Pisa Edu olarak, birçok öğrencimize Politecnico di Torino üniversitesinden kabul aldık. Politecnico di Torino Üniversitesi, İtalya’nın kuzey kesiminde yer alan en eski teknik üniversitelerden bir tanesidir. Genellikle Politecnico di Torino Üniversitesinde mühendislik alanında eğitimler verilsede, üniversite öğrencilerine hem İngilizce hemde İtalyanca olarak birçok programıda sunmaktadır. Öğrencilerimizin eğitim hayatlarında akademik bir başarı kazanmaları bizim için çok büyük önem arz etmektedir. Politecnico di Torino Üniversitesinde mühendislik eğitimi alan öğrencimizin İtalya’da üniversite eğitimi almak ile ilgili izlenimlerini Politecnico di Torino Üniversitesi Öğrenci Röportajı yazımızda bulabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Merhabalar. Ben Berk Erdoğan. 19 yaşımdayım ve İstanbul’da Okyanus Koleji Lisesinden mezun oldum.

Yurtdışında olmanın getirisi gerçekten çok fazla. Dil öğreniminden tutun da kendi başına yaşamayı öğrenmeye kadar, farklı ülkelerden arkadaşlar edinme açısından ve eğitim olanakları açısından bana daha verimli geldiği için tercih ettim. Arkadaş tavsiyesi de etkili oldu bir yandan.

Sadece küçük yaşlarda turistik amaçla bulunmuştum. O zamanlar da beğenmiştim şimdi de fikrim değişmedi :)
Politecnico di Torino üniversitesinde makine mühendisliği lisans eğitimi almaktayım. Okul uluslararası bir okul olduğundan fazlasıyla yabancı insanlar tanıyorsunuz. Şahsen eğitiminin kaliteli olduğunu düşünüyorum. Müfredat herkesi biraz zorlamakta fakat şahsen iyi şeylerin kolay gerçekleştirilemeyeceğine inanan birisi olarak bunu gerekli görüyorum. Okulun burs imkanları oldukça fazla ve bu imkanlardan faydalanan birçok arkadaşım mevcut. Mailinize sürekli yeni projeler, seminerler hakkında davetler gelmekte. Ayrıca bedava İtalyanca dersi de mevcut. Bence bir mühendislik fakültesinde olması gereken her şey var. Şehrin adını daha önce duymamış kişiler olabilir. Bunun sebebi Torino’nun italyanın en kuzeyinde bulunması ve Türkiye’den direk uçuş olmadığı için gezi turlarının buraya uğramayı pek tercih etmemeleri diye düşünüyorum. Şehir Alp Dağları’nın eteklerinde ve her noktasıyla gayet güzel. Futbol severler için gayet eğlenceli bir şehir olduğu gibi tarih okumayı sevenler için de gezecek ve görecek birçok yeri var. Özellikle otomotive ilgisi olanlar ise burda Fiat fabrikasını görebilirler. Demek istediğim şehir her türden insana her türden aktiviteyi sunmakta. Çok yoğun bir şehir değil ki bu da yaşam kalitesini arttırıyor.
Yüksek lisans ile eğitimime devam etmeyi düşünüyorum. Ülkeyi veya okulu daha belirlemedim fakat planım akademik anlamda ilerlemek yönünde.

İtalya’da İtalyanca öğrenmek gayet kolay. Sadece istemek ve çalışmak gerekiyor. Okul dışındaki sosyal hayatta ve turistik olmayan yerlerde hayat İtalyanca ilerliyor. Bu da sizi dil öğrenmeye zorluyor. Özel kursların yanı sıra imkanı olmayanlar veya ücret ödemek istemeyenler için devletin İtalyanca kursları mevcut. Aynı işlevi okul da görüyor. Bu sene başında haftada 2 gün, şu aralar ise haftada 3 gün okulun ücretsiz İtalyanca kursu oluyor. PoliTo ile ilgili detaylı bilgi için Politecnico di Torino Üniversitesi Öğrenci Röportajı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Dil öğrenmenin yanı sıra eğitimi ciddiye almaktalar ve belli disiplinlere sadıklar. Ayrıca Italya’nın üniversitelerinden bazıları dünyada gayet iyi sıralamada. Bu yönlerden İtalya oldukça avantajlı.

Torino çok pahalı bir şehir değil. Stüdyo dairede kalıyorum. Aylık kirası 500 euro. 400-500 euroda diğer harcamalarıma çok rahat yetiyor diyebilirim.
Kesinlikle tavsiye ederim. Dediğim gibi her insan için yeterli aktiviteler ve eğlenceler mevcut. Hayat koşulları elverişli ve eğitimi kaliteli. Bence bunlar tavsiye etmek için yeterli faktörler.
Başta Süleyman Bey, Kâzım Bey ve Rıdvan Hocam olmak üzere bütün çalışanlara büyük teşekkür borçluyum. Sıkılmadan usanmadan 7/24 bütün sorularımı cevapladılar ve iletişim ile yardımlaşmamız hâla devam etmekte. İşlerine hakimler ve öğrencilere değer vermekteler. Öğrencilere değer verildiği müddetçe bir kurum zaten başarısını doğru orantıda yükseltmeye devam edecektir. Gayet memnun kaldım ve özellikle İtalya’da eğitim konusunda karşıma çıkacak herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim usta bir kurum. Bütün Pisa Edu ailesine tekrardan çok teşekkürler.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.