Ana sayfa Blog İtalya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz?

İtalya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz?

7026
14

İtalya'da Üniversite

İtalya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden binlerce öğrenciye lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci lisans ve yüksek lisans düzeyinden eğitim almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedir. İtalyan üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. İtalya’da üniversite eğitimi ağırlıklı olarak İtalyanca olarak verilmektedir. Ancak bazı İtalyan üniversiteleri lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

Her dönem moda, tasarım, sanat ve mimarlık denilince akla ilk gelen ülke İtalya son yıllarda Türkiye’den öğrencilerin büyük ilgisini çekmektedir.

İtalya’da üniversite eğitimi almak için öncelikle Türkiye’de YKS’de 180 puan barajını aşmak ya da üniversite 1.sınıf eğitimini başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Lisans eğitiminin 3 yıl sürdüğü İtalya’ya yüksek öğretim için son yıllarda giden öğrenci sayısının arttığını İstanbul İtalyan konsolosluğu belirmektedir. “Son 8 senede öğrenci sayısı 5 kat arttı. Her yıl yüzlerce genç İtalyan üniversitelerinde öğrenim görmek için gidiyor” . Üniversite başvurularını bizler sizin adınıza biz gerçekleştirmekteyiz.

İngilizce programlarda da eğitim almak mümkün.

İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da  devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınmaktadır. Yıllık devlet üniversite harç ücretleri 900 ila 2300 Euro arasında değişmektedir.İtalya özel üniversite ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arası değişmektedir.

Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarını kolaylıkla İtalya’da bir üniversiteye yaptırabilmektedir. 3 yıl süren lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda İtalya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin büyük kısmını Amerika, Çin, İran, Polonya, Türkiye, Azerbaycan’dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır.

İtalyan üniversitelerinde uluslararası öğrenciler en çok; Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Moda,Tasarım Dizayn, Sosyal Bilimler alanlarını tercih etmektedirler.

İtalya’da  İngilizce Okuyabileceğiniz Bölümler:

Günümüzde İtalyanca bilmeden de İtalya’da üniversite eğitimi alma imkanı tamamıyla mümkündür.

Birçok farklı alanda 200’ün üstünde İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaktadır. Öğrenci ya İngilizce-İtalyanca karışık ya da yüzde yüz İngilizce eğitim alabilir. Her durumda öğrenci, okuduğu bölümün yanında İtalyanca dil eğitimi de alıp günlük hayatta pratik yaparak İtalyanca’sını geliştirebilir.

İtalya’da Yaşam Giderleri

Bir öğrencinin İtalya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir. İtalya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 550—650 € arasında değişmektedir. Ayrıca, İtalya’daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları da bulunmaktadır. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabilirler. İtalya’da konaklama ücretleri ise 300 ila 400 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Çalışma İzni

İtalya’da öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izni bulunmaktadır.Öğrencilere mezuniyetten sonra da 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmektedir. Öğrenciler vize için büyük elçilik ya da konsoloslukların okul bölümlerine başvurmaları gerekmektedir.

İtalya’da üniversite okumanın faydaları şunlardır;

 • Dünyanın en büyük üniversitelerinden birçoğu İtalya’da bulunmaktadır.
 • Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın üçüncü ülkesidir.
 • İtalya’da eğitim görüp mezun olduğunuz zaman diplomalarınız YÖK tarafından tanınır ve tüm dünyada geçerlidir.
 • İtalya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir.
 • İtalyan eğitim sistemi okul harçlarınızı aile gelirinize göre belirlemektedir.
 • Türkiye’den gelen  öğrenciler İtalya’da üniversite okurken 900 ile 2 bin 300 (Euro) okul harcı ödemektedirler.
 • İtalya’nın kültürü ve aile yapısı Türkiye ile çok yakındır ve sıcakkanlıdırlar.
 • Türkiye ve İtalya arasındaki coğrafi konumun yakın olmasıyla seyahatler kısa sürmektedir. (ortalama 2 saat)
 • En önemlisi de İtalyanca bilginizi geliştirmek için birçok fırsatınız bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

Pisa Eğitim Danışmanlık, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15  numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu alabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

14 YORUMLAR

 1. Ben Azerbaycanliyim .Bu sene yös sinavi ile İstanbul üniversitesi edebiyat fakultesinin İtalyan dili ve edebiyati bölümüne kayit oldum.İtalyanca bilmediğim için 1 yil hazirlik okuyacagim.İtalya da okumak için azerbaycanli ugruklulara bir sinav var mi?..

   • Merhaba ben henüz lise ikiye gidiyorum ve ekonomi ağırliklı dersler görüyorum çünkü italyancam kötü ve lisenin bitmesine üç yıl var üniversite de hangi böliümü seçerim bilmiyorum bir fikir sahibi olmak için sitenize bakıyım dedim

 2. İtalya’da üniversiteye (Türk konsolosluklarında ya da yurtdışı danışmanlıklarında çalışabileceğim bir bölüme) kayıt yaptırmak istiyorum.
   İtalya’da üniversiteye kayıt yaptırırken liseyi Türkiye’de okumuş olmamın ne gibi eksileri ya da artıları olur ayrıca burdaki sınav sistemi nasıldır? Bu gibi konular hakkında da sizden bilgi alıp öyle adım atmak istiyorum. 
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

 3. Merhaba. Ben Türkiye’de yüksek puanlı bir devlet lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim. İngilizce seviyem ileri seviyedir ancak İtalyanca başlangıç seviyesindeyim. İngilizce okumak istediğim bölüm için de İtalyanca bilme zorunluluğu var mıdır? Ve onların kendi yaptıkları sınavlar var mıdır üniversite girişi için? Neler yapmam gerekiyor?

 4. İtalyada devlet unuversitesinde okumak istıyorum gastronomi veya gıda muhendisligi olabilir bılgi almak istıyorum italyancam yok ingilizce ve bırazda ispanyolca

 5. İngilizce Öğretmenliği okumak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Eğitimi İngilizce almak istiyorum. Bu özelliklerde bir devlet üniversitesi var mıdır İtalya’da? Bu bölüm için süreç nasıl oluyor? Hangi sınavlara girmem gerekiyor?

 6. Merhaba italyada görselleştirme ve tasarım ile alaka bir bir bölüm okumak istiyorum. acaba devlet üniversiteleri ögrencileri nasıl seçiyor bu tarz alanlarda?

 7. Merhaba lise son sınıf öğrencisiyim ve orta seviyede İngilizce’m var. İtalya’da İnşaat Mühendisliği ya da Mimarlık okumayı düşünüyorum. Fiyatları ve kayıt şartları hakkında detaylı bilgi alabilir miyim?

 8. Merhaba ben lise 10.sınıf bir öğrenciyim. Üniversiteyi ıtalya da okumak istiyorum.Hukuk okumak istiyorum. Burs veren kurumları ve türk italyan okullarını öğrenebilir miyim?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here