Quacquarelli Symonds yani QS, dünyanın en popüler üniversite sıralamaları yapan şirketlerinden biridir. Belirtilmiş olan üniversiteler QS Dünya üniversiteleri sıralamasında 2020 yılında İtalya’daki en iyi devlet üniversiteleridir. İtalya’daki En İyi 10 Üniversiteyi aşağıda bulabilirsiniz.

İşte İtalya’daki En İyi 10 Üniversite

Politecnico Di Milano

Politecnico di Milano

1863 yılında kurulan Üniversite İtalya’nın en büyük, Milano’nun ise en eski teknik üniversitesidir. Politecnico di Milano’da uluslararası öğrenciler için hem İngilizce hem de İtalyanca bölümler bulunmaktadır. İtalya’daki En İyi 10 Üniversitelerden biridir.

Bologna Üniversitesi

Universita di Bologna

1088 yılında kurulmuş olan Bologna üniversitesi, İtalya’nın en köklü ve en iyi 10 üniversitelerinden biridir. Bologna üniversitesi çok kaliteli bir üniversite olmasının yanı sıra zor bir eğitime sahip olması ile Avrupa’daki üniversiteler arasında tanınmıştır.

Scuola Superiore Sant’Anna Pisa

Scuola Superiore Sant’Anna Pisa

Scuola Superiore Sant’Anna , uygulamalı bilimler konusunda uzmanlaşmış bir İtalya devlet üniversitesidir. Üniversite, Pisa Üniversitesi Sistemi’nin üyesidir. Bu sebeple yüksek lisans ve doktora eğitimleri Sant’Anna’da verilirken lisans eğitimleri Pisa Üniversitesi ile birlikte verilmektedir. Üniversite, bu özelliği sayesinde İtalya’daki en iyi 10 üniversiteden biridir.

Roma La Sapizenza Üniversitesi

Roma La Sapienza

Avrupa’nın en büyük ve Roma’nın en eski üniversitesidir. Uluslararası üniversite sıralamasında en iyi performansa sahip ve en iyi 10 üniversitelerden biridir. 250’den fazla lisans programına ve 200 uzmanlık derslerine sahip bir üniversitedir. 

Scuola Normale Superiore di Pisa

Scuola Normale Superiore di Pisa

1819 yılında kurulmuş bir kamu yüksek öğrenim kurumudur. Tarım, astrofizik, bilgisayar bilimleri, mühendislik, tıp ve veterinerlik alanlarında yüksek düzeyde araştırma merkezleri bulunan yirmi bölümden oluşan bir İtalya devlet üniversitesidir.

Padova Üniversitesi

Universita degli Studi di Padova

Bologna Üniversitesi sonrası 1222 yılında kurularak İtalya’nın modern tarihte en eski 2.üniversitesi olan Padova Üniversitesi ayrıca Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biridir. Bologna’dan buraya gelen akademisyenler ve öğrencilerin daha özgür bir eğitim ortamı kurma hedefleriyle kurulan Padova Üniversitesi bugün 60.000 öğrencisi ve 32 departmanıyla tam bir eğitim ve araştırma merkezi halini almıştır.

Milano Devlet Üniversitesi

Universita degli Studi di Milano

1924 yılında kurulan Milano Devlet Üniversitesi, araştırma merkezleri ve geniş bir bilimsel alan yelpazesinde ve her seviyede yüksek kaliteli eğitim sunan, bir devlet üniversitedir. Prestijli bir araştırma üniversitesi olan Milano Devlet Üniversitesi, bu özelliği ile Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği içerisinde yer alan 21 iyi üniversiteden biri olup, İtalya’da faaliyet gösteren tek üniversite olma özelliğine sahip olmuştur.

Politecnico Di Torino

Politecnico di Torino

1859 yılında kurulmuş olan Politecnico di Torino üniversitesi  İtalya’nın en eski teknik ve en iyi 10 üniversitelerinden bir tanesidir. Politecnico di Torino, Mühendislik ve Mimarlık biliminde tüm öğretim dallarını kapsamaktadır. Türkiye’de Politenico di Torino’da eğitim almak isteyen öğrenciler en çok Mimarlık ve Mühendislik bölümlerine başvuru yapmaktadır. Mimarlık bölümü için Avrupa’daki en iyi ve en prestijli üniversitelerden biridir.

Pisa Üniversitesi

Universita di Pisa

İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olup, İngilizce birçok program sunan Pisa Üniversitesi, 1343 yılında kurulmuş olan köklü bir üniversitedir. Aynı zamanda Pisa Üniversitesi, UNESCO tarafından ‘’Dünya Mirasları’’ listesine alınan Pisa kulesi ve Pisa katedrallerine ev sahipliği yapmaktadır.

Trento Üniversitesi

Universita degli Studi di Trento 

İtalya’nın Trento şehrinde kurulan Trento Üniversitesi, genç ve dinamik bir üniversitedir. Araştırma, öğretim ve uluslararasılaşma kalitesi özelliği sayesinde diğer üniversitelerden  ayrılmaktadır. Trento Üniversitesi’nde öğretimler hem ulusal hem de uluslararası alanda çok sayıda bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.