İtalya’da Eczacılık Eğitimi bölümü bütünleşik eğitim kapsamına girerek 5 yıl sürmektedir. Her üniversitenin giriş sınavı birbirinden farklıdır. Bazı üniversiteler test sınavının yanında sözlü bir sınav da uygulayabilir. İtalya’da Eczacılık Eğitimi sınavı kimya, mantık, biyoloji, matematik gibi konulardan oluşmaktadır.

Sadece Roma Tor Vergata Üniversitesinde İngilizce Eczacılık bölümü mevcut olup diğer üniversitelerde eczacılık bölümü İtalyanca‘dır. İtalya’da Eczacılık  bölümün yabancı öğrenci kontenjanı diğer bölümlere göre daha azdır. Ancak İtalyanca eczacılık bölümüne yabancı öğrencilerden çok talep olmadığı için fazla rekabet yoktur.

İtalya’da Eczacılık Eğitimi veren üniversiteler ise şunlardır:

İtalyanca Bilgisi

Yabancı öğrenciler bu İtalya’da Eczacılık Eğitimi için İtalyanca bildiğini kanıtlamalıdır. PISA EDU olarak öğrencilerimize tavsiyemiz, uluslararası geçerliliği olan CILS ve CELI gibi sınavlara katılmalarıdır. Bu sınavlara Türkiye’den de katılmak belirli tarihlerde mümkündür. PISA EDU olarak bahsettiğimiz sınavlara yönelik hazırlık programlarımız mevcuttur. Bizden danışmanlık alan her öğrencimize 50 saatlik İtalyanca kurs programı sunmaktayız.

İtalya’da Eczacılık Egitimi Mezuniyet Sonrası Çalışma Olanakları

Italya’da Eczacılık eğitiminizi tamamladıktan sonra özel şirketlerde, uluslararası ilaç firmalarında çalışabilirsiniz. İtalya’da eczane açmak için devletin yaptığı bir sınav vardır. Bu sınav pratik, laboratuvar,  300 soruluk bir test ve sözlü sınavdan oluşmaktadır. Sınavda başarılı olanlar eczane açmaya hak kazanır. Ayrıca eczanenin açılacağı şehirde sicil kaydının alınması zorunludur. İtalya’da eczane sayısı nüfus ile orantılıdır. Bu nedenle nüfusu 12.500’den az olan yerlerde her 5000 kişi için bir eczane, diğer kasaba ve şehirlerde her 40.000 kişi için bir eczane bulunmak zorundadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.