Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Maturità diploması nedir? Sınav yapısı nasıldır? soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Maturità, İtalyan devlet lise diplomasıdır. Öğrenci İtalyan devlet lise diplomasını alabilmesi için, yine aynı isimli (maturità) sınava girerek başarı göstermesi gerekmektedir. Söz konusu sınav İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir komisyon sınavıdır.

Türkiye’de Maturità diploması veren iki kurum bulunmaktadır, bunlar; I.M.I İtalyan Lisesi ve Galilei Galileo İtalyan Lisesi’dir. Sınav, tüm lise müfredatı tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Öğrenci Maturità komisyon sınavını geçtikten sonra lise diplomasını almaya hak kazanır. Bu sınava girmeye hak kazanmak için lisede alınan derslerin hepsinden en az 6 puan alınması gereklidir. Her bir yazılı oturuma 0-15, mülakata ise 0-30 aralığında puan verilir. Bu puanlara 12-25 aralığında okul puanı eklenir. Hepsinin toplamı Maturità final notu olarak diplomada yer alır.

1. Sınav: İtalyanca Dil Sınavı:

  • Okuduğunu anlama: Edebi bir metin, tarihi-politik- ekonomik bir metin, makale ya da gazete yazısı, bilimsel yazı… Sınava sözlükle girmek serbesttir.

2. Sınav: Yeterlilik Sınavı

  • Klasik Lisede; Çok uzun olmayan bir Latince-metni İtalyanca’ya çevirmelidir. Çeviri sorusu haricinde Yunanca bilgisinin sorgulandığı soruları da cevaplamalıdır.
  • Fen Lisesinde; Matematik ya da Fizik’ten sorular sorulmaktadır: Matematik (denklemler, geometri, kümeler ve fonksiyonlar, olasılık ve istatistik, integraller) . Fizik (Ölçü birimler sistemi, Hareket ve Zaman, İş-enerji-güç, Elektromanyetik Dalgalar, Kuvvet)
  • Teknik liseler için: Miur’un atadığı komisyon tarafından belirlenen, öğrencinin izlediği müfredata uygun bir sınav yapılacaktır.

3. Sınav: Test Sınavı:

Öğrencinin aldığı derslerle uyumlu olarak 5 dersten yapılır. Test sınavından sonra sözlü bir mülakat da yapılmaktadır. Bu sınav daha katmanlı olup 6 farklı türe bölünmüştür:

Tipologia A: 5 sorudan oluşan bir sınavdır. Öğrencinin görmüş olduğu derslerden herhangi birine bağlı olarak 10-20 satırlık bir metin yazılması istenir. Genelde hakkında söylenecek çok fazla şey olan bir konudan genel soru sorulur.

Tipologia B: 10-15 sorudan oluşan, öğrencinin lisede seçmiş olduğu derslerdeki yetkinliğini ölçen sorulardan oluşur. Her bir dersten 2 soru sorulur. Bu tipolojideki soruların çok net ve kısa cevapları vardır. Kısa, net ve doğru cevabı veren öğrenci diğerlerinin önüne geçer.

Tipologia C: Çoktan seçmeli bir sınav türüdür. 30-40 sorudan oluşan bu sınavda, sorular genellikle öğrencinin son yılına ait derslerin ve konuların içeriğinden oluşmuştur.

Tipologia D: Öğrencinin seçmiş olduğu müfredata uygun olarak genellikle teknik konuların sorulduğu 2 sorudan fazla olmayan bir sınav. Çok karışık hesaplamalar gerektirmez.

Tipologia E: Genellikle teknik liselerde uygulanan bir sınav türüdür. Yine müfredata uygun bir şekilde teknik bir problem ya da durumun analizinin yapılması beklenir. 2 sorudan oluşur.

Tipologia F: Öğrencinin almış olduğu derslere uygun olarak bir proje geliştirmesi beklenmektedir.

Kısacası, bu son sınavın yapısı lisenin türüne göre şekil almaktadır. Maturità Diploması sınavının, öğrencileri en çok endişelendiren bölümü de yine bu bölümdür. Çünkü zaman kısıtlı ve öğrenci, ilk iki sınavda zihnen yorulmuştur. Ancak sıkı bir çalışmayla başarılı olmak mümkündür. Sınavın bu noktasında öğretmen, sınavın içeriği ve yapısıyla alakalı öğrenciyi bilgilendirmekle yükümlüdür.

Maturità Diploması öğrenciye İtalya’da üniversiteye giriş ve kabul sürecinde herhangi bir ayrıcalık ya da muafiyeti sağlamaz.

Örneğin, öğrenci TIP bölümüne girmek istiyorsa her koşulda IMAT sınavına girmek zorundadır. Mimarlık ve Mühendislik için de yine giriş sınavına katılmak zorundadırlar.

Maturità Diploması;

Maturità Diploması almanın en büyük avantajlarından bir tanesi, Maturità’yı başarıyla geçmiş Türk öğrencinin, İtalyan bir öğrenci statüsünde değerlendirmesi ve diplomasına denklik almasına gerek kalmamasıdır. İtalyan diplomasının bir Türk öğrenciye sağladığı bürokratik kolaylıklar oldukça fazladır. Türkiye’de maturità sınavını başarıyla geçmiş bir öğrenci İtalya’da lise eğitimini tamamlamış gibi değerlendirilmektedir.

PISA EDU olarak öğrencilere birebir özel ders, İtalyanca ders, üniversiteler hakkında tercih danışmanlığı, giriş sınavlarına hazırlık ve bunu gibi bir çok konuda hizmet sunmaktayız. Maturità diploması nedir? Sınav yapısı nasıldır? soruları hakkında daha detaylı bilgilendirme istiyorsanız, Pisa Edu uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.