İtalyanca biliyorum ancak bunu kanıtlayamıyorum diyorsanız; tek yapmanız gereken şey CILS ve CELI Sınavları Nedir? yazımıza bir göz atmaktır.

İtalyanca bilginizi kanıtlayabileceğiniz CILS ve CELI olmak üzere iki sınav bulunmaktadır. CILS Siena Yabancılar Üniversitesi, CELI ise Perugia Yabancılar Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Bu iki sertifika sizin İtalyanca dil bilginizi gösteren uluslararası belgeler niteliğindedir. Bu sertifikalar özellikle İtalya’da İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için olmazsa olmazdır. İtalyan konsolosluğu İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerden B2 seviyesinde dil yeterliliği istemektedir. (İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerden İtalyanca dil belgesi istenmemektedir.)

CILS Sertifikası almanın faydaları nelerdir?

 • İtalya’da İtalyanca üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için konsolosluğa dil yeterliliğini kanıtlaması açısından önemlidir.
 • İtalyanca bilginizi kanıtlamanız açısından uluslararası geçerliliği olan belgelerdir.

Sınavlar Aralık ve Haziran ayı olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.

Sınav Hangi Bölümlerden Oluşuyor?

CILS sınavı diğer uluslarası dil sınavları gibi okuma, yazma, dinleme, konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak “La capacità di gestire le strutture della comunicazione in italiano” denilen gramer ağırlıklı bir bölüm de bulunmaktadır.

Sınava başvururken gireceğiniz seviyeyi sizin belirlemeniz gerekmektedir. Seviyeler genelde olduğu gibi A1, A2, B1, B2, C1, C2 şeklinde. Gençler (adolescenti) ve yetişkinler (adulti) aynı seviyelerde farklı sınavlara girmektedir.

Sınav süreleri ise aşağıdaki gibidir:

Yazılı Bölüm:
 • A1 yaklaşık 2 saat
 • A2 yaklaşık 2 saat, 45 dakika
 • B1 yaklaşık 3 saat, 40 dakika
 • B2 yaklaşık 3 saat, 45 dakika
 • C1 yaklaşık 4 saat, 40 dakika
 • C2 yaklaşık 5 saat, 15 dakika
Sözlü Bölüm:
 • A1/A2/B1/B2 seviyeleri yaklaşık 10 dakika,
 • C1/C2 seviyeleri yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Siena Yabancılar Üniversitesi’nin sitesinde her seviye için sınav örnekleri bulunmaktadır.

Sınav puanlaması A1,A2 seviyeleri için 60 üzerinden, B1,B2,C1,C2 seviyeleri için ise 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Ayrıca her bölüm birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Herhangi bir bölümde başarısız olduğunuz taktirde diğer sınav döneminde o bölümden tekrar sınava girebilirsiniz.

Sınav sonucu 3 ay içerisinde açıklanmaktadır ve sonucunuz girdiğiniz merkezden teslim edilmektedir.

CELI Sertifikası ise;

 İtalya Üniversiteleri’ne başvuru yapacak olan, ana dili İtalyanca olmayan ve İtalyanca bilgilerini kanıtlamak isteyen öğrenciler ile İtalya’ya göçmenlik başvurusu yapacak kişilerin girmesi gereken bir sınavdır.

 • CELI sertifikasını başarı ile tamamlayan öğrenciler için İtalya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve CELI sistemini kabul eden İtalyan okullarına yatay geçiş yapma imkanı doğmaktadır.

Pisa Edu’ nun hazırlamış olduğu CILS ve CELI Sınavları Nedir? yazısını okuduktan sonra sizlerde İtalyancanızı biraz daha geliştirmek ve bir belgeye sahip olmak istiyorsanız; deneme sınavlarımıza kontenjanlarımız dolmadan katılım sağlayabilirsiniz…

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.