İtalya eğitim konusunda hem standartları açısından hemde öğrenciye sundukları açısından Avrupa’da hayli yüksek bir yere sahip iken çalışma izni açısından da öğrencilere birçok kolaylık sağlıyor. Burslar ve refunding (geri ödeme) sistemi ile öğrenci dostu bir ekonomiye sahip olan İtalya’da bazen elinizdeki para yetmeyebilir ve kendinizi finanse etmek isteyebilirsiniz. İşte tan bu noktada sizlere bu yazımız son derece yararlı olacak.
İtalya’da çalışma ortamı ve fırsatlarını iki koldan incelersek bunları part-time ve full-time olarak ele alabiliriz.

Part Time Çalışma İmkanı

Yarı zamanlı işler kendi içinde ikiye ayrılıyor bunlar; bulunduğunuz eğitim kurumunda ve bulunduğunuz şehir de çalışmak olarak söyleyebiliriz. İtalyan üniversitelerinde özellikle uluslararası öğrencilere üniversitenin farklı departmanlarında yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı veriliyor. Bunlar uluslararası ofis, öğrenci ofisleri, kütüphane gibi birçok yerde çalışarak ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Üniversitelerde işe kabul edilme kriterleri yine bulunduğunuz bölgeye veya okula göre değişiyor ama ana kriterler arasında dönem veya bulunduğunuz yılın not ortalaması ve en azından orta seviye “İtalyanca” bilmeniz gerekiyor.
Bunların dışında eğer programlama, kodlama veya management (yönetim) gibi konularda tecrübeniz veya kaliteniz var ise üniversitelerde bulunan start-up ofislerinde yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz.
Üniversitelerin dışında şehirde çalışmak istiyorsanız bunları da şu şekilde kendi içinde ayırabiliriz.

  • İtalyanca Bilgisi Olan; Eğer dil konusunda biraz bilginiz var ise şehirde bulunan İtalyan restoranlarında veya marketlerde çalışabilirsiniz.
  • İtalyanca Bilgisi Olmayan; Burada aslında iki seçenek mevcut birincil olarak Türk Kebap ve Dönercilerde çalışabilirsiniz (yine dil isteyebilir) veya bisiklet ile yemek dağıtımı yapabilirsiniz. Bisiklet seçeneği aslında en yaygın olanı ama öncelikle bir bisiklete ihtiyacınız var ve işe girerken bir miktar depozito ödemeniz gerekiyor.

Full Time Çalışma Fırsatları

Bu noktada ise aslında sizin kalifiye olup olmama durumunuz veya daha önceden bir iş tecrübenizin olup olmama durumuna bağlı. Tam zamanlı işler aslında biraz daha master öğrencilerinin işine yarayabilir çünkü eğer lisanstan hemen sonra gelmeyip biraz iş tecrübesinden sonra master için yurt dışına çıktıysanız Türkiye’de kazandığınız iş tecrübesi ile İtalya’da uluslararası çalışan bir şirkette tam zamanlı olarak çalışma imkanınız veya internship(stajyer) olarak çalışıp kendinizi finanse edebilirsiniz.
İş konusunda öğrenciler için yukarıda bahsettiğim seçenekler dışında fazla bir fırsat yok. Bunun nedeni aslında İtalya’da çok fazla İngilizce veya herhangi başka bir yabancı dilin konuşulmuyor olması.

Bu bilgiler ışığında İtalya’ya gelmeden önce yapmanız gereken birkaç tavsiye ile yazıyı sonlandırıyorum. Öncelik Türkiye’de özel veya devlet kurumlarından burs veya kredi almaya çalışabilirsiniz. Master öğrenci iseniz kendi alanınızdan bir şirket ile burs karşılığı hizmet yani 2 sene master sonrası burs aldığınız şirkette çalışmak gibi bir seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra belli bir birikim yaparsanız ilk kez geldiğinizde sizi belli bir süre bu süre şöyle ki İtalya hükumetinin size vereceği bursa kadar ki süreyi geçirebilecek kadar bir birikim ile gelinmesi daha doğru olur.
Başka bir seçenek ise özellikle POLITO ve POLIMI’nin ortak uyguladığı ASP adında mühendis ve temel bilimler alanından öğrencilerin yararlandığı bir burs çeşidini alarakta farklı burslardan faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak İtalya’yı diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda hem sosyal yaşantı olarak daha ucuz olması hemde burs ve eğitim harcı konularında gerçekten öğrenci yanlısı bir politika izliyor olmaları uluslararası öğrenciler için çok büyük bir fırsat.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.