Bu yazımızda ” Neden Bologna Üniversitesi? ” sorusuna yanıt bulacaksınız.

1) Bologna Üniversitesi , Avrupa’nın en eski üniversitesidir.

1088 yılında kurulmuştur. Kurulduğu dönemde hukuk eğitimi ile eğitim-öğretim hayatına başlayan üniversite, 14. yüzyıldan itibaren mantık, astronomi, tıp, felsefe, aritmetik, retorik, filoloji gibi alanlarda de dersler vermeye başlamıştır.

2) Bologna Üniversitesi’nde eğitim ücretleri ekonomiktir.

Üniversite öğrencilere birçok burs alma imkanı sunmaktadır. İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Bologna Üniversitesi‘nin harçları aile gelirine göre belirlenir ve bunun yanında burs alma imkanı da bulunmaktadır.

3) Bologna’da bir çok festival, sergi, seminer düzenlenir.

Yazın ana meydan olan Maggiore Meydanı’nda açık hava sineması kurulmaktadır. Ücretsiz olarak katılım sağlanabilen bu etkinliğe dünyaca ünlü bir çok sanatçı ilgi göstermektedir. Öğrenciler için iyi bir staj imkanı sunmaktadır.

4) Bologna Üniversitesi’nde eğitim kalitesi çok iyidir.

Eğitimini aldığınız alanla alakalı her türlü teorik çalışmayı öğretmeyi amaçlayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Yazdığınız makalelerle, sözlü sınavlarla ve tezler ile bildiklerinizi sentezleyerek teorik üretime katkı sunmanız beklenmektedir. Eğitimin kaliteli olması neden Bologna Üniversitesi nde okumanız gerektiğinin bir cevabıdır.

5) Bologna Üniversitesi, mezun olan öğrencilere tüm dünyada geçerli olan mavi diploma vermektedir.

İngiltere ve Almanya’dan sonra Avrupa’da ilk 500’de en çok üniversitesi bulunan ülke İtalya’dır. Bu ülkelere nazaran İngilizce ve oldukça makul eğitim fırsatları sunması açısından Avrupa’nın en iyi ülkesidir diyebiliriz.

6) Şehirde düzenlenen fuarlar, yabancı öğrenciler için ekstra gelir kapısıdır.

Bologna Fuarı bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Mart – Nisan aylarında düzenlenen Çocuk kitapları fuarı bu etkinliğin en renkli olanlarından biridir.

7) Bologna’da bir çok eğitim programı tamamen İngilizce olarak okutulmaktadır.

Bologna Üniversitesinde de lisans ve yüksek lisans bölümlerinde bir çok İngilizce bölüm bulunmaktadır. Tıp, uluslararası ilişkileri, ekonomi, turizm ve finans gibi bölümler tercih edilmektedir.

8) İtalya’nın büyük şehirlerine ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam masrafları daha azdır.

Bologna küçük bir şehir olduğu için ulaşım bisikletle sağlanmaktadır. Otobüs fiyatları da 1,50 Euro civarındadır. İkinci el bisikletler 20 eurodan başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.