İtalya’da yaşam maliyeti ve eğitim maliyeti diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha düşüktür. İtalya, yalnızca nefes kesici konumu nedeniyle değil, aynı zamanda her akademik yılda öğrenci akınına uğrayan ülke genelindeki çok sayıda yüksek kaliteli akademik kurum nedeniyle de uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim destinasyonları arasındadır. İtalya’nın popüler bir eğitim destinasyonu olmasının bir başka nedeni de uygun fiyatlı olmasıdır. Bu güzel ülkede eğitim almak ister misiniz? Bu yazı size İtalya’da eğitim almak için hangi masrafları ödemeyi beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bir göz atın!

Uluslararası öğrenciler için İtalya’da yaşam maliyeti

Uluslararası öğrenciler için genel İtalya’da yaşam maliyeti aylık 700 ila 1.500 Euro arasında değişmektedir. Bu maliyetler şunları içerir: Barınma, yemek, toplu taşıma, yerel seyahat ve/veya eğlence.

İtalya’da yaşam harika bir deneyimdir, ancak orada yaşamayı seçerseniz Roma veya Milano’nun diğer İtalyan şehirlerine kıyasla daha pahalı olduğunu unutmayın. Bu İtalyan öğrenci şehirlerindeki öğrenciler için ortalama aylık yaşam maliyetini kontrol edin:

Bologna: yaklaşık 750 – 1,100 EUR/ay
Floransa: yaklaşık 850 – 1.300 EUR/ay
Milano ve Roma: 850 ila 1.450 EUR/

İtalya’da yaşam maliyeti: konaklama 

İtalya’da barınma maliyeti, hem yaşadığınız şehre hem de seçtiğiniz konut türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bir daireyi diğer öğrencilerle paylaşmak maliyetleri düşürmek için harika bir yoldur veya yerel bir İtalyan ailenin yanında kalabilirsiniz, bu da size önemli miktarda para kazandırırken kültürlerini ilk elden deneyimlemenize yardımcı olacaktır. Ortalama olarak, barınma için ayda 300 ila 700 € arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Yalnız yaşayan öğrenciler ayda yaklaşık 400 ila 700 € ödemek zorunda kalırken, ortak konaklama tercih edenler ayda 250 ila 500 € ödemeyi bekleyebilirler. Öğrenci yurtları çok daha ucuz bir seçenektir ve aylık 250 ila 300 € arasındadır.

İtalya’da yaşam maliyeti: Yiyecek

Yerel süpermarketlerden yiyecek satın almak için ayda yaklaşık 150 – 200 EUR harcayacaksınız. Lidl, Penny Market veya Esselunga en düşük fiyatlardan bazılarına sahiptir.

İtalyan restoranlarında öğle veya akşam yemekleri antipasto (bir tür meze veya ordövr) ile başlar, farklı türlerde soğuk et, deniz ürünleri ve sebze yemeklerinden oluşan bir tabağın fiyatı 8 ila 15 EUR arasındadır.

Orta sınıf restoranlarda makarna yemekleri 6 ila 12 Avro arasında değişirken, balık veya et içeren ana yemekler genellikle 8 ila 16 Avro arasındadır.

Aklınızda tutmanız gereken önemli bir ayrıntı var: Herhangi bir İtalyan restoranında ekmek ve yer ayarlamaları ücretlidir; bu genellikle kişi başına yaklaşık 1 – 2,50 EUR tutarındadır.

İtalya’da yaşam maliyeti: kamu hizmetleri

Elektrik, gaz ve su 85 metrekarelik bir daire için genellikle 100 ila 150 EUR arasındadır. İnternet aylık yaklaşık 20 EUR veya 30 EUR tutarındadır. İtalya’da bir cep telefonunun aylık ortalama maliyeti 140 EUR’dur. Belediyeler arasında fiyat farklılıkları yaygındır ve genellikle aşamalı bir ölçek izler.

İtalya’da yaşam maliyeti: sağlık hizmetleri ve sigorta

İtalyan sağlık sistemi genellikle dünyanın en iyilerinden biri olarak adlandırılır. Ayrıca daha iyi tedavi göreceksiniz. Buna ek olarak, özel sağlık sigortası kamu sağlık sigortasını desteklemek için kullanılabilir ve sağlık hizmetlerini daha erişilebilir hale getirir. Örneğin, İtalya’da özel bir doktor ziyareti yaklaşık 80 ila 90 EUR tutarken, reçetesiz satılan ilaçlar ve antibiyotiklerin maliyeti 8 EUR’dan fazla değildir. Özel sağlık sigortanız varsa, kamu sigortanızdan daha hızlı bir şekilde hizmet almanız mümkün olabilir. Özel sigorta iki kategoriye ayrılabilir: Bireysel ve Kurumsal. Çalışanın ailesi zaman zaman şirketin sigortası kapsamındadır.

İtalya’da yaşam maliyeti: Ulaşım

Toplu taşıma İtalya’da seyahat etmenin en kolay ve en uygun yoludur. Öğrenciler için aylık otobüs/tramvay/metro kartı, şehre bağlı olarak 25 ila 45 EUR/ay arasındadır.

İtalya’daki tren ağı hızlı ve iyi gelişmiştir, bu nedenle diğer şehirleri ziyaret etmek oldukça mümkündür. Ücretler tek bir seyahat için yaklaşık 20 EUR’dan başlar, ancak biletleri daha önce rezerve ederseniz% 70’e varan indirimler alabilirsiniz.

İtalya’da yaşam maliyeti: Örnek Eğlence/Aktivite/Diğer 

Sinema bileti 8 EUR
Fitness kulübü, aylık ücret 48 EUR
Tenis kortu kiralama, 1 saat 18 EUR
Bir çift orta sınıf koşu ayakkabısı 80 EUR
Bir çift kaliteli kot pantolon 77 EUR
Bir zincir mağazadan yazlık elbise 30 EUR
Kitaplar ve diğer çalışma materyalleri ayda yaklaşık 40 – 50 Euro’ya mal olabilir

Siz de İtalya’ya ilk ayak bastığınız andan itibaren yanınızda biri olsun ve ilk günlerinizde oturum işlemlerinizden telefon hattınıza kadar biri yardımcı olsun isterseniz Pisa Edu ile iletişime geçip Yaşam Destek Paketi alabilirsiniz!

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.