Yurtdışında Yüksek Lisans

Kimi zaman öğrenciler lisans derecesini tamamladıktan sonra eğitim hayatının bittiğini düşünüp iyi kazançlı bir mesleğin hayallerini kurmaktadır. Lisans eğitimini çok yorucu olduğunu varsaymakta ve kendileri adına bir marka yaratarak isim yapmak istemektedirler. Fakat bu göründüğü kadar kolay değildir. Giderek artan bir nüfus ve yaşanılan işsizlik sorunları kalifiyeli ve alanında uzman kişileri ön plana çıkarmaktadır. Bunu başarabilmek içinse artık öğrenciler lisans derecesiyle yetinmeyip Yurtdışında Yüksek Lisans kapılarını açarak eğitimlerini bir adım yukarı taşımaktadırlar. Globalleşen dünyada kolayca iletişim kurulabilmesi sayesinde Yurtdışında Yüksek Lisans yapmak zor değildir. CVnize biraz olsun uluslararası bir hava katmak istiyorsanız yurtdışında yüksek lisans yapılması gerekenlerde listenin en başına koymanız gerekmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans yaparak kariyer fırsatlarını genişletmeyi düşünen Türk öğrenciler öncelikle İngiltere, Amerika ve Kanadada bu eğitimi düşünmektedirler.  Özellikle İngilterede yüksek lisans süresinin 1 yıl olması buranın popüler bir destinasyon olmasında önemli bir neden olmaktadır. Burada mezuniyet ortalamanız düşük ya da İngilizce seviyeniz yeterli olmasa bile size özel hazırlanan programlar ile yurtdışında yüksek lisans kariyerine başlayabilirsiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans

Amerika ve Kanadada bulunan devlet ve özel üniversitelerde de sayısız Yurtdışında Yüksek Lisans programları sunulmaktadır. Öğrenciler genellikle bu ülkelerde işletme (MBA) ve mühendislik programlarında yüksek lisansı daha çok tercih etmektedirler. Başvuruları yaparken GMAT VE GRE sınav sonuçları ve TOELF veya IELTS gibi dil skorları anahtar kriterler arasında olmaktadır.

Ayrıca uluslararası öğrenciler günümüz şartlarında sunduğu kaliteli eğitim, yüksek hayat standartları ve ana dilin İngilizce olması sayesinde Avustralya ve Yeni Zelandada yüksek lisans yapmak için istemektedirler. Avustralyada yüksek lisans ise 1 yıl olup 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Amerika, Kanada ve Avustralya üniversiteleri başvuru kriterlerinde bir eksiklik olması sonucunda öğrencilere ‘şartlı kabulyapmakta ve bu eksikliklerin öğrenciler tarafından belirli bir tarihe kadar tamamlanması istenmektedir.

Avrupa’da Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans denilince akla gelen bir diğer seçenek Avrupadır. En eski kıtalardan biri olan Avrupa tarihin içinde yüzen eşsiz bir eğitim cennetidir. İş imkanları, akredite diploma ve yaşam maliyetleri buna eklenince Çekya, Macaristan, Polonya, İspanya ve Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkeleri de yurtdışı yüksek lisans seçenekleri arasında göz doldurmaktadır.

İtalyada Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya, her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiyeden her yıl git gide artan sayıda öğrenci yüksek lisans eğitimi için İtalyayı tercih etmektedir. İtalyanın artan cazibesinin sebeplerinden kaliteli ve köklü eğitimi çok cazip imkanlarla sunmasıdır. Bu cazip imkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İtalya, Gerek coğrafi olarak yakınlığı gerekse üniversitelerinin köklü ve eğitim ücretlerinin düşük olması sebebiyle Türkiye’den gelen öğrenciler tarafından rağbet gören bir ülkedir. Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupanın 3. ülkesidir. Ülkemizde ortalama bir vakıf üniversitesine verilecek ücretlerle İtalyada rahatlıkla eğitim almak mümkündür. 
 • Ülkemizden her yıl ortalama 2500 öğrenci eğitim almak için İtalyayı tercih etmektedir.
 • İtalya, “üniversite” kavramının ana vatanıdır. Dünyanın ilk üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi ve tarihi asırlara dayanan daha birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
 • İtalya Avrupa’da ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkedir. Bu da verilen eğitimin kalitesinin uluslararası objektif kriterlere göre değerlendirildiğinde ne kadar iyi durumda olduğunu göstermektedir.
 • İtalya, uluslararası öğrenciler için geniş burs imkanlarına sahiptir. Verilen burslar tüm yaşam masraflarınızı karşılamasa da konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Lisans eğitiminin bir tercih değil zorunluluk olduğu günümüz dünyasında Yurtdışında Yüksek Lisans yapmak artık bir ihtiyaç olmuştur. Bunu yaparken tercihinizi yurtdışından yana kullanmakta size birtakım avantajlar sağlayacaktır. Bu avantajlardan en iyilerini sizin için derledik:

 • Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz: THE tarafından yapılan listede dünyada 33. sırada yer alan Amerikadaki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden 130.sıradaki Exeter Üniversitesine kadar geniş yelpazede ünlü profesörlerin şemsiyesi altında eğitiminizi bir adım öne çıkartarak CVnize uluslararası niteliğini katabilirsiniz.
 • Dil ve iletişim becerilerinizi geliştirirken hayat tecrübenizi artıracaksınız:Seni öldürmeyen şey daha güçlü yaparmottosuyla yola çıktığınızda karşılaştığınız yeni dil, kültür ve insanlar sizi tam anlamda bir birey yapacaktır. Farklı insanlar etkileşime girerek bulunduğunuz ülkenin dilini öğrenecek ve özgüveninizi artıracaksınız.
 • Uluslararası akredite diplomanız iş sahasında sizi öne çıkaracaktır: İşverenler giderek artan bir şekilde diğer kültürlerin farkında olan ve dünyanın dört bir yanından paydaşları ve müşterileriyle çalışma becerisine sahip uluslararası bir bakış açısına sahip öğrencileri işe almak istemektedir. Bu aynı zamanda istatistiksel olarak da kanıtlanmış olup yurtdışında yüksek lisans öğrenciler mezun olduktan sonra daha fazla iş olanaklarına ulaşmaktadırlar.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin İzlemeniz Gereken Yol Nedir?

Burada en önemli nokta ilk olarak eğitiminizi devam ettirmek istediğiniz alanı belirlemek olacaktır. Bu kendi lisans alanınız olabileceği gibi farklı bir alan da olabilir. Sonrasında ise alanınıza en uygun ülkenizi ya da üniversitenizi seçmek olacaktır. Bu tercihi yaparken üniversitede sunulan eğitim kalitesine, eğitim ücretlerine ve ülkenin ortalama yaşam maliyetlerine oldukça dikkat etmelisiniz. Bu konuda size en çok study in ..yazdıktan sonra hangi ülkeyi istiyorsanız onu aratıp ülkelerin resmi sitelerinden detaylı bilgileri almak faydalı olacaktır. (Aynı zamanda YÖK denkliğini de kontrol etmelisiniz.)

Bunları tamamladıktan sonra üniversitelerin son başvuru tarihlerini öğrenip o ana kadar gerekli belgeleri hazırlamalı ve şartlar sağlanmalıdır. Başvuru tarihleri ülkeden ülkeye değişse de genel itibariyle Avrupada ocak nisan arası olurken, ABDde kasım sonu gibi bitmektedir. Kanada ve Avustralyada ise ocak sonu gibi başvurular bitmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak için Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Üniversiteler bu hususta ilk olarak not ortalamasına dikkat etmektedirler. Genellikle öğrencilerden istenen not 2.5 ve üstü olurken bazı ülkelerde bu daha düşük olurken bazı ülkelerde yüksek nota sahip bir profil de tercih edilebilmektedir. Fakat kabulde tek etken not ortalaması değildir. Eğitimin İngilizce olması halinde IELTS veya TOEFL puanları istenirken Amerikada yüksek lisans programları için GMAT veya GRE sınavlarına girilmesi beklenilmektedir. Motivasyon mektubunuz, referanslarınız ve CVniz de bu süreçte oldukça etkili olacaktır.

Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Şartları öğrenip belgeler için hazırlık yaparken genel itibariyle dosyanızda olması gerekenler şunlardır:

 • Pasaport
 • Başvuru yaptığınız üniversitenin eğitim dilinde transkript ve lisans diploması
 • CV
 • Akademik Referanslar
 • Motivasyon (Niyet) Mektubu
 • İngilizce dil yeterliliği belgeniz
 • Sosyal, spor ve sanat faaliyetleri olarak gönüllü çalışmalarınız, başarılarınız ve ödüllerinizi gösteren portfolyo

Online başvurunuzu yapıp belgelerinizi kabul komisyonuna posta ile göndererek bu kısmı tamamlayabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Ücretleri

Akademik eğitim kalitesi ve programa göre ücretler oldukça değişkenlik göstermektedir. Fakat ülke bazlı düşündüğümüzde Norveç’te eğitim tüm vatandaşlar için ücretsizdir. Fakat burada yaşam maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Almanyada da ücretsiz olan eğitim; İtalyadaki devlet üniversitelerinde ortalama 1000 ila 3.500 Euro arasında değişmektedir. Şimdi bazı ülkelerdeki bu fiyatlara bir göz gezdirelim:

ÜlkeÜcret
İtalya1000-3000 Euro
Macaristan3000-6000 Euro
Polonya2000-4500 Euro
Çekya3000-6000 Euro
Hollanda9000-15000 Euro
İngiltere10.000 Sterlin
Amerika15.000 Dolar
Kanada25.000 Kanada Doları
Avustralya25.000 Avustralya Doları

Yurtdışında Yüksek Lisans Maliyeti Nedir?

Yurtdışında Yüksek Lisans yapmak için öğrencilerin ciddi bir bütçeyi gözden çıkarması gerekmektedir. Çeşitli burslara sahip olsanız bile eğitim ve yaşam giderlerinizi finanse edebilmeniz icin ek kaynaklara ihtiyacınız olabilmektedir. Ülkeden ülkeye sehirden sehire değişecek olan gider kalemlerinizi böyle bir yola çıkarken bastan hesaplamanız sizler icin çok daha iyi olacaktır. Bu sekilde mümkün olan riskleri minimize edebilirsiniz. Ornek vermek gerekirse İtalya’da bir öğrencinin İtalya’da ortalama yaşam gideri aylık 600-800 Euro arasında tutmaktadır. Bu tutar şehir ve öğrenciye durumuna göre değişmektedir. Devlet üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri 550-2300 Euro arasında değişirken, özel üniversitelerde bu ücretler 10.000 20.000 Euro arasında değişmektedir. Ülkemizde ortalama bir vakıf üniversitesine verilecek ücretlerle İtalyada rahatlıkla eğitim almak mümkündür. İtalya’da eğitim göre öğrencilere haftalık 20 saat calışma izni verilmektedir. Yapacağınız part-time işlerle eğitim bütçenize katkılar sunabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.