QS World University Rankings: İtalyan Üniversiteleri Dünya’da Yedinci Sırada

İtalyan üniversiteleri dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında yükselmeye devam ederek, Avrupa’da ileri ve kaliteli bir eğitim ve öğretim için mutlak bir mükemmellik merkezi olduğu algısını pekiştirmektedir. Dünyanın en iyi bin üniversitelerini listeleyen QS World University Rankings‘in on yedinci listesi bir önceki bir önceki yıldan iki tane fazla olmak üzere toplam 36 İtalyan üniversitesini içermektedir.

Ayrıca, on iki sıra birden yükselerek pozisyonunu sıralamadaki pozisyonunu arttıran Politecnico di Milano (sıralamadaki 137.)  üst üste altıncı yıl ilk İtalyan Üniversitesi seçilmiştir. Bologna Üniversitesi de 160. sıraya yerleşerek on yedi sıra birden yükselmiştir. Buna karşılık, Roma Sapienza Üniversitesi otuz iki sıra tırmanarak 171. sırada yer almıştır. Politecnico di Torino Üniversitesi de iyi performans göstererek sıralamada 40 basamak yükselerek 308. sıraya yükselmiştir. Toplamda, on üç İtalyan Üniversitesi QS World University Rankings‘in on yedinci listesinde sıralamalarda yükselmiştir.

İtalyan Üniversiteleri

Dört İtalyan üniversitesi olarak; Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi, Free-Bolzano Üniversitesi, Calabria Üniversitesi, Politecnico di Marche Calabria Üniversitesi ise listeye ilk defa girmiştir. Listede 36 sınıflandırılmış üniversiteye sahip olan İtalya, Qs Dünya Üniversitesi Sıralaması’nın bu sayısında dünyada en çok yedinci, İngiltere ve Almanya’dan sonra Avrupa’da üçüncü sırada yer almaktadır. Bologna Üniversitesi, uluslararası akademik topluluk tarafından en başarılı seçilen üniversitedir ve bunu Roma La Sapienza Üniversitesi takip etmektedir.

Milano Politecnico Üniversitesi uluslarası iş çevreleri tarafından en çok en çok takdir edilen üniversite seçilmiştir. Milano’daki Bicocca Üniversitesi ise üretilen araştırmanın etkisini ölçen gösterge olan Citations per Faculty alanında dünyada 115. sırada yer almıştır. Bicocca Üniversitesi listede Napoli Federico II Üniversitesi tarafından takip edilmektedir. Öğretmen-öğrenci oranında ise Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi İtalya’da bir ilk ve otuz yedinci sırada yer almıştır. Vita-Salute San Raffaele Üniversitesinin ardında ise listede Cattolica del Sacro Cuore Üniversitesi ve Free-Bolzano Üniversitesi gelmektedir. Bunun yerine, uluslararası profesörlerin  ve uluslararası öğrencilerin oranı için ise Politecnico di Milano ilk sirada yer almıştır.

QS World University Rankings Analizi

QS World University Rankings’in üniversiteler analizi, 100.000’den fazla öğretim üyesi, akademisyen ve araştırmacı ile 51.649 insan kaynakları yöneticisi ve yöneticisinin görüşlerini içeren titiz araştırmalara dayanmaktadır. Ayrıca 18.530.368 bilimsel yayın ve 138.397.765 atıfın analizini de içermektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.