YÖK TARAFINDAN TANINMA VE YÖK DENKLİĞİ NEDİR?

YÖK Tarafından Tanınma

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin fiziki yapısı, akademik kadro yapısı, eğitim metodları, bulunduğu ülke gibi kriterler incelenerek bu eğitim kurumumun bir üniversitenin özelliklerini taşıyıp taşımadığına bakılmaktadır. Denklik başvurusunda bulunacağınız bir diploma için öncelikle bu diplomayı aldığınız üniversitenin Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınıyor olması gerekmektedir. Çoğunlukla tüm devlet üniversiteleri ve köklü bir eğitim sistemine sahip olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını kesin bir şekilde öğrene bilmeniz için YÖK’ e dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçe yazarken bazı bilgileri mutlaka belirtmelisiniz.

 • Adınız

 • Soyadınız

 • Telefon numarası

 • İkametgah adresi

 • İstenen okulun tam adı (Orjinal adı, İngilizce adı, Türkçe adı)

 • İlgili bölümün adı

 • Almak istediğiniz eğitimin düzeyi (Ön lisans, Lisans, Yüksek lisans)

Dilekçenizi YÖK Denklik Birimi’ne kargo yolu ile ya da posta aracılığı ile göndermeniz gerekmektedir. En geç 15 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adresinize geri dönüş yapacaklardır.

Telefon: (Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama): 444 8 965 (444 8 YÖK)
Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539 Bilkent / ANKARA
E-posta: denklik@yok.gov.tr

Günümüzde dilekçe göndermek dışında e-devlet üzerinden de gideceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığı kontrol edebilirsiniz.

YÖK Denkliği

Yurtdışında almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerin Türkiye’ de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerikleri ve ders kredisi ile eşdeğer olması gerekmektedir. Alınmış olan eğitimde (ön lisans, lisans, yüksek lisans) bu uyum ve uygunluk var ise diplomanıza ve üniversitenize denklik verilmektedir. Eğer eğitiminizde aldığınız derslerin Türkiye’de ki derslerle bir uyumu yoksa, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz gerekebilmektedir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puan almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

YÖK Denkliği, bazı mesleklerde veya özel sektörde çok önem arz etmesede, kamuya bağlı sektörlerde Türkiye’de çalışabilmek için büyük önem taşımaktadır.

2018 yılı itibariyle Yüksek Öğretim Kurumu, kendi belirlemiş olduğu listede ilk 1.000 içerisinde yer alan üniversitelerden alınan diplomalar için direkt denklik başvurusu yapılabilir. Üniversite sıralamaları her yıl değişkenlik gösterdiği için YÖK’ün belirlemiş olduğu ilk 1.000 üniversite listesini üniversiteye girilen sene itibariyle kontrol etmek gerekmektedir.

Yurtdışında okuyacağınız üniversite;

 • Academic Ranking of World Universities (Shanghai)

 • CWTS Leiden Ranking

 • University Ranking by Academic Performance (URAP)

 • Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamasından herhangi birinde ilk 1.000 arasında yer alıyorsa o üniversite Yüksek Öğretim Kurumu tarafından denk kabul edilmektedir.

Pisa Edu’nun anlaşmalı olduğu İtalya’da ki üniversitelerin hemen hemen hepsi köklü üniversiteler olduğu için YÖK denkliği ve tanınma konusunda bir sorun yaşanmamaktadır. Pisa Edu sayesinde İtalya’daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler kolaylıkla YÖK denkliği alabilmektedir. Sektörde olduğumuz süre boyunca hiçbir danışanımız YÖK denkliği ve tanınma ile ilgili olumsuz bir geri dönüş almamıştır.

Sizlerde yurtdışında almış olduğunuz eğitim sonrasındaki diplomanızın YÖK denkliği olsun istiyorsanız; Pisa Edu’nun profesyonel danışmanlarından bu konuda destek alabilir ve Avrupa’nın en prestijli üniversitelerine sahip olan İtalya’da okuma şansı yakalayabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.