Sorular & Cevaplar

İtalya Hakkında Soru&Cevap yazımız; İtalya’da Üniversite eğitimi almak isteyen, İtalya hakkında merak ettikleri olan öğrenciler ya da İtalya’da Yüksek Lisans programına kaltılmak isteyen kişilerin sıkça sorduğu soruların cevaplarını ve merak edilenlerine buradan ulaşabilmeniz adına hazırlamış bir kaynaktır. İtalya Hakkında Soru&Cevap yazımız İtalya’ya eğitim amacıyla giden kişilerin sorularını ya da İtalya ile ilgili merak ettiklerini bir nebze de olsa cevaplamak için sitemizde yer almaktadır. Aklınızdaki soruları İtalya Hakkında Soru & Cevap yazımızdan yanıtlayarak sizlerde Pisa Edu aracılığı ile İtalya’da üniversite eğitimi alma şansı yakalayabilirsiniz.

İtalya’da üniversitelerin ortak bir başvuru tarihi mevcut değil lakin genelde Mart-Mayıs arası başvurular alınmakta ve Temmuz ayı içerisinde sonuçlanmaktadır. Pisa Eğitim Danışmanlık olarak sizin adınıza başvurunuzu yapıp takip ediyoruz.

Evet, 1 yıllık master programları YÖK tarafından tanınmaktadır.

Yapılacak bölüm ve üniversiteye göre staj imkanları değişmektedir, daha çok mühendislik bölümlerinde staj mevcut.

Üniversite’de akademik kariyer düşünen ve master sonrası doktora çalışmaları yapmak isteyen öğrencilerimize 2 yıllık tezli master programlarını tavsiye ediyoruz.

Doktora başvuru şartı için genelde 120 kredilik master programını tamamlamanız ve tezli olmasını sizden istemektedirler.

Evet, yapabilirsiniz lakin İtalyan üniversiteleri ön şart olarak master düşündüğünüz bölümün temel altyapısını teşkil eden dersleri lisansta aldığınızı görmek isterler.

Üniversite ve bölümlere göre değişiklik arz etmektedir. Genel itibariyle; 2 üstü not ortalaması ,Dil yeterlilik belgesi ve niyet mektubu

Yıllık harç miktarı 550-3300 euro arasındadır. Aile maddi durum belgesi ibraz ederek harç muafiyeti sağlamak mümkündür.

İtalya’da İngilizce eğitim son yıllara kadar sınırlı idi lakin üniversiteler uluslararası öğrenci sayısını artırmak için İngilizce eğitim programlarını da artırdı. Şu an birçok bölüm ve üniversitede tamamen İngilizce eğitim almak mümkündür.

İtalya’da eğitiminizi burs alarak da devam ettirebilirsiniz. Üniversite’den kabul alıp kaydınızı tamamladıktan sonra her eyaletin burs kurumu olan yere müracaat edip yıllık 2200-5200 euro arası burs alabilirsiniz.

Her yıl İtalyan dış ilişkiler bakanlığının Türkiye’den gelecek öğrenciler için ayırdığı ve öğrenci seçimini Milli Eğitim Bakanlığı ile organize ettiği burs programına başvuru yapabilirsiniz.

Üniversite yurtları mevcut lakin çok sınırlı bir kontenjanları var .Genel itibariyle öğrenciler kendileri daire ya da oda kiralamaktadır.

Hayır. Bu sınavların uluslararası geçerliliği yoktur.

  • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
  • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
  • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
  • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

  • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

  • CV

  • Motivasyon Mektubu

  • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

  • Referans mektupları

NOT: Burada yer almayıp aklınıza takılan sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.