Eğitim hayatını başarı ile bitirebilmek için her şeyden önce sağlık ve sağlıklı olmak gerekiyor. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” , ilkesi ile hareket edebilmek için öncelikle yaşadığınız veya yaşayacağınız ülke olan İtalya’da Sağlık Sistemi ni bilmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere sağlık sisteminin işleyişi, İtalya’da hastaneye gitmek ve ne tür hizmetler alabildiğiniz üzere bilgiler vereceğim.

Avrupa’nın en büyük altıncı ülkesi olan İtalya’da yüksek standartlara sahip bir toplum yaşamakta ve bunun sonucu olarak da kaliteli sağlık sistemi ve güven politikası yaygın olarak kullanılmaktadır. İtalya’nın ortalama yaşam süresine de bakacak olursak ne derece ileri bir sağlık hizmeti alabildiklerini anlayabiliriz. Avrupa’da yaşam süresi uzunluğu olarak ikinci sırada yer alan İtalya’da Sağlık Sistemi ni şu alt başlıklar halinde inceleyebiliriz;

İtalya’da Sağlık Sistemi: Uluslararası Öğrenciler İçin

SSN ( Ulusal Sağlık Hizmeti ) ile İtalyan vatandaşların yararlandığı gibi sağlık hizmetlerini alabilirsiniz. Bu hizmetlerin içerisinde diş, kan testi vs. ve kronik rahatsızlıklar için birçok tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.
Bu hizmetlerden yararlanmak için alabileceğiniz iki tür sağlık sigortası mevcuttur. Bunlar seyahat sağlık sigortası veya İtalya’ya geldikten sonra başvurup alabileceğiniz aslında pahalı olan yaklaşık 150 Euro’luk bir başka seçenek.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası İtalya’da hem eğitime başlamadan önce hemde vize alabilmeniz için gereken belgeler arasında olmazda olmaz olan bir doküman olup, aynı zamanda İtalya’ya geldikten sonra residence permit (oturma izni) alabilmeniz için gereken belgelerden birisidir.
Seyahat sağlık sigortası öğrenciler için 1 yıllık yapılır ve şunları kapsar;
Beklenmedik bir hastalık
Kaza veya sağlığınızın tehlikede olması
Acil dönüşler (vefat vs.)
Sigortalının cenazesinin nakli
Sigortalının tıbbi nedenlerle nakli ve/veya geri dönüş seyahati
Sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin seyahati
Sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin konaklaması
Aile üyelerinden birinin ölümü nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş
Bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması
Tarifeli hava yolu uçuşlarında kaybolan, zarar gören, çalınan bagaj
Gecikmeli bagaj
Acil mesajların iletilmesi
Tıbbi danışmanlık
Acil diş müdahalesi

gibi birçok olumsuzlukları kapsayan sigorta çeşididir ve kaldığınız süre boyunca her sene yenilemeniz gerekir.

Genel Sağlık Sigortası

Eğer şahsi olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmak yerine “Public Insurance” ( Genel Sağlık Sigortası) tercih edebilirsiniz. İtalya’ya geldikten sonra 145 – 150 Euro değerinde bir para ödeyerek İtalya’da da sigorta yaptırabilirsiniz. İtalya’da Sağlık Sistemi ile ilgili bir sorununuzda aynı şekilde yararlanabilirsiniz.
Ama şu unutulmamalıdır ki seyahat sağlık sigortası vize için gerekli olduğu ve İtalya’da yaptıracağınız sigortadan daha ucuz olduğu için tercih edilebilir.
Sonuç olarak İtalya’da sağlık konusunda mağduriyet yaşayabileceğiniz tek sorun uzun randevu sistemi olabilir ama bunun dışında alacağınız sağlık hizmet veya hizmetlerinden hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızın garantisi verilebilir. Her şeyden önce sağlığın geldiğini ve bunun insan hayatı için en önemli konu olduğunu unutmayın ve eğitiminiz boyunca sağlığınıza özen ile dikkat edin.

Pisa Edu olarak hem Türkiye’deki hem de İtalya’daki hizmetler arasında yer alan sağlık sigortası ve daha birçok zaman alıcı ve yorucu işler için siz öğrencilerimize en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz.

İtalya'da Sağlık Sistemi

İtalya’da Sağlık Sistemi

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.