İtalya’da Kariyer İmkanları, İtalya’ya gitme planı yapan her öğrencinin düşündüğü ve merak ettiği bir konu. Biz de bu yazımızda, uluslararası bir öğrenci olarak, İtalya’da Kariyer İmkanlarını, okurken nasıl çalışabileceğinizi, üniversiteden veya yüksek lisanstan sonra nasıl daha kolay iş bulabileceğinizi, çalışma iznini, ortalama maaşları, yükselmekte olan sektörleri ve daha birçoğunu inceleyeceğiz.

İtalya’da Kariyer İmkanları: Okurken çalışmak

Birçok öğrenci, yaşam masraflarını karşılamaya yardımcı olmak için okurken yarı zamanlı çalışmayı tercih etmektedir. Bu aynı zamanda başlangıçtan itibaren profesyonel deneyim kazanma şansıdır. İtalya’da bir yüksek lisans/lisans öğrencisi olarak yarı zamanlı iş bulmakta özgürsünüz, ancak bazı kısıtlamalar var.

Ne kadar çalışabilirsiniz?

Bir lisansüstü öğrencisi olarak öncelikli odağınız çalışmalarınız olmalıdır ve bu nedenle çalışabileceğiniz saat sayısında belirli sınırlamalar vardır. 52 hafta içinde toplam 1.040 saati aşmamak kaydıyla haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Çalışma saati sınırı hem AB vatandaşları hem de diğer uluslararası öğrenciler için aynıdır. Staj için harcanan saatlerin bu kotaya dahil edilmeyeceğini belirtmek gerekir.

Ne tür işler yapabilirsiniz?

En popüler yarı zamanlı öğrenci işleri restoranlarda, kafelerde veya süpermarketlerde çalışmak gibi hizmet sektöründedir. Bazen, hizmet sektörü işleri bir miktar İtalyanca bilmenizi gerektirir, bu nedenle başvurmadan önce dil becerilerinizi tazelemek iyi bir fikirdir.

Çoğu üniversite kampüste ve fakülte hizmetlerinde ücretli işler de sunmaktadır. Bunlar arasında idari işler veya araştırma ve öğretim asistanı olarak çalışmak sayılabilir. Ayrıca, çalışma alanınızda değerli iş deneyimi sunan bazı üniversite destekli stajlar da bulabilirsiniz.

Nasıl iş arayabilirsiniz?

Başlamak için en iyi yer üniversitenizin öğrenci hizmetleridir. Genellikle mevcut üniversite işleri hakkında tüm bilgiler onlarda bulunur. Ayrıca, genellikle çevrimiçi portallarında veya duyuru panolarında yarı zamanlı işlerin ve stajların reklamını yapacakları için kariyer hizmetlerine de göz atmaya değer.

Indeed veya LinkedIn gibi yaygın olarak tanınan bazı iş ilanı sitelerine de bakabilirsiniz.

İtalya’da Kariyer İmkanları: Uluslararası Öğrenciler için Mezuniyet Sonrası Olanaklar

Uluslararası öğrencilerin İtalya’da çalışmak için vizeye ihtiyaçları var mı?

Evet, AB vatandaşı olmayan bir kişinin İtalya’da çalışmak için vizeye ihtiyacı olacaktır. Ülkede bir diploma aldıktan sonra, öğrenci izninizi bir İtalyan çalışma izniyle değiştirmeniz gerekecektir. İtalyan çalışma izni almak için öncelikle sizi istihdam etmek isteyen birisinin olması gerekir. İşvereniniz daha sonra Göçmenlik için bir ikamet sözleşmesi teklifi sunacaktır. Bu teklif kabul edildiğinde, ülkenizdeki İtalyan Büyükelçiliği bilgilendirilecek ve ardından size bir vize verilecektir. Daha sonra İtalya’da uluslararası öğrenciler için mevcut fırsatlardan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

İtalya’da Maaş Beklentileri

Ortalama İtalyan maaşı ayda yaklaşık 1.700 – 1.800 Euro’dur (brüt). Bunun net değeri ayda yaklaşık 1.400-1.500 Euro’dur. Elbette bu, bölgeye, mesleğe ve deneyim düzeyine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Geliriniz ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla vergi ödersiniz.

Farklı mesleklerin maaş eşiğinde nereye düştüğünü anlamak için, öğretmenler yıllık maaş olarak ortalama yaklaşık 31.000 Euro kazanmaktadır. Hemşireler ve mimarlar sırasıyla 25.000 ve 21.000 Avro ile daha az kazanmaktadır. Bu arada, pazarlama müdürleri 45.000 Avro maaşla oldukça iyi durumda.

İtalya’nın asgari ücreti olmayan nadir bir Avrupa ülkesi örneği olduğunu belirtmek önemlidir. Sömürücü durumlar mevcuttur ve bazı işçiler ayda 500 Avro kadar az kazanmaktadır.

İtalya’da Ne Tür İşler Mevcuttur?

Pazarlama, mühendislik ve BT yönetimi İtalya’da büyüyen alanlardır. Bunun yanı sıra, vasıflı fabrika işleri ve ahşap işçiliği ve dokuma gibi geleneksel zanaat işleri de güçlü bir talebe sahiptir.

İtalya’nın canlı turizm endüstrisi, İngilizce konuşanların genellikle dil öğretmenleri, tercümanlar ve konaklama çalışanları olarak iş bulabileceği anlamına gelir. Aslında, dil eğitmeni olmak İtalya’daki Amerikan vatandaşları için en yaygın işlerden biridir. Dil, matematik ve fen bilimlerinde konu uzmanları genellikle özel ders verme ve test hazırlama alanlarında yarı zamanlı roller alırlar.

İtalya’da Nerede Çalışılır

Roma, İtalya’nın konaklama sektörüne öncülük etmektedir. Yabancılar için çoğu iş, büyük tur şirketlerinin program yöneticilerinden otellerdeki çok dilli memurlara kadar bir şekilde turizm endüstrisi ile ilgilidir. Milano finans, ticaret ve imalat alanlarında güçlüdür. Toskana’da ise tarım ve geleneksel zanaatkarlık alanlarında pek çok fırsat bulunmaktadır.

Kuzey ve Güney İtalya arasında önemli bir zenginlik farkı bulunmaktadır. İşsizlik güneyde ciddi bir endişe kaynağıdır ve iş ilanları seyrektir. Ancak, özel bir beceri setiniz varsa, her şey mümkündür.

İtalya’da En İyi Maaş Veren İşler

İyi haber şu ki, İtalya’nın en çok kazandıran işleri çok cömert maaşlar sunuyor. Kötü haber ise pozisyonların büyük olasılıkla önce yerel halk tarafından dolduruluyor olması. İtalyan şehirlerinin dolduramadığı bu boş pozisyonları diğer Avrupalılar doldurabilir. Ancak, benzersiz bir uzmanlık alanınız varsa, iş bulmanız mümkün olabilir.

İtalya’da Ortalama Maaşlar:
Cerrahlar: Ayda 21.000 Euro’ya kadar
Avukatlar: ayda 14.000 Euro’ya kadar
Banka müdürleri: Ayda 13.000 Euro
Pazarlama direktörleri: Aylık 2.390 ila 7.620 Euro
Üniversite profesörleri: Aylık 3.190 ila 10.200 Euro
Gerçekçi olmak gerekirse, pazarlama direktörleri ve üniversite profesörleri, gurbetçilerin şansına sahip olduğu en iyi ücretli işlerden ikisidir.

İtalya’da yaşamayı hayal eden gurbetçiler, seçtikleri meslek ülkenin en çok kazandıran alanları arasında temsil edilmiyorsa cesaretleri kırılmamalıdır. Bazen fırsatlar en beklenmedik yerlerde ortaya çıkar. İtalyan firmaları, uluslararası deneyime sahip İngilizce konuşan ekip üyelerine büyük değer vermektedir. Olağan dışı beceriler burada genellikle kendilerini başrollerde bulur. Söylentilere göre Papa 16. Benedict 2013 yılında istifa ettiğinde, yabancı bir gazeteci Papa’nın konuşmasında kullanılan Latince’yi konuşabildiği için haber işini almış.

Uluslararası Öğrenciler için İtalya’da İş Arama Stratejileri

İtalya’da uluslararası bir öğrenci olarak iş bulmak zor olabilir, ancak doğru stratejilerle başarı şansınızı artırabilirsiniz. İşte İtalya’da iş aramak için bazı stratejiler:

Ağ oluşturma: Ağ kurmak, İtalya’da iş fırsatları bulmanın anahtarıdır. Kariyer fuarlarına katılın, mezun etkinliklerine katılın ve alanınızdaki profesyonellere ulaşın. İş ararken size yardımcı olabilecek bağlantılar kurun ve ilişkiler kurun.
Dil becerilerinizi geliştirin: Akıcı bir şekilde İtalyanca konuşmak İtalya’daki iş olanaklarınızı büyük ölçüde artıracaktır. Becerilerinizi geliştirmek için dil dersleri almayı veya bir dil değişim programına kaydolmayı düşünün.
Çevrimiçi iş arama platformlarını kullanmak: İtalya’da InfoJobs, Indeed ve Monster gibi iş fırsatları bulmanıza yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi iş arama platformu vardır. Bir profil oluşturun, özgeçmişinizi yükleyin ve becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun iş ilanlarını aramaya başlayın.
Şirketlere doğrudan başvurmak: İlginizi çeken şirketlere ulaşın ve iş fırsatları hakkında bilgi alın. Potansiyel işverenlerle yüz yüze görüşmek için iş fuarlarına ve etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.