Neden İtalya’da Eğitim?

Yurt dışında eğitim alabilmek ve kariyerine farklı bir bakış açısı ile devam etmek her üniversite öğrencisinin hayalidir. Farklı bir kültürde yaşayarak uluslararası akademik bir ortamda ve özellikle İtalya gibi eğitim ve üniversite kültürü çok eskilere dayanan bir ülkeden kim eğitim almak istemez ki. Peki neden İtalya’da eğitim almalısınız ve avantajları nelerdir?

Mühendisliğin Ve Mimarinin Ülkesi

İtalya denilince akla ilk gelen konular arasında sanırım mimariye kattığı son derece mükemmel eserler diyebiliriz. Özellikle İtalyan üniversiteleri, bunlara örnek vermek gerekirse Politecnico Di Torino ve Politecnico Di Milano gibi dünya ve Avrupa rankinglerinde üst sıralarda yer alan birçok reel ve uygulamaya dayalı, aynı zamanda teknik eğitimin içerisine sanat ve tarihi de katarak mimarlık eğitimi almak isterseniz İtalya’nın bu konuda rakibi yok denilebilir. Mühendislik eğitiminde ise özellikle otomotiv, makine ve gemi inşaatı alanında “THE ve QS” rankinglerinde ilk sıralarda yer alan İtalyan Üniversitelerinde elde edeceğiniz diploma ile Dünya’nın birçok yerinde kolaylıkla işe girebilirsiniz. Ayrıca birçok lisans ve yüksek lisans eğitiminin İngilizce olması da İtalya’yı tercih edilir kılan özelliklerden sadece birkaçı olarak listeleyebiliriz.

Burs, Staj Ve Diğer İmkanlar

İtalyan Üniversitelerinde uluslararası öğrenciler için birçok burs imkanı var ve aynı zamanda eğitim harçlarıda Amerika, Avustralya, İngiltere Ve Kanada ile karşılaştırıldığı zaman neredeyse bedavaya Avrupada eğitim sloganı ile eğitim sunuyor. Bunun yanısıra tabikide yeni bir dil öğrenme fırsatını üniversiteler sizlere sunuyor. İtalyanca kurslara katılıp cv nize yeni bir yabancı dil ekleme şansını yakalayabilirsiniz.
İş dünyasının içine daha hızlı adapte olabilmeniz adına hem İtalya içinde hemde üniversitelerin bağlantılı olduğu şirket, sanayi ve laboratuvar gibi yerlerde staj yapabilir, kendinizi mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlayabilirsiniz. Lisans eğitiminin 3 yıl sürüyor olması ve YÖK tanınırlığınında olması yine İtalyan Üniversitelerinin avantajları arasına giriyor. Bir diğer avantajı olarak özellikle teknik üniversitelerdeki start-up (girişimcilik) atmosferinin yer alması bu sayede birçok öğrenci mezun olmadan bu girişimcilik atmosferine katılabilir ve hatta kendi özgün fikir ve projeleri ile şirket kurabilir ve bu kuluçka merkezinde fikirlerini yeşertebilirler.

Sosyal Olanaklar Ve Öğrenci Kulüpleri

Öğrencilik hayatı ve sosyal olanaklar konusunda ise İtalyan hükümeti ve üniversite sistemi yine öğrenci dostu olarak çalışıyor. Aile maddi durumunuza göre ulaşım, yemek ve konaklama gibi birçok konuda indirimler ve esneklikler tanınıyor. Öğrenci kulüplerinde ise en belirgin özellikleri buradaki öğrenci takımları gerçekten çok aktifler ve sürekli yeni fikirler üretiyor ve yeni projeler yaparak Amerika veya teknolojinin etkin olduğu noktalarda yarışmalara katılarak uluslararası nitelikte işler yapıyorlar.
Neredeyse her konuda ve her alanda var olan öğrenci kulüpleri Türkiye’nin tam aksine aktif ve çalışan takımlardan oluşuyor bu sayede öğrenciler teorik olarak öğrendikleri birçok konuyu uygulama şansı yakalayarak gerçek birer mühendis, mimar, doktor veya işletmeci olarak mezun olabiliyorlar. Kısacası İtalya’da eğitimin avantajları saymakla bitmez ve siz öğrencilerimiz olarak bu fırsatları yakalayabilir ve farklı bir bakış açısı ile kariyerinize üst düzey bir noktadan başlayarak parlak bir geleceğe sahip olabilirsiniz. Pisa Edu olarak bu fırsatları ve avantajları yakalayabilmeniz adına sizlere hem sınav hazırlığı hemde A’dan Z’ye bütün işlemlerinizi yapma adına yardımcı oluyoruz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.