans programı bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce öğrencimizi mimarlık programından psikoloji programına, tıp programlarından sosyal bilimler programlarına yerleştirmekteyiz.

İtalya’da tamamen ingilizce olarak sunulan programlardan bazılarını aşağıda sizler icin sıraladık:

Günümüzde İtalyanca bilmeden de İtalya’da üniversite eğitimi alma imkanı tamamıyla mümkündür.

Birçok farklı alanda 200’ün üstünde İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaktadır. Öğrenci ya İngilizce-İtalyanca karışık ya da yüzde yüz İngilizce eğitim alabilir. Her durumda öğrenci, okuduğu bölümün yanında İtalyanca dil eğitimi de alıp günlük hayatta pratik yaparak İtalyanca’sını geliştirebilir.

Pisa Edu Eğitim Danışmanlık olarak İtalya’da sizler için önerebileceğimiz lisans ve yüksek lisans programlarına yerleştirme yaptığımız üniversiteler:

Pisa Edu olarak İtalya’da bulunan tüm özel ve devlet üniversiteleri için danışmanlık yapmaktayız. Hem İtalya’da hem de Türkiye’de hizmet veren tek danışmanlık şirketiyiz.
İtalya’da bulanan tüm özel ve devlet üniversiteler hakkında detaylı bilgi için sitemizi üniversiteler sayfamizi ziyaret edebilirsiniz: https://pisaedu.com/universiteler/

İtalya’da Dil Şartı Nedir?

Uluslararası geçerliliği olan IELTS (min. 5.5) ve  TOEFL (min. 78) gibi İngilizce sınavlarından B2 seviyesinde skor almanız gerekmektedir. Eğer İtalyanca Eğitim almayı düşünüyorsanız en az B2 seviyesinde İtalyanca Dil Sertifikasına sahip olmanı gerekmektedir.

İtalyan üniversitelerinde İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

İtalya’da Üniversite Denklikleri

Üniversitelerin Türkiye’de denklikleri mevcuttur. İtalya’da eğitim aldığınızda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” ya sahip olursunuz ve Avrupa’da çalışma imkanınız bulunmaktadır.

İtalya’da Burslu Üniversite Eğitimi

İtalya’da eğitim gören öğrencilerin başvurabilecekleri birçok burs olanağı bulunmaktadır. Bu burslardan  sadece okul ücretlerini değil aynı zamanda yaşam masraflarını da kapsayacak sekilde olmaktadır.

Burslar genellikle sınırlıdır ve öğrencilere, önceki notlarının değerlendirilmesinden sonra ölcülen liyakate veya aile maddi durumlarına göre verilmektedir.

İtalya’da Yaşam Giderleri

İtalya’da Nasıl üniversite okuyabilirsiniz? sorusunun bir diğer yanıtıda öğrencilerin yaşam giderlerinden geçmektedir. Bir öğrencinin İtalya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir.

İtalya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 550—650 € arasında değişmektedir.

Ayrıca, İtalya’daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları da bulunmaktadır. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabilirler. İtalya’da konaklama ücretleri ise 300 ila 400 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Çalışma İzni

İtalya’da öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izni bulunmaktadır. Öğrencilere mezuniyetten sonra da 1 yıl çalışma izni ve oturma izni verilmektedir. Öğrenciler vize için büyük elçilik ya da konsoloslukların okul bölümlerine başvurmaları gerekmektedir.

İtalya’da üniversite okumanın faydaları şunlardır;

  • Dünyanın en büyük üniversitelerinden birçoğu İtalya’da bulunmaktadır.
  • Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın üçüncü ülkesidir.
  • İtalya’da eğitim görüp mezun olduğunuz zaman diplomalarınız YÖK tarafından tanınır ve tüm dünyada geçerlidir.
  • İtalya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir.
  • İtalyan eğitim sistemi okul harçlarınızı aile gelirinize göre belirlemektedir.
  • Türkiye’den gelen  öğrenciler İtalya’da üniversite okurken 900 ile 2 bin 300 (Euro) eğitim ücreti ödemektedirler.
  • İtalya’nın kültürü ve aile yapısı Türkiye ile çok yakındır ve sıcakkanlıdırlar.
  • Türkiye ve İtalya arasındaki coğrafi konumun yakın olmasıyla seyahatler kısa sürmektedir. (ortalama 2 saat)

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.