İtalya’nın En İyi 10 Genç Üniversitesi listesini 48 farklı ülkede 50 yaşın altındaki üniversiteleri değerlendiren Times Higher Education,  Pisa’daki the Scuola Sant’Anna dünyanın en iyi dokuzuncu üniversitesidir.

Üniversitenin rektörü Pierdomenico Perata, The Local’a verdiği demeçte ‘‘Haberlerden çok memnunum.’’ diyerek şöyle devam etti: ‘’ Geçen yıl ki dokuzuncu sıradaki yerimizden itibaren kendimizi geliştirdiğimizi öğrenmekten çok memnunuz.’’ Üniversitenin 30 yıllık sıkı bir çalışmayla itibar kazandığını belirten rektör, hem personel seçiminde hem de çalışma alanlarının seçiminde doğru kararlar alınmasının mevcut personelin doğru kararları aldığının bir kanıtı olduğunu söyledi. Perata, ‘’ Hukuk, mühendislik, tıp, tarım ve siyaset bilimleri dahil olmak üzere birçok farklı alanda aktif olsak da, bu alanlardaki spesifik konuklara odaklanıyoruz. Örneğin, mühendislikte sadece robotik ve iletişim üzerinde duruyoruz, tıpta ise sadece kardiyoloji üzerinde çalışıyoruz.’’ diye ekledi. 30 yıl önce robotiğin çok küçük bir araştırma alanı olduğunu söyleyen rektör şimdi dünya çapında bir alan olmasından dolayı verdikleri karardan memnun olduğunu söyledi.

İnsanlar üzerinde büyük bir etki yaratan çalışmaları da olan the Scuola Sant’Anna Üniversitesi Rektörü ’’Bu konu üzerinde çalışan büyük gruplarımız bulunmaktadır. Örneğin, dokunabilen ve dokuları hissedebilen yapay eller geliştiren ve şehir çöplerini toplayabilen robotiklerle çalışan gruplarımız bulunmaktadır.’’ şeklinde sözlerine devam etti.

İtalya, listedeki 10 okuluyla en çok temsil edilen altıncı ülke oldu. Listenin editörü Phil Bety’e göre, 10 üniversiteden 7’si 35 yılın altındadır ve bunu ülkenin sıralamada ayakta durmasını sağlayan ‘umut verici bir işaret’ olarak görmekte ve gelecek yıllarda bunun gelişeceğini düşünmektedir.

İtalya’nın En İyi 10 Genç Üniversitesi

  1. Scuola Superiore Sant’Anna (9)
  2. Bozen-Bolzano Üniversitesi (42)
  3. Calabria Üniversitesi (51)
  4. Milan-Bicocca Üniversitesi (55)
  5. Salerno Üniversitesi (71)
  6. Roma III Üniversitesi (81)
  7. Verona Üniversitesi (81)
  8. Roma II Üniversitesi (92)
  9. Bergamo Üniversitesi (94)
  10. Brescia Üniversitesi (95)

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.