Ana sayfa Blog İtalya’nın En İyi 10 Genç Üniversitesi

İtalya’nın En İyi 10 Genç Üniversitesi

307
0

10 İtalyan üniversitesi, içlerinden biri genelde 9. Sırada olmakla beraber, dünya genelinde en iyi ‘genç’ üniversite arasında kabul edildi.

48 farklı ülkede 50 yaşın altındaki üniversiteleri değerlendiren Times Higher Education’ın sıralamasına göre Pisa’daki the Scuola Sant’Anna dünyanın en iyi dokuzuncu üniversitesidir.

Üniversitenin rektörü Pierdomenico Perata, The Local’a verdiği demeçte ‘‘Haberlerden çok memnunum.’’ diyerek şöyle devam etti: ‘’ Geçen yılki dokuzuncu sıradaki yerimizden itibaren kendimizi geliştirdiğimizi öğrenmekten çok memnunuz.’’

Üniversitenin 30 yıllık sıkı bir çalışmayla itibar kazandığını belirten rektör hem personel seçiminde hem de çalışma alanlarının seçiminde doğru kararlar alınmasının mevcut personelin doğru kararları aldığının bir kanıtı olduğunu söyledi.

Perata, ‘’ Hukuk, mühendislik, tıp, tarım ve siyaset bilimleri dahil olmak üzere birçok farklı alanda aktif olsak da, bu alanlardaki spesifik konuklara odaklanıyoruz. Örneğin, mühendislikte sadece robotik ve iletişim üzerinde duruyoruz, tıpta ise sadece kardiyoloji üzerinde çalışıyoruz.’’ diye ekledi. 30 yıl önce robotiğin çok küçük bir araştırma alanı olduğunu söyleyen rektör şimdi dünya çapında bir alan olmasından dolayı verdikleri karardan memnun olduğunu söyledi.

İnsanlar üzerinde büyük bir etki yaratan çalışmaları da olan the Scuola Sant’Anna Üniversitesi Rektörü ’’Bu konu üzerinde çalışan büyük gruplarımız bulunmaktadır. Örneğin, dokunabilen ve dokuları hissedebilen yapay eller geliştiren ve şehir çöplerini toplayabilen robotiklerle çalışan gruplarımız bulunmaktadır.’’ şeklinde sözlerine devam etti.

Eski İngiliz ve Amerikan üniversitelerinin domine ettiği birçok geleneksel üniversite sıralamasında ‘bin yıllık’ üniversiteler listesi daha çok uluslararası bir liste sayılmıştır.

İtalya, listedeki 10 okuluyla en çok temsil edilen altıncı ülke oldu. İtalya’nın ilk 10 üniversitesi çoğunlukla ülkenin kuzeyindeki kurumlar oluştursa da, dünya çapında 51.sıradaki Calabria Üniversitesi ve 71.sıradaki Salerno Üniversitesi ile Roma’nın güneyinden iki üniversite listeye dahil olmaktadır.

Listenin editörü Phil Bety’e göre, 10 üniversiteden 7’si 35 yılın altındadır ve bunu ülkenin sıralamada ayakta durmasını sağlayan ‘umut verici bir işaret’ olarak görmekte ve gelecek yıllarda bunun gelişeceğini düşünmektedir.

İtalya’daki ilk 10 Genç Üniversite

  1. Scuola Superiore Sant’Anna (9)
  2. Bozen-Bolzano Üniversitesi (42)
  3. Calabria Üniversitesi (51)
  4. Milan-Bicocca Üniversitesi (55)
  5. Salerno Üniversitesi (71)
  6. Roma III Üniversitesi (81)
  7. Verona Üniversitesi (81)
  8. Roma II Üniversitesi (92)
  9. Bergamo Üniversitesi (94)
  10. Brescia Üniversitesi (95)

Siz de İtalya’nin en iyi üniversiteleri ile ilgili bilgi almak, başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetleri gibi süreçle ilgili her alandaki hizmetlerimizi öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarından bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here