İtalya’da bir birey ülkemizde olduğu gibi eğitim hayatına çok ufak yaşta başlar ve istediği takdirde hayatının sonuna kadar öğrenci olmaya devam edebilir. Herhangi bir İtalyan vatandaşı istediği bir üniversitenin kütüphanesinden ücretsiz ve süresiz faydalanabilir, okula kayıt olmasa da derslere katılabilir. “Öğrenmenin yaşı olmadığına” inanan İtalyan üniversitelerinde 60-65 yaşında bireylerin üniversitelere kayıt olduğu görülmektedir.

İtalyan Eğitim Sistemi Hakkında;

İtalyan eğitim sistemi ile ülkemizin eğitim sistemi arasında benzerlikler ve farklar bulunmaktadır: Giriş sınavları yapısı, eğitim süresi, eğitim kalitesi, eğitime ulaşım olanakları, müfredat, kütüphane sayısı gibi noktalarda farklılık gösterebilmektedir. 6-11 yaş arası ilkokul, 11-14 yaş arası ortaokul, 14 -19 yaş arası lise olmak üzere örgün eğitimi bu şekilde yaşlara ayırmışlardır. Öğrenci liseye geldiğinde kendi yetenek ve eğilimine uygun olarak klasik, fen ya da teknik liselerden birine kaydolabilmektedir. İtalya’daki devlet liselerinin bir çoğunun eğitim sistemi iyi ve aynı kalitededir. Bu nedenle özel liselerin sayısı az olup talep azdır.

Türkiye’deki İtalyan liselerinde okuyan öğrencilerin de katıldığı maturita sınavının içeriği, liseye girerken seçmiş olduğu lise türüne göre belirlenmektedir. Örneğin klasik lisede eğitim görmüş bir öğrenciye dil ve çeviriyle alakalı sorular gelirken teknik lisede ve ya fen lisesinde eğitim görmüş öğrenciye matematik ve fizik ile alakalı sorular yöneltmektedir. Bu anlamda Türkiye üniversite seçiminde yapılan TM ve TS ayrımı, İtalya’da lise başlarken yapılmakta ve öğrencinin geleceğinin daha ufak yaşta şekillenmesi hedeflenmektedir.

İtalya’da 67 devlet ve 29 özel üniversite bulunmaktadır. Bunun yanında 9 vakıf meslek yüksekokulu ve 11 tane uzaktan eğitim veren üniversite bulunmaktadır. Bazı devlet ve ya özel üniversitelerde dersler uzaktan eğitim ile de verilmektedir. Çalışan ve üniversiteye uzak öğrenciler ile uygun olan bu yöntem eğitim verenler tarafından her yıl daha fazla desteklenmektedir.

İtalya’da üniversite eğitim sistemi 3 aşamaya bölünmüş şekilde yapılanmıştır:

  • Aşama: Lisans
  • Aşama: Yüksek lisans/ Master di I livello/ Bütünleşik Program
  • Aşama: Doktora/Master di II livello

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans 2 yıl ya da 5 yıl (ciclo unico) ve doktora ise 3 yıl sürmektedir. Bunların yanında master programları da iki tanedir:

  • Master di I livello
  • Master di II livello

Bu programlar yüksek lisans programlarından farklı süre ve krediye sahip olan bir eğitim sistemi sunmaktadır. Örneğin; yüksek lisanstan sonra doktora yapabiliyorken, master programı doktora programına kabul sağlamamaktadır. Çünkü sundukları programın kredi sayıları birbirinden farklıdır. Bilindiği üzere İtalyan ve Türk sistemini ayıran en temel fark, İtalya’da üniversite okumak isteyen her öğrencinin katıldığı ortak bir üniversite giriş sınavının olmayışıdır. Buna alternatif olarak her öğrenci okumak istediği bölümün kendi yaptığı sınavlara girerek bölüme kabul edilmektedir. Bu sınav çeşitleri test, sözlü ya da skype aracılığıyla yapılabilmekte olup Türkiye’de uygulanan sınavlardan görece daha basittir ancak eğitim daha zordur. Bazı bölümler herhangi bir sınava da tabii tutmamaktadır.

Biz PISA Edu olarak sınavla girilen Tıp, Mühendislik ve Mimarlık gibi bölümlere öğrencilerimizi hazırlıyoruz. İtalyan Eğitim Sistemi Hakkında iki ülke arasında sistem farklılıklarından doğacak zorlukları biliyor ve öğrencimize deneyimlerimiz ışığında yol çiziyoruz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.