Seyahat ve eğitim denildiğinde tarihle özdeşleşmiş bir ülke olan İtalya, Avrupa’nın ve dünyanın en kadim medeniyetlerinden biridir. Bu yazımızda İtalya hakkında 10 ilginçi bilgiyi derledik.

1) Avrupa’nın ilk üniversitesi olarak kabul edilen ve hala aktif olarak eğitim veren Bologna Üniversitesi İtalya’dadır. 1088 yılında kurulan üniversite hala dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Sadece Bologna Üniversitesi değil Siena, Padova, Roma la Sapienza gibi üniversiteler de İtalya’nın ve dünyanın 4-5 asırlık köklü eğitim kurumlarındandır. Özellike Roma La Sapienza Üniversitesi 1303 yılında kurulmuştur ve 100.000 öğrencisiyle Avrupa’nın en büyük üniversitesidir.

2) Dünyada resmi olarak ilk akademik ünvan sahibi kadın olan Elena Cornaro Piscopia doktora derecesine sahiptir ve Padova Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Elena Matematik, felsefe ve ilahiyat eğitimi almıştı, İbranice, Arapça, Latince bilmekteydi. Felsefe doktorası almış ve üniversitede matematik dersleri vermeye başlamıştır. Ancak oldukça genç sayılabilecek bir yaşta, 38 yaşında tüberküloz nedeniyle vefat etmiştir.

3) İlk piano 1698 yılında İtalyan Bartolomeo Cristofori tarafından geliştirilmiştir. İlk icat edildiğinde bu çalgı üzerinde hem hafif seslerin hem de kuvvetli seslerin çıkartılması olanaklıydı. Bunun için adına italyanca “hafif ve kuvvetli” anlamına gelen “Piyano e forte” denmişti.

4) Dünyanın en meşhur mutfaklarından biri de şüphesiz İtalyan mutfağıdır. İtalya, mutfağı kadar ilginç bir yemek kültürüne de sahip. Eğer İtalya’da makarna yiyorsanız tabağınızda kalan makarna sosunu ekmekle sıyırmalısınız. 

5) Vatikan, dünyanın en küçük şehir devletidir. Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti adıyla bilinen devlet, İtalya’nın Roma şehrinde bulunur ve Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Yerleşik nüfus 500 civarındadır.

6) İtalya’da bir Türk köyü: Moena

II. Viyana kuşatması sonrası bir Osmanlı askeri, İtalya’da küçük bir kasabaya sığınır. Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği asker, o dönem dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur. Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu Türk gelenekleri yaşatılır.

7) Çatal batıda ilk kez on birinci yüzyılda İtalya’da meyve yemek amacıyla kullanılmış, 1450 yılından itibaren de et yemek için kullanılmıştır. İngiltere’deki yemek masalarına ulaşması ise, ancak 1620′li yıllarda olmuştur. Bu dönemlerde çatal kullanmak aristokrat aileler arasında bir etiket olarak kabul görmeye başlamıştır.

8) Her yıl 50 milyondan fazla turist italyayı ziyaret etmektedir.Turizm, İtalya için hayati önem taşımakta olup , milli gelirinin %63 ünü sağlamaktadır.

9) İtalyancayla ilgili Latinceye en yakın dil olduğu ve dünyanın en romantik ve güzel dillerinden biri olduğunu duymuş olabilirsiniz. Fakat onlar hakkında en ilginç bilgi yüksek sesle ve beden diliyle konuşuyor olmaları. İtalya’ya gittiğinizde size dokunarak konuşan bir İtalyan görürseniz şaşırmayın.

10) Roma’da bizim “Aşk Çeşmesi” olarak adlandırdığımız Trevi çeşmesini yılda yaklaşık 10 milyon kişi ziyaret etmektedir. Trevi çeşmesini bu kadar popüler yapan unsur sadece mimarisi değil. Trevi Çeşmesi önündeki havuza sırtınızı dönüp, sol omzunuz üzerinden sağ elinizle havuza para attığınızda Roma’yı tekrar ziyaret edeceğinize inanılıyor. Trevi çeşmesine günlük atılan para miktarı yaklaşık 3000 Euro. Ayrıca akşamları ışıklandırmasıyla harika bir görsel şölen sunması da, çeşmenin Roma’ya gidenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir nokta olmasında önemli bir unsur.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.