İtalya’da eğitim geleneği çok eskilere dayanır. Günümüzde Avrupa Kredi Transfer Sistemini de (European Credit Transfer System, ECTS) içeren ve Avrupa’da üniversiteler arası akreditasyon kolaylığı ön gören Bologna süreci ve Avrupa’nın ilk üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

İtalya uluslararası öğrenciler için de yıllar geçtikçe önemli bir lokasyon haline gelmektedir. Bunun sebebi de Avrupa’da hem kaliteli hem de cazip eğitim imkanı sunmasıdır. Aşağıdaki yazımızdan İtalya’da eğitim sistemi hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İTALYA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

1) Istruzione Primaria (İlkokul)

Eğitim süresi 5 yıldır. Öğrenciler 6 yaşında eğitime başlarlar.

2) Istruzione Secondaria

Eğitim süresi 3+5 yıl şeklinde 2 aşamalıdır. Ülkemizdeki orta okul ve lise gibi düşünülebilir. Ülkemizden farkı İtalya’da lise eğitiminin 5 yıl sürmesidir.

a) Scuola secondaria di I° grado (Ortaokul Aşaması)

8 yıllık eğitimin ilk 3 yılıdır. Scuola media olarak da bilinir. Ülkemizdeki ortaokul aşaması gibidir. Öğrencilere İtalyanca, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, İkinci Yabancı Dil, Tarih, Coğrafya, Müzik, Sanat, Resim gibi birçok alanda eğitim verilmektedir.

b) Scuola secondario di II° grado (Lise Aşaması)

8 yıllık eğitimin 5 yılıdır. Bu aşamada 3 tip okul bulunur:

Liseler (licei), teknik okullar (istituti tecnici) ve meslekî okullar (istituti professionali).

Liseler eğitiminin yoğunlaştığı alanlara göre, sanat eğitimi ağırlıklı liseler, dil eğitimi ağırlıklı liseler, fen bilimleri ağırlıklı liseler gibi çeşitli gruplara ayrılırlar. Öğrenciler, öğretmenleri tarafından ilk 3 yıllık eğitimde ilgi ve becerilerine göre ilgili liselere yönlendirilirler.

Teknik Okullar finans, marketing, yönetim, elektrik-elektronik, bilişim teknolojileri gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Mesleki okullar ise mesleki eğitime ağırlık verilen okullardır.

İki aşamalı bu eğitimden sonra öğrenciler maturita ismi verilen sınava girerler. Maturita sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek öğrenimlerine devam ederler.

3) Istruzione Superiore

Yüksek öğrenim aşamasıdır. İtalya’da eğitim lisans düzeyinde bazı bölümler haricinde çoğunluk olarak 3 yıldır. Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Eğitim dili doğal olarak İtalyancadır. Ancak İngilizce olarak da 200 civarında program bulunmaktadır.

İtalyan üniversiteleri 5 başlık altında toplanabilir:

Bunlar devlet üniversiteleri, bölge üniversiteleri, özel üniversiteler, sadece lisansüstü eğitim veren Scuola Superiore Universitaria lar ve AFAM ismi verilen Müzikal ve Artistik Yükseköğrenim Enstitüleridir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.