İtalya petrol ve madencilik denilince çoğu kişinin veya öğrencinin aklına gelen bir ülke değildir. Çünkü bu tarz yeraltı kaynaklarında pek zengin değiller ama konu bu alanda eğitime gelince gerçek bir zenginliğe sahipler. Master programlarının neredeyse hepsi İngilizce eğitimden oluşmaktadır ve bu programlardan sadece birisi olan petrol ve maden mühendisliği programı ise İtalya’da sadece Politecnico Di Torino’da yer almaktadır. Bu tekillik aslında bölümü tercih edecek öğrenciler için büyük fırsat çünkü POLITO dışında başka bir üniversitede bölümün olmaması sizi tercih edilir kılıyor.

Bölüm İçerikleri Ve Olanakları

Petrol Mühendisliği; Eğitim dili İngilizce olup uluslarası bir atmosferde yeraltı zenginlikleri olan petrol ve doğal gaz alanında eğitim almak ve sonrasında yüksek maaşlar ile işe başlamak istiyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken bir alan. Bölüm içeriği olarak ise A’dan Z’ye petrol ve doğalgazın nasıl üretileceği, kullanım alanları ve teknolojileri gibi güncel konular işlenerek sizleri kalifiye birer mühendis olarak sektöre hazırlıyorlar. Mühendislik eğitiminin dışında ekonomi dersleride alabildiğiniz bölümde yönetim ve idari alanda da kendinizi yetiştirebiliyorsunuz.
Eğitim süresi 2 yıl olan bu programda staj yapma imkanı sizlere sunarken Türkiye’deki master eğitiminin aksine tez döneminde ise sizlere 3 farklı seçenek sunarak daha zengin bir tez çalışması yapabiliyorsunuz. Tez çalışmalarınızı ister bir şirkette isterseniz laboratuvar veya İtalya dışında bir ülkede kısa dönemli yaparak hem gelecekte akademik kariyer için hem de özel sektör için 2 yıllık kısa bir sürede yoğun bir tecrübe kazanımına sahip olabiliyorsunuz.
– Maden Mühendisliği ; Maden Mühendisliği alanı ise Petrol Mühendisliği ile ortak dersler sürdürdüğü gibi aynı zamanda kendi alanına has spesifik ders ve konular ile yine eşsiz kariyer fırsatları sizlere sunuyor. Maden Mühendisliği bölümüde yine Petrol’de olduğu gibi 2 yıllık bir eğitim süresi içerisinde sizlere hem uluslarası hemde uygulamalı bilim ve teknoloji konularında değer katıyor. POLITO daki Maden Mühendisliğini diğer Avrupa ülkelerinde ayrın belirgin özellik ise buradaki Maden Mühendisliği master programından sonra sadece maden sektöründe değil aynı zamanda inşaat sektöründe de çalışabileceğiniz prensibleri sizlere kazandırıyor. Özellikle alanında popüler olan alt yapı ve tünelcilik Profesörlerini içeren POLITO Maden Mühendisliği yine İtalyadaki bu alanda eğitim veren tek alan.

İtalya’da Yer Bilimleri Okunur Mu?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde ‘Evet’ çünkü yukarıda da açıklandığı gibi birçok fırsatı sizlere sunuyor ve bunlara ek olarak birçok burs seçeneğide mevcut. Yer bilimleri alanında birçok laboratuvara sahip olan POLITO , öğrencilerin teoride öğrendiklerini en iyi şekilde uygulamaya dökebilmesi açısından büyük imkanlar veriyor. Bunların yanısıra İtalya’nın bu alanlarda ünlü şirketleri ile çalışmalar sürdüren üniversite, öğrencilerin uzman birer mühendis olarak mezun olabilmesini sağlıyor. En can alıcı nokta ise yer bilimlerinde çalışan akademisyenlerin hemen hemen hepsi yurt dışında birçok şirkete danışmanlık hizmeti sunuyor ve böylece bölümün network ağınıda sadece İtalyada değil Dünya’nın farklı yerlerinde bulunan şirketler ve üniversiteler ile birleştiriyorlar. Üniversitedeki akademisyenlerin yer bilimleri alanında sürdürdükleri projeler ile master öğrencilerini henüz mezun olmadan araştırma ve tez aşamasında uluslararası bir ortama girebilmelerini de sağlıyorlar.
Sonuç olarak ister yer bilimleri alanında master yapmak isteyin istersenizde başka herhangi bir alanda master yapmak isteyin İtalyan üniversiteleri bu alanda Dünyada kendine sarsılmaz bir yer edinmiş durumda ve bu fırsatı yakalamak ise çok zor değil.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.