Osmanlı Devleti döneminde padişahtan alınan özel izin sonrasında eğitim hayatına başlayan İtalyan Lisesi halen özel okul niteliğindedir. Zamanın Cenevizlileri, Sicilyalıları ve Venediklileri tarafından bu izin alınmıştır. İzin önce ticaretle uğraşmak için alındı. Ticari hayatın gelişmesi ile bölgeye yerleşen İtalyan cemaatlerinin çocuklarının eğitim sorunu ortaya çıktı. Bu sorunun giderilmesi için önceleri zengin halk özel eğitmenler tuttu. Fakir olanların eğitimleri ise daha çok Katolik din adamlarınca verilmekteydi. 1885’te ticaret lisesi olarak eğitim veren liseden mezun olanlar İtalyan Krallığına bağlı ticaret yüksek okullarına kayıt olabiliyordu. 1910’da ise okulda Latince derslerde verilerek lise bölümü eklenmiş oldu.

Özel İtalyan Lisesi Ne Zamandan Bu Yana Türk Öğrenci Kabul Ediyor?

Özel İtalyan Lisesinde Latince derslerin de okutulması ile artık Türk öğrencilerin kaydı alınmaya başlandı. Trablusgarp Savaşı döneminde eğitime ara verilen okul I. Dünya Savaşı ile birlikte kapatıldı. 1920 yılında yeniden eğitim veren okulun ticaret bölümü 1966 yılından itibaren kademeli bir biçimde kapatıldı. İki ulusal eğitim sistemini benimseyen okul ülkemizde yabancı özel okul statüsünde işlerliğine devam ediyor. Okul aynı zamanda İtalyan Devlet Okulu olma özelliğini de sürdürüyor.

Özel İtalyan Lisesinde Eğitim Nasıl?

Klasik Fen Bilimleri alanında eğitim veren lisede bir yıllık bir hazırlık eğitimi bulunuyor. Orta okul kısmı 3 yıl iken lise kısmı da yine 4 yıl sürüyor. Hazırlık sınıfları orta okul ve lise için ayrı ayrı verilmektedir. Günümüzde Fen bölümünün yanı sıra Türkçe, Matematik alanında da eğitimi vardır. Okulun 4 yıllık lise eğitiminden sonra mezun olan öğrenciler ülkede istedikleri üniversitede okuma imkanından yararlanabiliyorlar. Okulda Türk öğrencilerin yanı sıra az sayıda da olsa İtalyan öğrenciler de bulunuyor. Bu öğrenciler lise eğitimlerini tamamladıktan sonra bitirme sınavına girmek durumundadır. Bitirme sınavından başarı elde edenler okuldan mezun oluyor.

Özel İtalyan Lisesi Öğrencilerini Sınavla Mı Alıyor?

Özel İtalyan Lisesi, ülkemizde uzun yılların verdiği deneyim ile belli bir niteliğe kavuşan yabancı okullardan biridir. Verdiği eğitimin kalitesi dolayısı ile pek çok öğrenci bu okulda okumanın hayalini kurmaktadır. Fakat öğrenci seçiminde okulun belli kriterleri bulunmaktadır. Böylece okul kendi kalitesini de korumayı amaçlamaktadır.

Okul öğrenci seçiminde direkt olarak kendisi sınav yapmıyor. 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde sınav yapmayı tercih etmedi. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav sonuçlarını kullanmayı uygun buldu. Bu durumun her dönem için geçerli olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Okul sonraki dönemler için kendi sınav yapmaya karar verebilir. MEB sınav sonuçları ile başvuran öğrenciler ile bir mülakat yapıldığını da bilmekte yarar var.

Özel İtalyan Lisesinin amacı ve Özellikleri Nelerdir?

Özel İtalyan Lisesi, kurulduğu günden bu yana eğitim kalitesini artırarak öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Okulun ana hedefleri arasında bilinçli, kültürlü, dünyayı ve kendini tanıyan bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda verdiği eğitimler de amaçlarını destekler nitelikte. Çünkü okulun eğitim anlayışını incelediğinizde sadece ezber odaklı olmadığını görebilirsiniz. Eğitimin yanı sıra kişisel gelişimi de önemseyen okulda pek çok aktivitenin olduğunu söylemek mümkün. Okulu bu denli kaliteli hale getiren ise hem yöneticilerin hem de öğretmenleri alanında başarılı olmalarından kaynaklanıyor.

Özel İtalyan Lisesinin Binası ve Derslikleri Nasıl?

Bugün Tomtom Sokakta bulunan okul binası ile eğitimini sürdüren lisenin her katında 600 m2 alan bulunan bir binası vardır. Bina 5 katlı olmakla birlikte 20 tanede kullanılabilir dersliği mevcuttur. Şu an halihazırda 4 farklı da kurs odası yer alıyor. Ayrıca idari personel için de yeteri kadar odası mevcuttur. Resim dersliği, arşiv odası, bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanesi ile okul normalin üzerinde bir çalışma konseptine sahip.

Özel İtalyan Lisesine Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Özel İtalyan Lisesine başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle ortaokuldan sonra MEB’in sınavına girmek durumundadır. Seviye belirleme sınavında okulun açıkladığı taban puanı yakalamak gerekir.

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılı için Özel İtalyan Lisesi taban puanını 390 olarak belirledi.

Puanların 500 tam puan üzerinden değerlendirildiğini unutmamak gerekir. Fakat bu durumun değişme özelliği var. Ayrıca okula yerleşmek isteyen öğrenci sayısını düşününce bu puanın üzerine çıkmak yararlı olur.

MEB tarafından yapılan LGS’de; Türkçe, Matematik, Yabancı Dil, Din Kültürü, İnkılap Tarihi ve Fen Bilgisi alanında sorular gelmektedir. Bu alanlarda yapılan sınav sonrasında alınacak olan puan ile direkt okula giderek başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Başvuru esnasında herhangi bir tercih listesi hazırlamanıza da gerek bulunmuyor.

Başvurular Bireysel Mi Yapılıyor?

Liselere Giriş Sınavı sonrasında aldığınız puan okulun taban puanını karşılıyorsa okula giderek bireysel başvuru yapabilirsiniz. Fakat dileyenler için okul online kayıt imkanını da sunuyor. Böylece okula gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden de başvuru yapma seçeneği sunuluyor. Fakat tüm bu kayıtların sadece bir ön kayıt olduğunu belirtmekte yarar bulunuyor.

Ön kayıt sonrasında yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile asıl listede olan öğrenciler kesin kayıtlarını yaptırabiliyor. Diploma notunun ya da okul puanlarının Özel İtalyan Lisesine başvurularda aranmadığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Okul sadece Milli eğitim Bakanlığının yaptığı sınavı baz alıyor.

Özel İtalyan Lisesinin Öğrenciye Katkısı Nedir?

Özel İtalyan Lisesinden mezun olan öğrencilerin özel bir diploması oluyor. Bu da mezun öğrencilere aslında çalışma hayatları boyunca artı kazandırıyor. Resmi anlamda da geçerliliği olan İtalyan Diploması mezun durumundaki öğrencilere veriliyor. Fakat diplomayı almaya hak kazanmak için okulun yaptığı sınavdan da başarılı olmak gerekir.

Peki bu diploma ne kazandırıyor? İtalyan diploması, başta İtalya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde de kabul görüyor. Ayrıca dünyanın pek çok ülkesinde de diplomanın geçerli olduğunu görebilirsiniz. Diploma sayesinde İtalyan Üniversitelerinde okuma imkanı söz konusu oluyor. Diploma için 3 yazılı sınav ve bir de sözlü sınav yapılıyor. Sınavlar son sınıfta oluyor.

Türk Okullarından Farklı Bir Eğitim Sistemi mi var?

Özel İtalyan Lisesinde öğrencinin de tercihine bağlı olarak farklı alternatifler bulunuyor. İtalyan Türk Fen Lisesi ve Türkçe Matematik grupları Türk eğitim sistemine göre değerlendiriliyor. İtalyan diploması veren sistem ise İtalyan değerlendirmesine tabi tutuluyor. Bunlarda İtalyan Fen Lisesi ve Türk İtalyan Fen Lisesi olarak gruplara ayrılıyor.

İtalyan not sistemine göre değerlendirme yapılan gruplarda geçme notunda taban puan 6’dır. Bu puanın Türk eğitim sisteminde karşılığı ise yaklaşık 55 ile 60 puan aralığında kalmaktadır.

Eğitim Süresi ve Okul Kontenjanı Nedir?

Özel İtalyan Lisesinde eğitim süresi bir yıllık hazırlık süreci ile birlikte toplamda 5 yıldır. Hazırlık sınıfında öğrencilere 21 saat İtalyanca dersi verilir. Bunun yanı sıra ek olarak; Türkçe, İngiliz ve Fen Bilgisi dersleri de verilmektedir.

Özel İtalyan Lisesi kontenjanı ise her yıl okul idaresi tarafından belirleniyor.

Fakat kontenjan ortalama olarak her yıl 80 öğrenci ile sınırlı tutuluyor. Okulun yatılı eğitim veren kısmı bulunmuyor. Ayrıca okulda eğitim veren öğretmenler de İtalya’dan geliyor. Yani İtalyan devleti tarafından atama ile gelen öğretmenler ile ders işleniyor. Fakat bunun tek istisnası Türkçe kültür dersleridir.

Okulun yıllık ücretleri de her yıl yeniden belirleniyor.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.